• Święto Patrona Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu

          • „ODZYWAM SIĘ PRAWEM MIŁOŚCI TEJ ZIEMI PRAWEM SERCA!”  - /Wł. Orkan/

            W dniu 28 listopada 2022 roku w Naszej Szkole Świętowaliśmy Dzień Patrona, którym jest wspaniały pisarz, piewca Gorców, gorczańskiej przyrody i podhalańskich górali  - Władysław Orkan.

            W tym uroczystym dniu wszyscy uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych i regionalnych. Postać Władysława Orkana upamiętniona i uczczona została w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy VI pod opieką pani Bożeny Zabrzeńskiej-Szcygieł i pani Agnieszki Napory.

             Podczas uroczystości przedstawiono postać piewcy gorczańskiej ziemi w formie montażu słowno-muzycznego, a jego życiorys przedstawiła nam matka Władysława Orkana -Katarzyna Smreczyńska, w postać której wcieliła się uczennica kl.VI Judyta Smaciarz. Matka w życiu Władysława Orkana odegrała bardzo ważną rolę, to dzięki niej pisarz mógł się uczyć i osiągnął sławę. Władysław Orkan pisał w swych utworach o życiu, tradycjach i obyczajach Zagórzan, opisywał Gorce i gorczańską przyrodę. Oprawę muzyczną stanowiły zagórzańskie przyśpiewki oraz melodie i piosenki góralskie znakomicie śpiewane przez naszych zdolnych uczniów z klasy VI przy akompaniamencie Piotra Kościelniaka z kl. VIIIa. Uzupełnieniem występu była prezentacja multimedialna wyświetlana podczas prezentacji życiorysu Władysława Orkana, która ukazywała ważne miejsca i chwile z życia pisarza od momentu narodzin, aż do śmierci. Całość dopełniła piękna dekoracja z mottem „ODZYWAM SIĘ PRAWEM MIŁOŚCI TEJ ZIEMI PRAWEM SERCA!” WŁ. ORKAN oraz rekwizyty związane z życiem zagórzańskich górali tamtego czasu.

            Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tej uroczystości.

            Bożena Zabrzeńska-Szczygieł i Agnieszka Napora

          • Zawody Powiatowe w Unihokeja - „Igrzyska Młodzieży Szkolnej – chłopców i dziewcząt rocznik 2010 i młodsi”

          • 25.11.2022 roku w Starej Wsi odbyły się zawody powiatowe w unihokeja. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta klas VI,V,IV. W kategorii dziewcząt rywalizowało  5 zespołów a w kategorii chłopców 6 drużyn ze szkół powiatu limanowskiego.​​​​​​​​​​​​​​

            Nasze dziewczęta zdobyły II miejsce w powiecie w składzie:

            1. Magdalena Trębacz kl 6
            2. Joanna Krzan kl.6
            3. Emilia Bogdanowska kl.6
            4. Judyta Smaciarz kl.6
            5. Iwona Pute kl.5
            6. Dziuba Aleksandra kl.5
            7. Domagała Martyna kl.5
            8. Kawala Karolina kl.4

            Nasi Chłopcy zdobyli IV miejsce w powiecie w składzie:

            1. Kowalczyk Adrian kl.6
            2. Filip Stożek kl.6
            3. Wiktor Jasek kl.6
            4. .Dobosz Paweł kl.5
            5. Kamil Kawala kl.5
            6. Krystian Polak kl.
            7. Wiktor Hanula
            8. Karol Mysza

            Wszystkim naszym dziewczynom i chłopcom Gratulujemy zdobytych miejsc.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Dwudziesty listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Wspólnie z UNICEF uczciliśmy tę wyjątkową datę by pokazać, że prawa dziecka są ważne dla naszej placówki.  Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

            W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień w środę. Połączyliśmy go z tygodniem życzliwości. Uczniowie odczytywali podczas przerw konwencję o prawach dziecka. Był śpiew, były upominki każda klasa otrzymała plan lekcji z prawami dziecka.

          • Ogłoszenie biblioteczne

          • 25.11.2022 r. odbył się w bibliotece szkolnej konkurs literacki „Wiedzy o życiu i twórczości Wł. Orkana”.

