• Radosnych wakacji!!!

          • Z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz rodzicom i uczniom składam najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę.

            Życzę aby okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości, bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

            Dyrektor  mgr Joanna Dudzik

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • W piątek 23.06.2023 r.  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Po mszy św. w kościele parafialnym w Niedźwiedziu  uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego  dokonano Uroczystego Ceremoniału Przekazania Sztandaru Szkoły.

            W skład nowego Pocztu Sztandarowego weszli: chorąży - Dawid Jania  oraz asystujące - Izabela Burczak i Julia Kęskiewicz. Pani mgr Dorota Liberda Smreczak - społeczny wicedyrektor -  odczytała list od Pana Wójta Rafała Rusnaka skierowany do uczniów, rodziców, nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.  Pani dyrektor wręczyła uczniom świadectwa z czerwonym paskiem za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Najwyższą średnią w szkole uzyskała po raz  drugi z rzędu uczennica klasy VI -  Judyta Smaciarz.  Gratulujemy uczennicy i rodzicom!
            Uhonorowano ucznia klasy V Wiktora Hanulę za wzorową pracę na rzecz szkolnego Wolontariatu, nadając mu tytuł Wolontariusza Roku 2022/2023. Wręczono uczniom dyplomy za aktywny udział w Szkolnym Klubie Sportowym. Podsumowano wyniki całorocznego konkursu prowadzonego przez Samorząd Uczniowski na SUPER KLASĘ. Tytuł ten oraz przechodni puchar trafił w ręce klasy V, której wychowawcą jest Pani mgr inż. Joanna Cichańska. Gratulujemy!
            Swoją wdzięczność dla Grona Pedagogicznego i Pracowników Administracji i Obsługi  wyrazili uczniowie oddziału przygotowawczego. Podziękowali słowami wiersza. My dzieci z Ukrainy dziękujemy:  za serce, uśmiech, dobre słowo, zachętę do pracy, gdy nic się nie udawało i pochwałę, gdy wszystko szło dobrze. Za pomoc w odkrywaniu tego, w czym jesteśmy najlepsi i przekonywanie, że możemy więcej, niż się spodziewamy. Za pokazanie nam, że się liczymy i jesteśmy ważni. Za to,  że w tak wielu sytuacjach możemy zawsze na Was liczyć.

            W imieniu całej społeczności szkolnej pani dyrektor pożegnała siostrę Agnieszkę Szczygieł oraz  księdza Dominika Wocha, którzy kończą posługę w parafii św. Sebastiana w Niedźwiedziu. Trudno wyrazić nasz smutek. Droga Siostro i Drogi Księże, serdecznie dziękujemy za każdą chwilę spędzoną w naszej szkole, dla nas i z nami, będziemy Was bardzo miło wspominać i liczymy, że jeszcze się spotkamy! Na koniec Pani dyrektor podziękowała Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom Administracji i Obsługi, Rodzicom, Organowi prowadzącemu szkołę oraz wszystkim osobom, które wspierały i działały na rzecz naszej szkoły.  Dziękujemy za zrozumienie potrzeb naszej placówki oraz troskę o jak najlepsze warunki do nauki dla naszych uczniów. Po apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami.

            Wszystkim życzę wspaniałych i  bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia 4 września!!!

             

            mgr Joanna Dudzik
            Dyrektor

          • Wycieczka na górę Potaczkową - klasa V

          • W dniu 22 czerwca 2023 roku klasa 5 wraz z opiekunami - wychowawczynią Joanną Cichańską i panią Jolantą Smaciarz - udała się na wycieczkę na górę Potaczkową. Pogoda była piękna i słoneczna, co dodatkowo umiliło nam ten dzień.

            Nasza trasa rozpoczęła się w Niedźwiedziu i prowadziła przez park Wodzickich, las i ścieżkę edukacyjną, dając nam okazję do kontaktu z przyrodą i aktywności na świeżym powietrzu. Cieszyliśmy się malowniczymi widokami i bliskością natury. Wszyscy byliśmy pełni entuzjazmu i gotowości do pokonywania kolejnych odcinków trasy.

            Po dotarciu na szczyt góry Potaczkowej podziwialiśmy piękne panoramy i delektowaliśmy się chwilą na szczycie. Odpoczęliśmy, posililiśmy się i bawiliśmy się wspólnie. Następnie odwiedziliśmy kapliczkę św. Joanny Breraeta Moola, gdzie poznaliśmy historię tej świętej i powstania kapliczki.

            Powrotna droga prowadziła nas przez Podobin i przebiegła sprawnie i przyjemnie. Po powrocie do szkoły byliśmy zmęczeni, ale pełni radości z udanej wycieczki. Zorganizowaliśmy wspólne spożycie pizzy, aby uczcić nasze osiągnięcie. To było miłe zakończenie dnia, podczas którego mogliśmy odpocząć, rozmawiać i dzielić się wrażeniami.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tej wycieczce. Było to nie tylko wspaniałe doświadczenie pod względem aktywności fizycznej i kontaktu z naturą, ale także okazja do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu w tych ostatnich dniach roku szkolnego.

            Uczestnicy wycieczki Klasa 5

          • Sprawozdanie z zajęć z języka polskiego o charakterze wyrównawczo-przedmiotowym

          • W ramach projektu grantowego - “Małopolska Tarcza Humanitarna Fundusze Europejskie dla Ukrainy - Pakiet edukacyjny” zrealizowano 30 godzin zajęć z języka polskiego o charakterze wyrównawczo-przedmiotowym.  Prowadzono zajęcia od 12 kwietnia 2023 roku do 19 czerwca 2023 roku.

