Wspaniałych wakacji!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Zakończenie roku szkolnego odbyło się w piątek, 21.06.2024 roku. Po mszy św. w kościele parafialnym w Niedźwiedziu, uczniowie spotkali się w sali gimnastycznej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, nastąpiło uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły. W skład nowego Pocztu Sztandarowego weszli: chorąży Adrian Kowalczyk oraz asystujące: Roksana Hanula i Daria Burczak. Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Niedźwiedź Pani Anna Ogiela odczytała list w iminiu swoim, Pana Wójta Rafała Rusnaka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Niedźwiedź Andrzeja Wielowskiego skierowany do uczniów, rodziców, nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.
12Wręczono uczniom świadectwa z czerwonym paskiem za osiągnięcia w nauce i wzorowe zachowanie. Najwyższe średnie w szkole uzyskali: Alicja Jania i Sabina Smaciarz z klasy IV oraz Kamil Draus z klasy V. Za wysokie wyniki w konkursach przedmiotowych specjalne nagrody otrzymali uczniowie Judyta Smaciarz i Kamil Draus. Prosimy o przyjęcie naszych gratulacji!
Podczas uroczystości uhonorowano uczennicę klasy VI, Marcelinę Kraus, za jej zaangażowanie w szkolnym Wolontariacie, nadając jej tytuł Wolontariusza Roku 2023/2024. Dodatkowo wyróżniono dwie uczennice pracujące w szkolnym wolontariacie : Sabinę Smaciarz i Alicję Janię.
Wyniki całorocznego konkursu Samorządu Uczniowskiego na SUPER KLASĘ został podsumowany. Tytuł oraz puchar przechodni przypadły klasie III, prowadzonej przez Panią mgr Małgorzatę Stec. Serdecznie gratulujemy!
Na zakończenie słowa podziękowania zostały skierowane do Grona Pedagogicznego, Pracowników Administracji i Obsługi, Rodziców, Organu Prowadzącego Szkołę oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do rozwoju naszej placówki.
Po apelu, uczniowie spotkali się w swoich klasach z wychowawcami.
Do zobaczenia 2 września!!!
mgr Joanna Dudzik
Dyrektor Szkoły
Pożegnanie Absolwentów 2024
„Sięgajcie gwiazd” i ,,Czas rozwinąć skrzydła”- te dwie sentencje stanowiły motto uroczystości zakończenia Szkoły Podstawowej przez ósmoklasistów, która odbyła się 20.06.2024 r. O godzinie 10:00 absolwenci wraz z rodzicami i nauczycielami uczestniczyli we mszy świętej w kościele parafialnym w Niedźwiedziu.
64O godzinie 12:00 w szkole rozpoczęła się uroczystość od wspaniałego poloneza w wykonaniu uczniów klas VII i VIII. Następnie uczniowie klasy ósmej zaprezentowali scenki z lekcji w formie kabaretu. Po tym uczniowie podziękowali nauczycielom, pracownikom obsługi i rodzicom wierszem i piosenką. Pani dyrektor oraz wychowawczyni klasy ósmej przekazały uczniom życzenia wielu sukcesów i spełnienia wszystkich planów i marzeń. Słowa podziękowania do nauczycieli skierowali również rodzice ósmoklasistów. Podczas tej uroczystości absolwentom wręczono nagrody za wysokie wyniki w nauce oraz za zaangażowanie w życie szkoły, m.in. pracę w Wolontariacie oraz Samorządzie Uczniowskim.
Julia Kęskiewicz otrzymała nagrodę książkową za wysokie wyniki w nauce- średnia ocen 4,89.
Dyplomy i nagrody książkowe za pracę w Wolontariacie oraz w Samorządzie Uczniowskim otrzymali: Izabela Burczak, Patrycja Guroś, Natalia Kęskiewicz, Dawid Jania oraz Oliwier Górniak.
Również rodzicom wręczono podziękowania za wspaniałą współpracę z Wychowawcami i Dyrekcją oraz pracę ich dzieci w Wolontariacie.