            WYNIKI KONKURSU:

            I MIEJSCE: MARIA DOMAGAŁA KL. 4

            II MIEJSCE: AMELIA BULIK KL. 4

            III MIEJSCE: MAGDALENA SOCHACKA KL. 6

            WYRÓŻNIENIE: DARIA BURCZAK KL. 6

            Przygotowała: mgr Danuta Stachura

          • Andrzejki w naszej szkole!!!

          • W naszej szkole dn. 23.11.2022 r. w godzinach od 16.00 - 19.00 odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby, a piękne wróżki z magiczną kulą i czarodziejską laską przepowiadały przyszłość.

            Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki.

            Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

            Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami

            Agnieszka Napora i Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Laboratoria Przyszłości!

          • W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie klasy II mieli okazję zapoznać się z kostkami do nagrywania. Są to tajemnicze pudełka z wbudowanym mikrofonem, które pozwalają zarejestrować 10 sekundową wypowiedź, a potem odtworzyć ja automatycznie po każdorazowym podniesieniu wieczka.

            Na lekcji angielskiego uczniowie ćwiczyli dialog: „In a restaurant”. W parach lub 3 osobowych grupach zadawali sobie pytania i odpowiadali na nie. Każdy uczeń miał okazję posłuchać jak brzmi jego wypowiedź w języku obcym.

          • Wojewódzkie Integracyjne Igrzyska w halowej piłce nożnej chłopców

          • ​​​​​23 listopada 2022 r. odbyły się zawody w piłce nożnej halowej Igrzyska Dzieci – Chłopców rocznik 2010 i młodszych grup integracyjnych z chłopcami z Ukrainy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: chłopcy 4b z Ukrainy i klasy 5.

            Reprezentacja naszej szkoły zdobyła II miejsce w składzie:

            1.Rusnak Mykyta

            2.Zayets Serafym

            3.Polak Krystian

            4.Hanula Wiktor

            5.Dobosz Paweł

            6.Khantevich Artem

            7.Moskała Przemek

            8.Snehyrov Kyrol

            9.Vynarchyk Vasyl

            10.Antoniuk Lyenur

            11.Mysza Karol

            12.Kawala Kamil

            Gratulujemy naszym chłopcom zdobytego 2 miejsca.   

          • „Lekcja zoologii na żywo”

          • Wczoraj, czyli 22 listopada w naszej szkole odbyła się „lekcja zoologii na żywo”. Przyjechały do nas różne zwierzęta należące do bezkręgowców i kręgowców, a mianowicie były: modliszka, patyczaki, skorpiony, pajęczaki ptaszniki i tarantula, traszki, jaszczurki, aksolotl oraz węże.

            Uczniowie mogli posłuchać biologii w/w gatunków, zobaczyć je dotknąć, pogłaskać. Lekcja bardzo się podobała, uczniowie pełni wrażeń i wiadomości czekają już na następną

            Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Szanowni Państwo!

          • Serdecznie zapraszam rodziców na spotkanie z wychowawcami klas, które odbędzie się dnia 16 listopada 2022r. o godzinie 16.00 w wyznaczonych salach.
            Do dyspozycji Państwa będą pozostali nauczyciele uczący w szkole.

            Dyrektor Szkoły - Joanna Dudzik

          • Akademia z okazji 11 Listopada

          • 10 listopada 2022r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na początku uroczystości głos zabrała Pani dyrektor, przypominając drogę Polski do niepodległości. O godzinie 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn Polski, włączając się do akcji ,,SZKOŁA DO HYMNU”.

            Następnie uczniowie klasy VII oraz VIIIa  zaprezentowali montaż  słowno- muzyczny. Uczniowie klasy VII recytowali wiersze, a uczennice z klasy VIIIa  Kalina Klimek i Emilia Starmach śpiewały piosenki patriotyczne. Ósmoklasistki po raz kolejny wzruszyły zebranych swoim pięknym występem.  W atmosferę tamtych trudnych dni wprowadził publiczność występ Oliwiera Górniaka, który zagrał na  keyboardzie fragment utworu Kleofasa Ogińskiego ,,Pożegnanie  Ojczyzny”.