            Głównym celem spotkań była pomoc dzieciom w przezwyciężaniu trudności w opanowaniu języka polskiego, nabycie kompetencji językowych umożliwiających porozumiewanie się po polsku w podstawowym zakresie, wspieranie wszechstronnego rozwoju oraz kształtowanie umiejętności porozumiewania się z rówieśnikami i  współpracy w grupie, a także umacnianie wiary we własne siły. Dzieci poznawały słownictwo związane  z następującymi tematami: Dom i otoczenie, W mieście, Transport i komunikacja , W ogrodzie zoologicznym,  W lesie i na łące, Człowiek i jego cechy,  W gospodarstwie, U  lekarza, Czasowniki, Zakupy w sklepie warzywnym, W supermarkecie, Ubrania, bielizna, buty i dodatki, W restauracji, Na poczcie, Na dworcu,  W pociągu, Pogoda, pory roku, Hobby, Przeciwieństwa, Przyimki, miejsca.Poprzez różne zabawy, gry dydaktyczne, konkursy, rozwiązywanie krzyżówek wprowadzano pojęcia z nauki o języku.Wykorzystywano zakupione w ramach projektu pomoce dydaktyczne, między innymi Słowniki, Polsko ukraińskie zestawy gier i zabaw dydaktycznych, plansze edukacyjne, krzyżówki, zeszyty ćwiczeń oraz słowniki ortograficzne, tablicę interaktywną i komputery. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie w nich uczestniczyli. Frekwencja 76.61%. Najważniejsze korzyści z zajęć to częściowe rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych, wzbogacenie słownictwa i wiedzy językowej, umiejętność pracy w zespole, zainteresowanie językiem polskim, czytanie prostych tekstów, układanie dialogów, tworzenie zdań, zadawanie pytań, korzystanie ze słowników i innych zasobów dydaktycznych, pisanie prostych wyrazów i zdań, nabycie pewności siebie i otwartości.  Wniosek - zajęcia językowe powinny być kontynuowane. Kontynuacja pozwoliłaby na dalszy rozwój wiedzy i sprawności językowej. Dzieci będą w stanie lepiej porozumiewać się i osiągać lepsze wyniki w kolejnym etapie nauki.

            Halina Kaciczak

          • Pożegnanie Absolwentów 2023

          • „Panta rhei” – wszystko płynie. I czas płynie, goniąc nieskończoność. Mijają lata… Zakończył się pewien ważny etap naszego życia i dalsze życie będzie stawiało nam nowe wyzwania. 

            Dziś nasze serca przepełnia nie tylko radość z otrzymania za kilka dni świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, ale także smutek z powodu rozstania z tym, co stanowiło istotę naszego życia w ciągu ostatnich lat… Każdy z nas pozostawi w tej szkole cząsteczkę siebie. Dzisiaj nadszedł dzień pożegnania, zdajemy sobie sprawę, że zamyka on pewien rozdział naszego życia, etap ten był radosny, kolorowy i kto wie czy nie najpiękniejszy. Dzisiaj chcemy Wam Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy oraz Pracownicy szkoły i administracji podziękować za trud, opiekę, za przekazaną nam wiedzę, postaramy się zapamiętać Wasze słowa; „Nauka jest niezmierna na morze. Im więcej pijesz, tym więcej jesteś spragniony”. „Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”.  Zatem istotne jest by, pięknie żyć”-Takimi słowami uczniowie klas 8 w dniu 20.06.2023r. serdecznie podziękowali za wspólnie spędzone chwile. Uroczystość pożegnania klas 8 rozpoczęła się od wspaniałego poloneza, a następnie przekazano podziękowania wierszem i piosenką.

            Podczas  tej uroczystości absolwentom wręczono nagrody za wysokie wyniki w nauce, w konkursach oraz za zaangażowanie w życie szkoły, m.in. pracę w Wolontariacie oraz Samorządzie Szkolnym.

            Uczniowie, którzy uzyskali wzorowe zachowanie i średnią ocen 4,75 i powyżej:

            kl.8a Paweł Borek  5,41

            kl.8a Michał Kowalczyk 5,29

            kl.8a Kinga Mysza 5,00

            kl.8b Natalia Wielowska 5,57

            kl.8b Maciej Domagała 5,43

            kl.8b Wiktoria Hadwiczak 5,21

            kl.8b Paulina Polak 5,21

            Otrzymali oni nagrody książkowe, a rodziców uczniów ze średnią 5,0 i powyżej uhonorowano listami gratulacyjnymi. Również rodzicom wręczono podziękowania za wspaniałą współpracę z Wychowawcami i Dyrekcją.

            Na zakończenie Absolwenci 2023 wyrazili wdzięczność słowami ,,Składamy serdeczne podziękowania za opiekę, nauczanie, wychowanie. Przekazujemy wyrazy szacunku i życzymy dalszej satysfakcji".

            Uroczyste Pożegnanie Absolwentów w tym dniu zakończono wykonaniem pamiątkowych zdjęć absolwentów i ich rodziców również przy użyciu fotobudki.

            Wychowawcy klas 8

          • Sprawozdanie z zajęć sportowych – zespołowe gry sportowe dla uczniów z Ukrainy w ramach projektu pn. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”

          • Sprawozdanie z zajęć sportowych – gier zespołowyc, które odbyły się dla grupy uczniów z Ukrainy, sfinansowanych w ramach projektu pn. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”. Celem tych zajęć było wspieranie integracji społecznej uczniów, poprawa kondycji fizycznej oraz rozwijanie umiejętności pracy zespołowej budowanie więzi między uczestnikami.

            Data : 17.04.2023 do 22.06.2023

            Miejsce: Sala gimnastyczna, boisko sportowe.

            Liczba uczestników :20

            Liczba godzin: 21

            Przebieg zajęć:

            Rozgrzewka i wprowadzenie:

            Rozpoczęliśmy zajęcia od rozgrzewki, obejmującej  krótki bieg wokół boiska, ćwiczenia rozciągające.

            Wykorzystaliśmy tę okazję, aby omówić z uczestnikami zasady fair play, współpracy i szacunku w grach zespołowych.

            Gry zespołowe:

            Przez całe zajęcia skupialiśmy się na różnych grach zespołowych, takich jak piłka nożna, piłka koszykowa, piłka  siatkowa.

            Dzieliliśmy uczestników na drużyny mieszane, aby promować współpracę i komunikację między nimi.

            Organizowaliśmy mini-turnieje i mecze, gdzie każda drużyna miała okazję do rywalizacji i pracy zespołowej.