Wychowawca klasy VIII mgr Barbara Moskała
"Podróżować to żyć", czyli o sukcesie artystycznym sióstr Dagmary Juszczak z klasy I oraz Mileny Juszczak z klasy IV
Dnia 14 czerwca odbył się finał XIX edycji konkursu literackiego i plastycznego. Uczennice naszej szkoły znalazły się w finale konkursu plastycznego "Podróżować to żyć" objętego patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Jakuba Kosaka, Małopolskiego Kuratora Oświaty Gabrieli Olszowskiej oraz Konsula Honorowego Królestwa Danii Janusza Kahla.
11Podsumowanie obu kategorii konkursów miało miejsce w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Prace plastyczne oceniał profesor Czesław Dźwigaj, artysta, rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nasze uczennice zostały finalistkami konkursu kuratoryjnego:
Dagmara Juszczak - Nagroda I stopnia
Milena Juszczak - Nagroda III stopnia
Gratulujemy!!!
Jesteśmy z Was dumni!!!
Sprawozdanie z Laboratoriom Przyszłości rok 2023/2024
W roku szkolnym 2023/2024 w Szkole Podstawowej im Władysława Orkana w Niedźwiedziu zrealizowano zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
We wrześniu
Dnia 25 września 2023 r. uczniowie klasy 1a na lekcji języka polskiego ćwiczyli pisanie poznanych literek długopisami 3D zakupionymi z programu Laboratoria Przyszłości. Tworzyli trójwymiarowe litery, świetnie się przy tym bawiąc, a wygląd ich dzieł leżał całkowicie w ich rękach. Praca z długopisami 3D była niezwykle wciągająca i dała możliwość tworzenia wielu innych rzeczy, które podpowiada wyobraźnia.
W październiku
Na lekcji fizyki uczniowie nagrali filmik dotyczący zamiany jednostek prędkości. Korzystali z bardzo dobrego sprzętu tj.: kamery wideo i aparatu fotograficznego zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
W listopadzie
Uczniowie klasy 8 mogli się przekonać podczas lekcji matematyki co to jest siatka graniastosłupa jak obliczyć pole powierzchni całkowitej czy objętość. W czasie zajęć uczniowie wykonywali szereg aktywności wykorzystując zakupione długopisy 3D oraz drukarkę w ramach programu Laboratoria Przyszłości, Bardzo pomocne okazały się być wielokąty wykonane przy użyciu długopisów 3D oraz drukarki 3D, dzięki którym uczniowie tworzyli siatki graniastosłupów Różne kolory filamentów rozwijały wyobraźnię uczniów i pomagały zrozumieć właściwą budowę figur przestrzennych. Wiedzę zdobywali w praktyce nie tylko z książek. Dzięki długopisom 3D nauka staje się znacznie bardziej atrakcyjna i interesująca. Długopisy 3D ułatwiły naukę łączenia teorii z praktyką co przyczyniło się do bardziej efektywnej edukacji i zrozumienia zadań ze stereometrii.
W grudniu
W ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI uczniowie KLASY III wykorzystując DŁUGOPISY 3D tworzyli trójwymiarowe śnieżynki. Praca z Długopisami 3D aktywizuje uczniów, rozwija kreatywność poprzez realizację własnych pomysłów. Dzięki Długopisom 3D z różnobarwnymi filamentami uczniowie rozwijali swoje zdolności manualne oraz wyobraźnię przestrzenną i artystyczną.