            Uczestnicząc w akademii, oddaliśmy hołd wszystkim tym, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny.

            To dzięki nim, żyjemy w niepodległej Polsce.

          • Warsztaty profilaktyczne

          • Dnia 08.11.2022r nasza szkoła gościła Panią psycholog Julię Kulik. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Młodsze klasy poruszały się po tematyce EMOCJI.

            Klasy 4-6 skupiły się na rozwiązaniach jak stworzyć klasę bez PRZEMOCY. Natomiast klasy 7-8 rozmawiały o DEPRESJI. Pani Julii dziękujemy za atrakcyjne zajęcia spędzone w miłej i przyjaznej atmosferze. Dziękujemy również Pani Monice Kowalczyk - Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za dobrą współpracę i możliwość udziału naszych uczniów w tym wydarzeniu.

          • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

          • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W tym dniu następuje oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie dzieci do korzystania  z biblioteki szkolnej i rozwijania umiejętności czytania.

            Pasowanie na Czytelnika  klasy I a i I b w naszej szkole miało miejsce 9 i 10 XI 2022 r. Uczniowie  uczestniczyli  w zajęciach bibliotecznych ,,Moja pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej”, podczas  których zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej i  z jej księgozbiorem. Dzieci dowiedziały się,  jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić czytając książkę.

            Po takim wprowadzeniu, uczniowie klas pierwszych w skupieniu i z powagą uroczyście przyrzekli, że będą kochać książki i szanować je, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na zakończenie spotkania otrzymali zestaw książeczek „Pierwsze abecadło” oraz „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem” cz. dla rodzica.

            Książeczki zostały  przekazane do biblioteki szkolnej od Instytutu Książki.

            Drodzy Rodzice,
            Korzystając z okazji pragnę  podkreślić, jak bardzo ważną rzeczą jest czytanie dzieciom minimum 20 minut dziennie bajek i innych utworów literackich przez rodziców i najbliższych. Czytanie na głos stymuluje pamięć, nawiązywana jest bezpośrednia relacja  co w dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych, jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny  i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych. Książka zachwyca, dodaje odwagi, wspiera proces moralnego, duchowego i umysłowego rozwoju.

            Stare  chińskie przysłowie głosi: „Gdy przeczytam  nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem-to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”.

            mgr Danuta Stachura – nauczyciel bibliotekarz

          • Dziękujemy za Dar Serca!

          • W dniu 8 listopada 2022r. nasza szkoła otrzymała od Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego Serce. Posłuży ono do zbiórki plastikowych nakrętek po wodzie mineralnej, przetworach mlecznych, napojach, butelkach z chemii gospodarczej i kosmetycznej.

            Dzięki nim cała społeczność szkolna będzie mogła w dalszym ciągu pomagać potrzebującym, jednocześnie troszcząc się o ekologię. Jesteśmy wdzięczni, że otrzymaliśmy wspaniały prezent, który do tej pory był dla nas tylko marzeniem.

            Dziękujemy Pani Agacie Ziębie - wicestaroście powiatu limanowskiego, która jest Prezesem Zarządu LOT Powiatu Limanowskiego za serce. Dziękujemy również Panu Grzegorzowi Wójcikowi radnemu powiatu limanowskiego oraz Pani Annie Ogieli przewodniczącej Rady Rodziców za pomoc w jego pozyskaniu.

            Dyrektor Szkoły

            Joanna Dudzik

          • Zawody Powiatowe w Unihokeja

          • 4 listopada 2022 r. w Starej Wsi odbyły się Zawody Powiatowe w Unihokeja dziewcząt i chłopców. Igrzyska Młodzieży Szkolnej ur.. 2008/2009. Naszą szkołę na tych zawodach reprezentowały dziewczyny z kl. 8a i 8b: Kinga Mysza, Natalia Haras, Anna Kuczaj, Natalia Putek, Natalia Wielowska, Kalina Klimek, Emilia Starmach, Paulina Polak.

            ziewczyny zdobyły IV miejsce w powiecie.

            Dziękuję dziewczynom i GRATULUJĘ!