            Rozwój umiejętności sportowych:

            Podczas gier zespołowych skupialiśmy się również na rozwoju umiejętności sportowych uczestników.

            Prowadziliśmy krótkie treningi, koncentrując się na technice, taktyce i zasadach poszczególnych gier.

            Integracja i relacje:

            Zajęcia sportowe  stanowiły również doskonałą okazję do budowania więzi i integracji społecznej. Uczestnicy mieli szansę współpracować , komunikować się i poznawać siebie nawzajem w przyjaznej i sportowej atmosferze.

            Poprzez gry zespołowe, promowaliśmy szacunek , fair play i budowanie pozytywnych relacji między uczestnikami.

            Podsumowanie: Zajęcia sportowe – zespołowe gry sportowe dla uczniów z Ukrainy realizowanych w ramach projektu pn. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”, okazały się sukcesem. Uczestnicy wykazali aktywny udział, entuzjazm i zaangażowanie w trakcie wszystkich gier zespołowych. Dzięki tym zajęciom, uczniowie mieli okazję poprawić swoje umiejętności sportowe, rozwijać umiejętności pracy zespołowej oraz budować pozytywne relacje.

            Prowadząca -  Jolanta Smaciarz

          • „Małopolska Tarcza Humanitarna, Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”

          • Sprawozdanie z zajęć przyrodniczych o charakterze wyrównawczo - przedmiotowym przeprowadzonych w klasie 4 dla uczniów przybyłych z Ukrainy.

            Wielu uczniów nie tylko innej narodowości, ma kłopoty z nabyciem podstawowych wiadomości i umiejętności przewidzianych w podstawie programowej z przyrody. Trudno im zrozumieć zjawiska i zależności zachodzących w otaczającym nas świecie. Uczniowie w tym wieku powinni zdobyć taką wiedzę i kompetencje kluczowe, aby swobodnie i bezpiecznie poruszać się we współczesnym świecie, nabyć umiejętności niezbędne w codziennym życiu i dalszej nauce. Umieć dbać o własne zdrowie, ciało, odżywiać się zgodnie z PIRAMIDĄ ŻYWIENIA, wyrabiać zdrowe nawyki żywieniowych i mieć świadomość odpowiedzialności za środowisko, w którym przebywają.

            Realizacja programu zajęć wyrównawczych, którego punktem odniesienia był człowiek, jego zdrowie, region i relacje z przyrodą ożywioną i nieożywioną odbywała się w najbliższym otoczeniu.

            Zajęcia pozwoliły uczniom uzyskać niezbędną wiedzę i umiejętności obowiązujące w standardach kształcenia i uzyskiwać zadowalające wyniki w dalszej nauce. Uczniowie z różnymi trudnościami zwykle prezentują wąski zasób słownictwa, wiedzy ogólnej, mają kłopoty ze zrozumieniem czytanego tekstu, wymagają ciągłego naprowadzania za pomocą prostych pytań, dodatkowych wyjaśnień oraz stosowania pozytywnych wzmocnień, pochwał i zachęt do pracy.

            Sprawozdanie z realizacji projektu edukacji przyrodniczej „Małopolska Tarcza Humanitarna.

            Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”.

            Projekt realizowany były w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu, w roku szkolnym 2022/2023 w II półroczu w miesiącach od kwietnia do czerwca w ilości 30 godzin lekcyjnych. Uczestniczyło w nim 8 uczniów z klas IV b pochodzących z Ukrainy. Frekwencja na zajęciach była bardzo wysoka, uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach zwłaszcza terenowych lub związanych z przygotowywaniem zdrowych posiłków mianowicie: sałatek owocowych, warzywnych, kolorowych kanapek czy deserów i ciast z galaretek. Zdrowe desery zaprezentowali podczas obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole.

            Zakładane cele programu zostały osiągnięte: uczniowie stale byli motywowani do wysiłku poznawczego w zakresie edukacji przyrodniczej, poznali najbliższe środowisko i jego specyfikę przyrodniczą, współczesne zagrożenia przyrody, prawnie chronione obiekty i obszary przyrodnicze, obserwowali, eksperymentowali i odkrywali środowisko naturalne, obserwowali i opisywali składniki przyrody ożywione i nieożywione, wskazywali współzależności elementów przyrody, rozpoznawali pospolite gatunki drzew i roślin zielnych(sporządzili zielnik kilku gatunków pospolitych roślin naszego regionu) i zwierząt przy pomocy atlasów(rozpoznawanie różnych gatunków ptaków w Parku Wodzickich, obserwacja rozrodu i wychowu młodych u kaczki krzyżówki, obserwacja cyklu rozwojowego żaby trawnej w środowisku naturalnym) dostrzegali walory przyrodnicze najbliższego regionu, obserwowali budowę geologiczną Gorców, doskonalili metodę stosowania przyrządów optycznych(lupy, lornetki, mikroskopy, kompasy)do obserwacji. Zajęcia odbywały się w szkole, ale głównie w terenie, aby uczniowie mieli lepszy kontakt z przyrodą (pozwalała na to pogoda).

            Efekty: uczniowie, po zrealizowaniu projektu, nabyli pozytywnego stosunku do przyrody i gotowości do jej ochrony, nawyków proekologicznych w codziennym życiu, szacunku wobec przyrody, a także umiejętności współdziałania w grupie. W trakcie realizacji zadań omawiane były treści dotyczące następujących zagadnień: rozwijania zainteresowań przyrodniczych i skłaniania do samodzielnego poznawania świata żywego, kształcenia zachowań ukierunkowanych na ochronę środowiska przyrodniczego, poznania różnorodności świata roślin i zwierząt, i środowisk ich życia, rozumienia wzajemnych zależności i relacji między organizmami, warunków życia świata przyrody w najbliższym otoczeniu. Podczas zajęć z uczniami wykorzystywałam różnorodne metody nauczania: eksperyment, doświadczenie, obserwacja, dyskusja, rozmowy ukierunkowane, burza mózgów, wycieczka do siedziby Gorczańskiego Parku Narodowego na Europejskie Dni Parków Narodowych w maju oraz zajęcia terenowe w Parku Wodzickich w Porębie Wielkiej, zajęcia w terenie nad Potokiem Porębianka, obserwacje mikroskopowe, konkursy i zabawy.  Uczniowie pracowali zbiorowo, w grupach oraz indywidualnie. Zróżnicowanie metod i form pracy przyczyniło się do uatrakcyjnienia zajęć i zmotywowało uczniów do intensywniejszej pracy.