Świąteczna matematyka i nie tylko - warsztaty z długopisami 3D jako element stymulujący wszechstronny rozwój uczniów
Okres przedświąteczny był wspaniałą okazją do wspierania wielokierunkowej aktywności dziecka oraz kształtowania wyobraźni przestrzennej. Wykorzystując sprzęt zakupiony z projektu ,,Laboratoria przyszłości” - długopisy 3D włączono uczniów klas 4-6 w działania praktyczne, zaangażowano je emocjonalnie, kształtując takie cechy, jak wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania. Zaznajamianie uczniów z technologiami jest niezbędne i wynika z szybkiego rozpowszechnienia techniki w codziennym życiu o walorach poznawczych i wychowawczych. Dzięki warsztatom z długopisami 3D wspomagano aktywność motoryczną – usprawniano motorykę małą, usprawniano percepcję wzrokowo-ruchową. Podczas warsztatów widać było duże zainteresowanie uczniów procesami i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, uczniowie swoje prace wykonywali z wielkim zaangażowaniem i precyzją. W rozwoju każdego dziecka, również u uczniów ze SPE dużą rolę odgrywa nauka przez doświadczenia oraz kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem, jest skuteczniejsza od posługiwania się opisami i zdjęciami.
Długopis 3D zmienia rysunki w przestrzenne obiekty, a efekty są natychmiast widoczne, przez co dziecko osiąga sukces i wiarę we własne możliwości. Wykonane ozdoby świąteczne m.in. gwiazdki, bombki i dekoracje o tematyce świątecznej zasiliły dekorację choinki w naszej szkole. Zajęcia z długopisami 3D integrują uczniów i uczą współpracy oraz rozbudzają kreatywność, ćwiczą myślenie trójwymiarowe oraz rozwijają wyobraźnię.
Świąteczna lekcja na języku angielskim w klasie Ib
Świąteczna lekcja na języku angielskim w klasie I b. Filmik został nagrany z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
W styczniu
W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, w którym uczestniczy nasza szkoła, otrzymaliśmy różne sprzęty optyczne typu mikroskopy i lupy, które służą do wnikliwego obserwowania organizmów żywych, zwłaszcza budowy wewnętrznej, której obserwacja gołym okiem nie jest dostępna.
Sprzęty optyczne tym razem wykorzystują uczniowie klasy 7 na zajęciach rozwijających kreatywność
W Lutym
Fizyka ma zastosowanie w codziennym życiu bez niej nie byłoby wiele odkryć i wynalazków .Dlatego na lekcjach fizyki nie może zabraknąć takich elementów, dzięki którym uczniowie mogą zrozumieć przerabiany materiał .Aby polubić lekcje fizyki trzeba je zrozumieć, a z pewnością najłatwiej uczyć na bazie doświadczeń. Uczniowie klasy 8 na lekcji fizyki ( dział Elektryczność) wykorzystali sprzęt zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości
W Marcu
Kamera i aparat fotograficzny zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości są wykorzystywane do utrwalania ważnych uroczystości szkolnych i wydarzeń. W tym roku szkolnym wykorzystano do zrobienia zdjęć z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dnia 1 marca 2024r. Uczniowie uczą się w ten sposób prawidłowego kadrowania i ustawień aparatu wykorzystując naturalne światło oraz lampę błyskową . Filmy i zdjęcia znajdują się na stronie szkoły.