            Jolanta Smaciarz

          • "Noc w szkole"

          • Dnia 04.11.2022 r. w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu o godzinie 19.00 klasa 5 razem z wychowawczynią Joanną Cichańską i rodzicami  panią Pauliną Kościelniak oraz panią Genowefą Polak powitały zebranych  uczestników na “nocnej przygodzie”.

            Kiedy wszyscy się już zebrali czekały na nas różne zabawy, gry planszowe oraz tory przeszkód. O 20.00 dołączyła do nas pani Jolanta Smaciarz, która to przyniosła nam pizzę. Gdy zjedliśmy pizzę na chwilkę odpoczęliśmy. Po poczęstunku pożegnaliśmy naszych rodziców. O  21.00 mieliśmy zabawy sportowe i graliśmy do godziny 22.00. Następną atrakcją wieczoru w szkole było nawiązanie do obchodzonego w tym dniu “Dnia postaci z bajek”. Czekała na nas magiczna walizka z różnymi strojami i mogliśmy przebrać się w dowolną postać. Była sesja zdjęciowa, świetnie się bawiliśmy. Następnie  wszyscy przebrali się  w odpowiednie stroje do spania i rozłożyli  swoje karimaty, materace i śpiwory. Gdy był już zrobiony popcorn, zaczęliśmy oglądać film pod tytułem “Nocna przygoda”. Film wszystkim się podobał. Po filmie nastała cisza nocna i wszyscy poszli spać. Pobudkę mieliśmy o 7. 00.  Po godzinie 7.00 wszyscy sprzątali swoje rzeczy i podsumowali “nocną przygodę”. Każdy z uczestników otrzymał  imienny certyfikat. Około 8.00.wszyscy uczestnicy nocowania w szkole zostali odebrani przez swoich rodziców. Wszystkim podobała  się noc w szkole i chcieliby to powtórzyć jeszcze raz.

             Marcelina Kraus i Natalia Mysza

          • Laboratoria Przyszłości !

          • W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała super sprzęty, a mianowicie kompaktowe aparaty cyfrowe z opcjami łączenia i rejestrowania filmów i zdjęć. Wybrani uczniowie zaopiekowali się tym sprzętem, zostali przeszkoleni w nagrywaniu filmów, robieniu zdjęć i zgrywaniu ich na komputer lub dysk zewnętrzny. Każda uroczystość szkolna lub poza szkołą jest dokumentowana w postaci filmów i zdjęć właśnie tym sprzętem, którego wcześniej nam brakowało.

            Powyżej prezentujemy kilka zdjęć na których uczniowie zapoznają się z nowym sprzętem i uczą się go obsługiwać podczas zajęć kółka ekologiczno - fotograficznego.

            Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Udział uczniów w zajęciach z projektu „Zagórzańska czytanka”.

          • W dniu 24 października 2022r w naszej szkole odbyły się zajęcia z projektu „Zagórzańska czytanka”. Wzięły w nich udział uczniowie kółka regionalnego, prowadzonego  przez Panią mgr Agnieszkę Naporę. Uczniowie poznawali wyrazy gwarowe, zapoznali się z  charakterystycznymi elementami gwary i stroju Zagórzan, rozmawiali o regionie i tradycjach. Wszyscy mile spędzili czas.

            Projekt finansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

            Bardzo dziękujemy prowadzącej warsztaty Pani mgr Agnieszce Rataj za bardzo ciekawy, przystępny i atrakcyjny sposób przeprowadzenia zajęć. Życzymy Pani dużo satysfakcji z podejmowanych przedsięwzięć.

            Joanna Dudzik

          • "Ukryte bogactwo" - teatr profilaktyczny

          • Pod takim tytułem kryje się przekaz o tym, co jest dla nas ważne w życiu, nie bogactwo a miłość i wzajemne oddanie oraz umiejętność przebaczania.
            Dnia 24.10.2022r gościliśmy aktorów z Teatru Eden. W przedstawieniu wzięły udział klasy 1-3 oraz zaproszone Przedszkole. Przedstawienie zostało sfinansowane przez Gminną Komisję do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za co serdecznie dziękujemy.