            Działania zawarte w harmonogramie projektu zostały zrealizowane.

            mgr inż. Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Klasa 2 – wycieczka do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego

          • We wtorkowy poranek, 20 czerwca 2023 r. klasa 2 wyruszyła na  wycieczkę do KRAKOWSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO.  W słoneczne przedpołudnie,  po dotarciu na miejsce, pełni wrażeń uczniowie rozpoczęli lekcję zoologii na żywo. Dzieci  miały okazję  zobaczyć  niespotykane  na co dzień zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów świata. 

            Uczniowie podziwiali m.in. żyrafę,  hipopotama karłowatego, lwa, pandę  małą, panterę śnieżną, tygrysa, wilka, antylopę, szympansa, lemury pingwiny… Ponadto, wzięli udział w pokazie karmienia  dwóch słonic indyjskich.  

            Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną  lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest nie tylko miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale też skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Pobyt w zoo dostarczył dzieciom wielu wrażeń i radości. Dzieci wróciły nieco zmęczone, ale na pewno bogatsze o nowe doświadczenia.

            wych. mgr Małgorzata Stec

          • Egzamin na kartę rowerową 2023

          • W dniu 21 czerwca 2023 r.  w naszej szkole  odbył się egzaminu na kartę rowerową. Przystąpiło do niego 15 uczniów klasy IV.​​​​​​

            Celem tego egzaminu było:

            • kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze,
            • popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
            • popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
            • popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

            Egzamin składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej.

            Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwał aspirant Maciej Bielak asystent  Policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz nauczyciel wychowania fizycznego p. Jolanta Smaciarz i koordynator wychowania komunikacyjnego p. Joanna Cichańska.

            Gratulujemy!

          • Sprawozdanie z realizacji programu „Owoce i warzywa w szkole” w roku szkolnym 2022/23

          • Głównym celem było zachęcenie dzieci do spożywania większych ilości warzyw oraz owoców, a tym samym przyczynienie się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych. Przeprowadzone zostały następujące działania:

            Dnia 06.10.2022 r.

            Uczniowie klasy III przypomnieli o zasadach zdrowego odżywiania. Przybliżyli także Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywność Fizyczną, wskazując najważniejsze produkty spożywcze w naszym jadłospisie czyli warzywa i owoce, których spożywanie odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. W tym dniu klasa III wykonała pyszne i zdrowe sałatki owocowe. Mieli tym samym okazję do wykazania się pomysłowością, kierując się indywidualnymi upodobaniami smakowymi. Dodatkowo uczniowie poznali różne owoce i warzywa pochodzące nie tylko z polski ale także z innych krajów. Uczniowie przygotowali również gazetkę z wesołymi wierszykami zachęcającymi do spożywania owoców oraz warzyw. Gazetka znajduje się  na korytarzu w szkole przed jadalnią.

            04.04.2023 r. Z okazji Światowego Dnia Marchewki uczniowie wykonali z papieru marchewki, które zostały wystawione w szkole na tablicy, oraz wykonali sałatkę.

          • Zlot Szkół im. Władysława Orkana

          • 20 VI 2023 r. odbył się coroczny Zlot szkół im. W. Orkana na „Orkanówce” w Porębie Wielkiej.

            Gminy Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu organizator imprezy  przygotował  liczne atrakcje, konkursy, odczyty oraz poczęstunek.

            Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów kl. 4-6. Zostali oni wytypowani do kilku konkursów. Byli oni ubrani odświętnie w góralskie stroje oraz dwie uczennice grały na skrzypcach w konkursie na przyśpiewkę.

            I  miejsce w kategorii na przyśpiewkę o Orkanie zdobyła : Marcelina Kraus ucz. kl. 5

            I  miejsce w kategorii na znajomość zwrotów gwary zagórzańskiej zdobyła: Magdalena Trembacz ucz. kl.6

            II  miejsce w kategorii  recytacja wiersza W. Orkana zdobył: Wiktor Hanula ucz. kl. 5

            III miejsce w   kategorii  recytacja wiersza W. Orkana zdobył:

            Kamil Draus ucz. kl.4

            Wyróżnienia otrzymali: 

            Martyna Domagała  kl. 5, Maja Szwaja kl. 5, Natalia Mysza  kl.5 , Judyta Smaciarz kl.6 oraz Alicja Jania grająca na skrzypcach.

            Uczniowie dostali wspaniałe nagrody wśród nich za I miejsca otrzymali komplety dzieł W. Orkana.

            Biblioteka szkolna również otrzymał książki. Bardzo dziękujemy sponsorom i organizatorom Zlotu .

            Do konkursów uczniów przygotowywali nauczyciele  pani Agnieszka Napora i Danuta Stachura

            Opracowała : Danuta Stachura -  nauczyciel bibliotekarz

          • I Forum Osób Niepełnosprawnych w Porębie Wielkiej

          • W dniu 17 czerwca 2023r. wolontariusze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu  wraz z podopiecznymi na czele z zarządem i członkami Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych im. Św. Brata Alberta w Niedźwiedziu uczestniczyli w I Forum Osób Niepełnosprawnych w Porębie Wielkiej w Parku Wodzickich.

            Pani prezes Zofia Opach otrzymała  „List gratulacyjny” i podziękowanie za zaangażowanie, okazane serce i pomocną dłoń w wieloletniej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością. Natomiast pan Tadeusz Kowalczyk otrzymał tytuł „Przyjaciela osób z niepełnosprawnością”. W tym dniu grupy biorące udział w wydarzeniu miały za zadanie przedstawić swoje działania w danej placówce. Nasi wolontariusze przedstawili działalność stowarzyszenia w rymowance ułożonej przez nich samych. Autorami i wykonawcami byli Magdalena Trembacz i Wiktor Hanula.
            Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie. Przyjazna atmosfera panująca w tym wyjątkowym  dniu pozostanie nam na długo w sercach i pamięci. Dziękujemy za każde dobre słowo, za smaczne posiłki, atrakcje i wspaniałą zabawę.