W Kwietniu i Maju
Tangram z drukarki 3D- matematyczne warsztaty w klasie IV
Uczniowie klasy 4a uczestniczyli w warsztatach ,,Z tangramem za pan brat” największym zainteresowaniem okazało się jak powstaje tangram z drukarki 3D. Na warsztatach wykorzystaliśmy drukarkę 3D zakupioną z projektu ,,Laboratoria przyszłości” do wydruku tangramów. Czwartoklasiści z wielkim zaangażowaniem obserwowali jak drukarka 3D analizuje projekt /model dostarczony przez komputer i drukuje go w prawdziwym życiu, osadzając warstwę po warstwie materiału- żywicę polimerową, aby stworzyć model 3D - kolorowe tangramy. Tangram to łamigłówka, która rozwija wyobraźnię i analityczne myślenie. To doskonała gra testująca umiejętności, to świetne ćwiczenie wyobraźni, spostrzegawczości, koncentracji i pamięci oraz kreatywne tworzenie własnych kompozycji, o czym mogli się przekonać czwartoklasiści, którzy wykonane tangramy wykorzystują na zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki, rozwija wyobraźnię i analityczne myślenie. To doskonała gra testująca umiejętności, to świetne ćwiczenie wyobraźni, spostrzegawczości, koncentracji i pamięci oraz kreatywne tworzenie własnych kompozycji, o czym mogli się przekonać czwartoklasiści, którzy wykonane tangramy wykorzystują na zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki, rozwijających oraz terapeutycznych. Uczniowie klas drugich mieli również możliwość na przerwach obserwację tworzenia tangramu przez drukarkę 3D. Pomagają one odkrywać nie tylko świat geometrii. Powstałe tangramy z drukarki 3D czwartoklasiści wykorzystają również do wspólnych integracyjnych zabaw podczas klasowej uroczystości z okazji Dnia Rodziny w klasie 4a. Tangramy są świetną formą integracji środowiska rodziców i dzieci oraz wyjątkowymi chwilami spędzenia czasu z rodzicem poprzez edukacyjną przygodę w formie gry ,,Tangram” Tangram” to chińska łamigłówka znana od ok.3000lat. Składa się z 7 elementów w postaci figur geometrycznych /tany/, powstałych przez rozcięcie kwadratu. Celem łamigłówki jest odtworzenie położenia wszystkich siedmiu elementów tangramu w przedstawionym obrazku na podstawie jedynie kształtu jego konturów z zewnątrz, a także wymyślanie własnych wzorów. Według legendy wymyślił go uczony imieniem Tan. Do dziś każda z części tangramu jest nazywana tanem. Pierwsze europejskie wzmianki o tangramie pochodzą z XVIII wieku. Początkowo był on używany do nauki geometrii, jednak z czasem przekształcił się w grę towarzyską. Z tych prostych tanów można zbudować wiele tysięcy różnych wzorów. W Polsce znana jest od około 200 lat.
Tangramy wykonane za pomocą drukarki 3D zakupioną w projektu,, Laboratoria przyszłości” wzbogaciły warsztat pracy nauczycieli/specjalistów, a co najważniejsze aktywizują uczniów do logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię i spostrzegawczość, motywują do nauki i wzbudzają ciekawość świata. Zachęcamy do codziennych gier i zabaw ze swoimi dziećmi i wspólnego odkrywania tajników matematyki.
W Czerwcu:
Uczniowie podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego wykorzystali sprzęt : aparat fotograficzny i kamerę wideo do robienia zdjęć oraz nagrania filmiku z pożegnania i zakończenia roku szkolnego klasy 8 oraz wszystkich klas Szkoły Podstawowej.
Wycieczka do "Krainy pod Zielonym Wielorybem"
Dnia 13 czerwca uczniowie klasy I a, I b i III udali się na wycieczkę do pobliskiej miejscowości Kostrza – Sadek, do „Krainy pod Zielonym Wielorybem”. Wycieczka obfitowała w liczne atrakcje i edukacyjne warsztaty, które dostarczyły dzieciom wiele radości i nowych doświadczeń.
107Warsztaty:
Czerpanie papieru: dzieci uczestniczyły w warsztatach czerpania papieru, gdzie dowiedziały się o procesie recyklingu papieru. Każdy uczeń samodzielnie wykonał obraz z papieru czerpanego, poznając tradycyjną technikę jego wytwarzania co pomogło zrozumieć znaczenie ochrony środowiska.
Produkcja mydeł: uczniowie mieli możliwość stworzenia własnych, cudownie pachnących mydełek.
Warsztaty krawieckie: każdy uczestnik szył swojego wieloryba, ćwicząc umiejętności manualne i kreatywność.
Warsztaty kulinarne: dzieci poznały przepis na tradycyjne podpłomyki i kołacze, które były wypiekane w piecu kaflowym. Uczniowie wyrabiali ciasto drożdżowe, a następnie degustowali własnoręcznie przygotowane przysmaki.
Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały drobne prezenciki – wielorybka i mydełka, co sprawiło im ogromną radość. Wycieczka była nie tylko edukacyjna, ale także dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i wspaniałej zabawy.
Antonina Wsół
"Mama Tata najpiękniejsze słowa świata"
9 czerwca 2024 roku Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych im. Brata Alberta w Niedźwiedziu zorganizowało coroczny Dzień Rodziny pod hasłem "Mama Tata najpiękniejsze słowa świata". Obchody rozpoczęły się o godzinie 14:00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Niedźwiedziu.
7Była to uroczysta chwila, która wprowadziła wszystkich w refleksyjny nastrój, podkreślając znaczenie rodziny w życiu każdego człowieka. Po Mszy Świętej, wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu przygotowali krótki program słowno-muzyczny dedykowany rodzicom. Występ został wzbogacony o piękne melodie wykonane przez scholę prowadzoną przez panią Agatkę Naporę. Program ten był pełen ciepłych słów i wzruszeń, co dodało uroku całemu wydarzeniu. Po zakończeniu części artystycznej w kościele, uczestnicy udali się do siedziby stowarzyszenia, gdzie czekały liczne atrakcje i niespodzianki. Dzieci i dorośli mieli okazję uczestniczyć w różnych zabawach i aktywnościach, które przygotowano specjalnie na tę okazję. Kulminacyjnym punktem dnia było przedstawienie "Rzepka" w wykonaniu podopiecznych stowarzyszenia wraz z wolontariuszami. Humorystyczna inscenizacja wywołała uśmiechy na twarzach wszystkich obecnych i spotkała się z ogromnym aplauzem Na zakończenie dnia, rodzice otrzymali symboliczne upominki – słoneczniki z sercem, na którym wyrażono wdzięczność za ich miłość i wsparcie. Był to wyjątkowy gest, który podkreślił, jak bardzo cenimy ich obecność i zaangażowanie. Dzień Rodziny w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych im. Brata Alberta w Niedźwiedziu był pełen wzruszeń, radości i wspólnej zabawy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego dnia, w szczególności wolontariuszom, nauczycielom oraz rodzicom. Ich wsparcie i zaangażowanie sprawiły, że święto to było niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie spotkania, które umacniają naszą społeczność i przynoszą radość wszystkim uczestnikom. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i integrację!
Opiekun Wolontariatu - Joanna Cichańska
Dzień Rodziny w klasie 4a
,,Najważniejszy obowiązek wobec dzieci to dać im szczęście”- A. Baxton
Najwspanialsze chwile, to te spędzone wspólnie z dzieckiem, o czym mogli się przekonać Rodzice i czwartoklasiści, którzy pod kierunkiem swojej wychowawczyni mgr Agaty Worwy świętując Dzień Rodziny, przygotowali piękny program artystyczny wraz ze wspaniałą oprawą muzyczną oraz poczęstunkiem.
41Dnia 5 czerwca 2024r. Rodzice z zaciekawieniem podziwiali swoje dziecko podczas tańców w przygotowanych aranżacjach. Czwartoklasiści wykazali się szeroką gamą talentów: recytatorskimi, plastyczno- technicznymi, wokalnymi i muzycznymi. Wierszem, piosenką, tańcem i grą na instrumentach dzieci wyraziły swą wdzięczność Rodzicom za ich trud w wychowaniu i poświęcenie. Tę wspaniałą atmosferę umiliły zdjęcia rodzinne zrobione w specjalnie wykonanej przez uczniów fotobudce. Rodziny zaproszone do wspólnych zabaw i gier logicznych, układanek-tangram, otrzymali niecodzienne życzenia w formie kodów QR. Uśmiechom i radości rodzin nie było końca…
Dziękuję wszystkim gościom za przybycie, szczególnie Rodzicom i Pani Dyrektor mgr Joannie Dudzik, od których otrzymałam wiele miłych słów i podziękowań, a także wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w tę uroczystość. Czwartoklasistom gratuluję wspaniałego programu artystycznego. Jestem z Was dumna! Brawo! Gratuluję!