            Opiekun Wolontariantu - Joanna Cichańska

          • WYRÓŻNIENIE dla Wiktora Jasek w konkursie organizowanym przez Gorczański Park Narodowy: „MOJA WYPRAWA W MIKROKOSMOS”

          • W dniu 15 czerwca w Ośrodku Edukacyjnym GPN w Porębie Wielkiej odbyło się uroczyste podsumowanie w/w konkursu, którego celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do uważnego obserwowania przyrody na małym obszarze łąkowym, czyli gatunki roślin i zwierząt oraz zależności występujące między nimi. Na podstawie obserwacji uczniowie mieli stworzyć komiks lub ilustrowane opowiadanie.

            Naszą szkołę reprezentował Wiktor Jasek z klasy VI. Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki, dlatego WYRÓŻNIENIE Wiktora w konkursie jest dużym osiągnięciem. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            mgr Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Emocje Na Start

          • W dniu 26 kwietnia 2023 r. przeprowadzono dla młodzieży z Ukrainy uczącej się w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu, realizację programu profilaktyki uniwersalnej „Emocje Na Start”. Zajęcia trwały 3 godziny dydaktyczne – odbyły się na terenie szkoły.

            Program Emocje na Start - to program skupiony wokół tematów komunikacji i zaufania. Może stanowić pomoc dla uczniów w rozwiązywaniu problemów związanych z relacjami. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19 Osoby biorące udział w programie uczyły się rozwiązywać konflikty między rówieśnikami bez używania agresji słownej. Kluczem do tego jest opanowanie zasad dobrej komunikacji. Składa się to na budowanie zdrowych relacji w grupie oraz zawiązywanie i utrzymanie trwałych przyjaźni. Podczas spotkania, jest wiele gier i zabaw budujących poczucie jedności, uczące prawidłowej komunikacji. Program jest wykorzystywany w celu integracji klasy.

            Efekty programu obejmują wzmocnienie poczucia własnej wartości i akceptacji w grupie, wzmacnianie zachowań społecznie pożądanych, przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat relacji międzyludzkich, uświadamianie wpływu uczuć na zachowanie, umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami, budowanie zaufania do siebie i innych, opanowanie umiejętności zasad dobrej komunikacji oraz naukę rozwiązywania konfliktów.

            Pedagog szkolny - mgr Katarzyna Filipiak

          • Sprawozdanie z zajęć integracyjnych kulinarno - regionalnych

          • Zajęcia kulinarno- regionalne odbywały się jeden raz w tygodniu po 3  godziny. Miały charakter integracyjny. W zajęciach uczestniczyło 12 osób - uczniów polskich i ukraińskich. Frekwencja na zajęciach wyniosła 100%.

            Uczestnicy zajęć poznawali wzajemnie kulturę i tradycje polskie i ukraińskie. Poznawali elementy wykonanego przez artystkę ludową stroju zagórzańskiego mężczyzny i kobiety oraz prezentowanych multimedialnie strojów ukraińskich. Uczniowie zapoznawali się również z gwarą zagórzańską i podstawowymi zwrotami w języku ukraińskim.

                        W ramach zajęć praktycznych uczniowie piekli, gotowali i przygotowywali różne potrawy, dania, desery, sałatki z przepisów polskich i ukraińskich. W ramach integracji degustowali je wspólnie poznając przy tym zasady savoir-vivre. Bawili się przy tym wyśmienicie.

                        W trakcie zajęć dzieci dzieliły się przepisami swoich ulubionych potraw, które potem wspólnie przygotowywały. Były to m.in.:

            - młynci,

            - syrnki,

            - sałatki ukraińskie,

            - pizza „zagórzańska”,

            - ciasto marchewkowe „zagórzanka”,

            - żarboje,

            - desery „ty i ja”.

                         W zajęcia kulinarno- regionalne angażowały całą grupę uczestników, ćwiczyły intelekt i relaksowały. Zapewniały ruch stymulując zmysły. Zajęcia te zmniejszały stres i lęk wśród uczniów grupy ukraińskiej jak i polskiej.

            Podczas tych zajęć uczniowie nabywali wiedzę na temat związków przyczynowo- skutkowych, poznawali sposoby kulinarnej przemiany jednych rzeczy w drugie, a jednocześnie trenowali kompetencje elastyczności i przystosowania do zmian. Dzieci w trakcie zajęć wyrabiały u siebie zdrowe nawyki żywieniowe.

            Uczestnictwo w tych zajęciach pozytywnie wpłynęło na ich samopoczucie i dostarczyło wiary we własne możliwości, co stanowiło integracyjną klamrę między rówieśnikami obu nacji. Wskazało również drogę do samodzielności i niezależności, dając moc nawet jeżeli jej źródło wypływa nawet z pospolitego gotowania.

            Wspólne  spędzanie czasu na tych zajęciach oznaczało współpracę i komunikację, pomogło nauczyć się w jaki sposób rola każdej osoby pochodzącej nawet z innego państwa jest ważna do osiągnięcia wspólnego celu.

            Zajęcia te uczyły pracy w grupie, nawiązywania i podtrzymywania nowych relacji, koncentracji, odpowiedzialności i niezależności.

            Niedźwiedź dnia 14.06.2023r.

            Prowadząca zajęcia: - mgr Agnieszka Napora

          • Sprawozdanie z wycieczki do Zakopanego

          • Dnia 22.05.2023r. w ramach projektu „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy- Pakiet edukacyjny.” uczniowie 4 a i 4 b wraz z opiekunami – p. A. Naporą, p. H. Kaciczak i p. Oksaną Oleksandrową pojechali na wycieczkę do Zakopanego.

            Z Niedźwiedzia wyjechaliśmy ok. 7:45 i już w trakcie podróży mogliśmy podziwiać piękne widoki zza szyby autokaru.

            Pierwszym punktem naszej wycieczki było-Muzeum Iluzji, gdzie przenieśliśmy się w świat „magii”. Było to fascynujące przeżycie i doświadczenie edukacyjne, które wzbogaciło nas poprzez interaktywną rozrywkę rysowaną światłem, tworzeniem cieni oraz niezapomnianych chwil w świecie do góry nogami.

            Po tych niesamowitych wrażeniach udaliśmy się na obiad do Mc Donalds, a następnie syci i pełni wrażeń Krupówkami przeszliśmy  w  stronę Gubałówki, gdzie po wyjechaniu kolejką na szczyt, podziwialiśmy piękne krajobrazy tatrzańskiej przyrody.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki była-Egzotyczna Papugarnia , gdzie spotkaliśmy liczne gatunki pięknych kolorowych papug  od najmniejszych  lorys górskich po wielkie ary.

            Podróż powrotna minęła szybko i bezpiecznie. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni do domów.

            Ta wycieczka dostarczyła nam wiele radości i pozostanie w naszej pamięci na długo.

          • Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Wójta Gminy Niedźwiedź

          • 6 czerwca 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. K. Smreczyńskiej w Koninie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Wójta Gminy Niedźwiedź. 

            Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Natalia Wielowska - kl. 8b, Judyta Smaciarz - kl. 6 i Martyna Domagała - kl.5.

            Pierwsze miejsce zajęła Natalia Wielowska. Gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do dbałości o język ojczysty.

             "Źle mówić lub pisać- to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią budowali. Język smuci się, choruje, gdy ludzie źle nim mówią". Janusz Korczak

          • Ogólnopolska akcja czytelnicza „Jak nie czytam jak czytam”

          • 7 czerwca 2023 r. o godz. 10 nasza szkoła  przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam jak czytam”. Jest to akcja masowego publicznego czytania w wyznaczonym  terminie i godzinie (7.06.2023 r.) Brały w niej udział  164 osoby wliczając uczniów z Ukrainy oraz nauczycieli.

            Szkoła  bierze w tym roku udział  w Narodowym  Programie  Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka  szkolna otrzymała na zakup książek 5 tys. zł. W związku z czym zaprezentowała  zakupione książki, które uczniowie mogli  przed akcją czytelniczą wypożyczać i na niej czytać promując czytelnictwo.

            Uczniowie czytali wraz z nauczycielem również książki w języku angielskim. Na świetlicy szkolnej również dzieci były zainteresowane nowościami wydawniczymi, które wcześniej wypożyczyli z  biblioteki. Cała  nasza szkoła włączyła się w tegoroczną  akcję czytelniczą.

            opracowała: mgr Danuta Stachura

          • Zdrowe odżywianie podczas uroczystości Dnia Dziecka

          • Atrakcją dla ciała i ducha podczas obchodów Dnia Dziecka, które miało miejsce 02.06.2023r w naszej szkole był pięknie i smacznie przygotowany przez uczniów polskich i ukraińskich z kółka kulinarnego i przyrodniczego stół ze zdrowymi i regionalnymi łakociami typu owocowe, galaretki, torciki, ciasta, szaszłyki owocowe, soczki warzywno-owocowe.

            Akcja miała na celu zwiększenie świadomości i pogłębianiu wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz roli i rodzajów posiłków, dzięki którem dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach oraz uczą. Na plakatach umieszczono hasła promujące zdrowe i smaczne odżywianie można było również wykonać podróż do wnętrza „Piramidy Pokarmowej” - „Zdrowa żywność”. Regionalne, zdrowe, ekologiczne i smaczne produkty z kolorowego stołu zniknęły bardzo szybko, uczniowie, nauczyciele, oraz inni przybyli goście docenili wartość takich posiłków, które gwarantują zdrowie i dobre samopoczucie. Stół z potrawami regionalnymi oraz zdrowymi i ekologicznymi produktami i łakociami przygotowały panie Agnieszka Napora i Bożena Zabrzeńska-Szczygieł wraz z polskimi i ukraińskimi uczniami z kółka kulinarnego i przyrodniczego w ramach projektu: „MAŁOPOLSKA TARCZA HUMANITARNA, FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA   UKRAINY – PAKIET EDUKACYJNY”

          • Zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych dla uczniów z Ukrainy - Inicjatywa UE w ramach reakcji na pandemię COVID-19

          • W ramach inicjatywy Unii Europejskiej w odpowiedzi na pandemię COVID-19, nasza szkoła miała przyjemność zorganizować i sfinansować serię zajęć Treningu Umiejętności Społecznych (TUS) dla grupy uczniów z Ukrainy. Zajęcia miały na celu wspieranie integracji społecznej uczniów, rozwijanie umiejętności komunikacji międzykulturowej oraz budowanie pewności siebie i dobrych relacji.

            W ramach tych zajęć, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnorodnych aktywnościach, gierach i ćwiczeniach, które skoncentrowane były na rozwijaniu umiejętności społecznych i wspieraniu adaptacji do nowego środowiska szkolnego. Wykorzystaliśmy materiały edukacyjne z serii "Mijamy się", które zawierały interaktywne gry i scenariusze, zaprojektowane specjalnie dla uczniów z Ukrainy, aby pomóc im w zmianie zachowań i naukę dobrych relacji.

            W trakcie zajęć, uczniowie mieli możliwość rozwinięcia umiejętności komunikacji międzykulturowej, w tym porozumiewania się w obcym języku oraz zrozumienia różnic kulturowych między Ukrainą a Polską. Ponadto, skupiliśmy się na rozwiązywaniu konfliktów w sposób pokojowy i konstruktywny, rozwijaniu asertywności, umiejętności słuchania i empatii. Zajęcia umożliwiły uczniom również pracę w grupach, co wspierało rozwój umiejętności pracy zespołowej i budowanie zaufania.

            Wynikiem zajęć było zaobserwowanie postępów uczniów w zakresie komunikacji międzykulturowej, rozwiązywania konfliktów oraz budowania pewności siebie. Uczniowie wykazali większą otwartość w relacjach, umiejętność słuchania i zrozumienia perspektyw innych osób, a także umiejętność wyrażania swoich potrzeb i opinii w sposób szanujący innych.

            Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej inicjatywy Unii Europejskiej i przyczynić się do wsparcia uczniów z Ukrainy w ich procesie adaptacji i rozwoju umiejętności społecznych. Kontynuacja takich działań pozwoli jeszcze bardziej wzmocnić umiejętności uczniów i przyczyni się do ich pełnego zaangażowania w szkolne środowisko.

            Katarzyna Filipiak – prowadząca zajęcia

          • Spotkanie dla Rodziców i Uczniów rozpoczynających naukę w klasie pierwszej.

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu serdecznie zaprasza rodziców wraz z dziećmi przyszłorocznych klas pierwszych na spotkanie, które odbędzie się 15 czerwca 2023 r. (t.j. czwartek)   o godz. 1600   w szkole w Niedźwiedziu.

            W programie między innymi : przedstawienie wychowawców klas, zwiedzanie szkoły. 

            Dyrektor Szkoły Joanna Dudzik

          • Jesteśmy wdzięczni !!!

          • W imieniu swoim i całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu pragnę podziękować drogim sponsorom bo dzięki Wam Festyn Edukacyjno – Integracyjny z okazji Dnia Dziecka był wyjątkowy dla naszych drogich uczniów.

            Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli, pracowników szkoły oraz przewodniczącej Rady Rodziców pani Anny Ogieli oraz pani Grażyny Wielowskiej. Dziękuję za poświęcony bezcenny czas i zaangażowanie się w organizację imprezy, sprawiając dzieciom wiele radości.

            Dyrektor szkoły -  Joanna Dudzik

          • Festyn edukacyjno-integracyjny z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka – 2 czerwca 2023 r.

          • W dniu 2 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbył się festyn edukacyjno- integracyjny  z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.Ten wyjątkowy dzień zaczął się od przywitania zebranych przez panią dyrektor szkoły. W kodach QR zostały przeczytane życzenia dla wszystkich uczniów przez  nauczycieli matematyki. Następnie w tanecznych rytmach popularnej „belgijki”rozpoczęto zabawę. Impreza ta  w dużej mierze została zorganizowana dzięki środkom z projektu p.n. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”.

            Dzięki temu projektowi sfinansowano m.in:
            - zjeżdżalnię dmuchaną,
            - skakaniec,
            - pokaz iluzji,
            - tatuaże,
            - zabawy i konkursy,
            - żywą maskotkę minionek,
            - balony dla dzieci,
            - watę cukrową,
            - stoisko słodkości i zdrowych sałatek przygotowane przez uczniów polskich i ukraińskich pod kierunkiem Pani Agnieszki Napory oraz Pani Bożeny Zabrzeńskiej - Szczygieł,
            - teatralną przygodę z językiem angielskimw przedstawieniach: „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia” zaprezentowaną przez uczniów polskich i ukraińskich w reżyserii Pani Bogusławy Gnieckiej.

             

            Dodatkowo, Panie Dorota Liberda – Smreczak i Agata Worwa przygotowały dla wszystkich uczniów warsztaty naukowe TIK w matematyce, na których uczniowie mogli sprawdzić się w szachach,  warcabach, krzyżówkach,  łamigłówkach, tangramach i układankach matematycznych, a także nauczyć się, jak  posługiwać się drukarką 3D  i długopisami 3D. Pani Lidia Talar przygotowała zabawy pod nazwą - Język niemiecki na wesoło, a panie Jolanta Smaciarz i Joanna Dudzik sędziowały mecze piłki nożnej wszystkich klas.

            Pod koniec imprezy uczennice z oddziału przygotowawczego IV b zaprezentowały układ taneczny za co należą im się wielkie brawa.

            Całą imprezę prowadziła pani Agnieszka Napora.

            Przez cały czas trwania imprezy serwowano uczniom smakołyki z grilla oraz napoje. Było to możliwe dzięki naszym wyjątkowym sponsorom:

            1. Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu   -wypożyczenie grilla
            2. Grupy MASPEX Sp. Z O.O.  -  napoje i soki Tymbark
            3. IGLOTEX Dystrybucja Polska-soki i dodatki do dań grillowych
            4. Piekarnictwo-Cukiernictwo S.C. Potaczek Bożena i Potaczek Jan -  pieczywo do dań grillowych
            5. Rada Rodziców -  butla do grilla, jednorazowe sztućce, kubki, talerze, serwetki
            6. Zakład mięsny „Napora” Paweł i Mariusz  Napora s.c. -  kiełbaski i kaszankę na grilla
            7. Zakład Produkcji Mięsno Wędliniarskiej Marek Florczak   -  kiełbaski na grilla

            Mam nadzieję, że impreza spełniła oczekiwania naszych drogich uczniów a wspólna zabawa przyczyniła się do lepszej integracji uczniów polskich i ukraińskich.

            Joanna Dudzik

            Dyrektor szkoły

          • Laboratoria Przyszłości

          • Dnia 2 czerwca 2023 r. został zorganizowany się w naszej szkole Dzień Dziecka. Uczniowie klas 4-8 brali udział w warsztatach naukowych podczas których zapoznali się z obsługą i programowaniem drukarki 3D,  drukując, np. modele tangram. Wykorzystali tez laptop do ściągnięcia różnych model, aby móc drukować pomoce do lekcji chemii, matematyki, biologii.

            Wykonywali modele  wielokątów foremnych za pomocą długopisów 3D.Uczyli się nagrywać i nagrywali i robili zdjęcia aparatem fotograficznym . Wszystkie te sprzęty zostały zakupione z programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia były bardzo ciekawe  i atrakcyjne. Wszyscy  się bardzo zaangażowali i brali chętnie  aktywny udział.

            mgr A. Worwa ,mgr D. Liberda-Smreczak

          • Integracyjna wycieczka do Krakowa klasy 5 z osobami ze Stowarzyszenia im. Brata Alberta w Niedźwiedziu

          • W dniu 31 maja 2023r. wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa.  Najpierw udaliśmy się do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni”. O godzinie 9 przedstawienie rozpoczęło się. Stylowe kostiumy i realistyczna scenografia wzbogacona ruchem, kolorem i ekspresją świateł, przeniosły nas na ulice dawnego Budapesztu, przedstawiając relacje panujące w grupie nastolatków, dla których najważniejszymi były: honor, braterstwo i odwaga, lojalność wobec przyjaciół. Ukazało wartości, którymi kierować powinien się każdy, bez względu na wiek i okoliczności historyczne.