Wychowawca klasy 4a mgr Agata Worwa
Zlot Szkół Orkanowskich 2024
6 VI 2024 r. odbył się na „Orkanówce” XVII Zlot Szkół Orkanowskich , których patronem jest Władysław Orkan. Organizatorem Zlotu Szkół była jak co roku Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu.
3Celem Zlotu Szkół jest m. in. zachowanie od zapomnienia kultury Zagórzan, kultywowanie pamięci i promowanie twórczości Władysława Orkana .
Grupa uczniów z kl. IV-VI zaprezentowała nowelkę W. Orkana „Na zarobek”. Inscenizację opracowała pani mgr Agnieszka Napora.
I miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły, którzy brali udział w inscenizacji: Alicja Jania kl.4, Sabina Smaciarz kl.4, Paweł Potaczek kl.4, Kamil Draus kl.5, Maria Domagała kl.5, Maria Babak kl.5, Nikola Moskała kl.5, Amelia Bulik kl.5, Dawid Rypel kl.5, Wiktor Hanula kl.6, Marcelina Kraus kl.6.
I miejsce w konkursie plastycznym zajęła uczennica naszej szkoły Milena Juszczak z kl.4.
Uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody. Gratulacje dla wszystkich biorących w Zlocie Szkół Orkanowskich uczniów. Podziękowanie za pomoc dla rodzica pani Haliny Jani.
Opiekunowie: mgr Agnieszka Napora, mgr Danuta Stachura
Uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Na początku była miłość – moja rodzina”
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wzięli udział w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pt. „Na początku była miłość – moja rodzina”, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.
W konkursie uczestniczyło łącznie 11 uczniów z naszej szkoły:
5 uczniów z klasy 3,
1 uczennica z klasy 1a,
5 uczniów z klasy 1b.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 1 czerwca 2024 roku, a łączna liczba zgłoszonych prac wyniosła 4000. Pomimo dużej konkurencji, nasi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością. Chociaż żaden z naszych uczniów nie zajął miejsca na podium, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i książkowymi nagrodami rzeczowymi. Dzieci były bardzo zaangażowane i z wielkim entuzjazmem podeszły do tematu konkursu, tworząc prace pełne miłości i wyobraźni. Wszystkie prace zostały starannie wykonane, a uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i samodzielnością.
Konkurs był doskonałą okazją do rozwijania talentów plastycznych naszych uczniów oraz podkreślenia wartości rodziny w ich życiu. Otrzymane dyplomy i nagrody książkowe są wspaniałym wyróżnieniem i motywacją do dalszego rozwijania talentów artystycznych. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i zachęcamy ich do udziału w kolejnych edycjach konkursu oraz innych inicjatywach artystycznych.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich pasji i talentów.
Antonina Wsół
Spotkanie dla Rodziców i Uczniów rozpoczynających naukę w klasie pierwszej
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu serdecznie zaprasza rodziców wraz z dziećmi przyszłorocznej klasy pierwszej na spotkanie, które odbędzie się 13 czerwca 2024 r. (t.j. czwartek) o godz. 1615 w szkole w Niedźwiedziu.
Dyrektor Szkoły Joanna Dudzik
Dzień Matki klas I-III
"Mam dla Ciebie dzisiaj Mamo upominków całą masę
oprószonych wyobraźnią, by się do niej przenieść czasem.
Dzięki Ci, że co dzień rano znajdziesz dla mnie miłe słowo,
a najbardziej ma kochana, że po prostu jesteś obok...".
22Dnia 28 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Wł. Orkana w Niedźwiedziu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie dzieci klas I-III przybyły do szkoły Mamy, które z radością czekały na występ swoich pociech.
Pani Dyrektor Joanna Dudzik powitała zebranych gości i złożyła serdeczne życzenia.