            Wszyscy po obejrzeniu sztuki wyszliśmy zachwyceni grą aktorów i myślimy, że będzie to spotkanie niezapomniane na długi czas. Następnie ulicami Krakowa udaliśmy się na spotkanie przy Smoczej Jamie z naszą panią przewodnik p. Dominiką z Grupy Aktywnych, gdzie która przedstawiła nam Legendę o tym miejscu. Następnie udaliśmy się  na trasę Via regia, która to nawiązuje do czasów, gdy trakt ten przemierzały wspaniałe orszaki królewskie. Zostaliśmy zapoznani z historią Wzgórza Wawelskiego i Katedrą na Wawelu, Dzwonem Zygmunta. Następnie udaliśmy się uliczkami w stronę rynku, gdzie podziwialiśmy  i zobaczyliśmy wiele niezapomnianych malowniczych miejsc, ciekawych detali architektonicznych. Na rynku zwiedziliśmy Kościół Mariacki oraz wysłuchaliśmy sławnego hejnału. Kościół zachwycił nas swoimi misternymi zdobieniami. Kolejnym punktem były Sukiennice, w których oglądaliśmy pięknie wykonane ozdoby i różne rękodzieło. Na zakończenie naszej przygody przy Ratuszu mieliśmy podsumowujące łamigłówki i gry. Zabawa była świetna, mogliśmy sprawdzić, co zapamiętaliśmy z naszej trasy. Przy pomniku Adama Mickiewicza zrobiliśmy klasowe zdjęcie upamiętniające wycieczkę. Z żalem żegnaliśmy Kraków, który odcisnął w naszych sercach swój ślad. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą go ponownie. Podczas drogi powrotnej do szkoły podzieliliśmy się naszymi wrażeniami. Dziękujemy opiekunom Pani Joannie Cichańskiej, Pani Jolancie Smaciarz i Pani Irenie Kicmal za wspólnie spędzony czas😊. A była to wspaniała integracyjna przygoda z naszymi kolegami ze Stowarzyszenia im. Brata Alberta w Niedźwiedziu. Możemy potwierdzić, że  „niepełnosprawni – nie są inni, a tacy sami…”.

            Uczestnicy wycieczki

          • Gminny konkurs matematyczno-chemiczny „Dwa Światy: matematyka i chemia”

          • W  dniu 2 czerwca 2023r. odbył się gminny konkurs matematyczno-chemiczny ,,Dwa Światy matematyka i chemia” w Szkole  Podstawowej w Podobinie.  Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów  z kasy 8a i 8b:

            Natalia Wielowska
            Wiktoria Hadwiczak
            Paweł Borek
            Maciej Domagała

            Dziękujemy i gratulujemy wyników! mgr A. Worwa , mgr D. Liberda-Smreczak, mgr W. Smaciarz

          • Dzień Dziecka 2023

          • Kochani Uczniowie,

            z okazji Waszego święta życzymy, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach od ucha do ucha, a każdy dzień był niesamowity i wyjątkowy oraz niósł ze sobą wiele pozytywnych doświadczeń. Rozwijajcie pasje, talenty, korzystajcie z beztroskiej zabawy, przeżywajcie niesamowite przygody, spełniając swoje najskrytsze marzenia. Bądźcie szczęśliwi a Wasze dzieciństwo niech trwa jak najdłużej.

            Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy 
            Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana
            w Niedźwiedziu

          • Życzenia z okazji Dnia Dziecka

          • „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.

             Jan Paweł II

            Drogie Dzieci

            Z okazji Waszego Święta - Dnia Dziecka, życzę wszystkim dzieciom promieniującego uśmiechu od ucha do ucha, radosnych i szczęśliwych dni, niezapomnianych przygód przeżytych wspólnie z przyjaciółmi oraz spełnienia dziecięcych marzeń.

            Niech każdy dzień niesie pozytywne doświadczenia oraz naukę prowadzącą do sukcesów oraz rozwoju Waszych talentów dla dobra naszej ukochanej Ojczyzny.

             

                                                                                                        Wójt Gminy Niedźwiedź

                                                                                                                 Rafał Rusnak

          • Dyskoteka szkolna

          • W dniu 31.05.2023 roku w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu odbyła się dawno wyczekiwana dyskoteka z udziałem zaproszonej młodzieży z klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej z Poręby Wielkiej. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski. W czasie dyskoteki nie zabrakło dobrej muzyki, tańca i uśmiechu. Młodzież super się bawiła.

            Zabawa trwała od 16,00 do 19,00, oprawę muzyczną zapewnili Oliwer Górniak z klasy 7, Robert Florczak z klasy 8a i Krystian Zapała z klasy 6. Obecnie nie pozostaje nam nic innego jak z niecierpliwością czekać na następną dyskotekę lub komers. Dziękujemy wszystkim za zorganizowanie tak wspaniałej zabawy.

            Szczęśliwe uczennice i uczniowie!!!

          • MAŁOPOLSKA TARCZA HUMANITARNA. FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA UKRAINY – PAKIET EDUKACYJNY

          • Gmina Niedźwiedź realizuje Projekt pn. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny” w ramach 15 Osi Priorytetowej REACT-EU (EFS) dla sprostania wyzwaniom migracyjnym.

            Celem projektu jest wsparcie potencjału małopolskich organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe kształcenia ogólnego i zawodowego oraz placówki oświatowe w organizacji nauki i wsparcia uczniów ukraińskich w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym, w odpowiedzi na kryzys migracyjny związany z działaniami wojennymi prowadzonymi w Ukrainie. 

            Dofinansowanie projektu z UE: 350 093,57 zł