Występ rozpoczęła klasa III, która tanecznym krokiem poloneza rozpoczęła uroczystą akademię.
Następnie, uczniowie piosenką i wierszem dziękowali Mamom za ich wielkie serce i ogromną miłość.
W dalszej części, uczniowie wykonali taniec kowbojski, a wbiegający na scenę chłopcy w zielonych kapeluszach porwali wszystkich w rytm muzyki.
W krótkim przedstawieniu, dzięki m.in. Rybakowi, trzem uroczym Żabkom, a także Baletnicom dzieci poprosiły Złotą Rybkę, aby spełniła życzenia:
„by dzieci zawsze grzecznymi były
żeby się w szkole dobrze uczyły
by swoje Mamy zawsze szanowały
by najpiękniejsze kwiaty im dały…”
Klasa I a przygotowała układ choreograficzny z pomponami do utworu Mamma Mia. Również klasa I b zaśpiewała wzruszające piosenki wraz z układem ruchowym. Najmłodsi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i przejęciem występowali dla swoich Mam.
W kolejnej części, zaprezentowali się uczniowie klas drugich, którzy wspólnie wykonali taniec toca toca. Dzieci prezentowały na scenie swoje umiejętności muzyczne, wokalne i taneczne.
Na zakończenie uczniowie wręczyli swoim Mamom upominki i zaśpiewali „Sto lat”.
Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek. Uroczystość Dnia Mamy przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci.
mgr Małgorzata Stec
Brawo Judyta i Martyna !!!
Miło nam poinformować, że dwie uczennice z naszej szkoły odniosły sukces w Gminnym Konkursie Ortograficznym "O Pióro Wójta Gminy Niedźwiedź". Konkurs odbył się 05.06.2024r. a zorganizowany został przez ZPO w Koninie W konkursie uczestniczyli uczniowie z klas IV-VIII.
Judyta Smaciarz z klasy VII zajęła pierwsze miejsce, a Martyna Domagała z klasy VI zajęła trzecie miejsce. W konkursie uczestniczyła również Magdalena Sochacka z klasy VII. Niewiele zabrakło, a również stanęłaby na podium. Cieszymy się i gratulujemy oraz życzymy naszym dziewczynom jeszcze wielu sukcesów.
mgr Barbara Moskała
Jesteśmy wdzięczni!
- 4
Dzień Dziecka – 29.05.2024 r.
Dzień Dziecka w naszej szkole był pełen radości, zabawy i wspólnego świętowania! Rozpoczęliśmy od przywitania oraz życzeń złożonych przez Dyrektora Szkoły. Następnie wszyscy chętni zatańczyli taniec belgijkę, by rozgrzać się do dalszych atrakcji.
54Uczniowie klas I-III wspólnie brali udział w kolorowaniu edukacyjnej kolorowanki XXL o tematyce mandali z motylem, który dostarczył wszystkim wiele emocji i świetnej zabawy. Zadanie polegało na pokolorowaniu małych fragmentów dużej kolorowanki, a następnie połączeniu ich w całość, tworząc imponujący obraz motyla. Po zakończeniu kolorowania, uczniowie zaczęli łączyć swoje fragmenty, tworząc jeden spójny obraz. Inicjatorką tej kreatywnej, grupowej zabawy była pani Antonina Wsół.
Klasy 4-8 wzięły udział w konkursach sportowych zorganizowanych i prowadzonych przez panie: Jolantę Smaciarz i Joannę Dudzik, które dostarczyły im mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Samorząd uczniowski wraz z opiekunkami panią Bożeną Zabrzeńską-Szczygieł i Agnieszką Naporą przygotował na holu I piętra zabawy i konkursy ze znajomości swoich kolegów, nauczycieli i wychowawców, oraz z różnych dziedzin wiedzy m.in. ze zdrowego odżywiania. Zabawy te przeprowadziły panie Bożena Zabrzeńska – Szczygieł i Dorota Liberda-Smreczak.
Podczas imprezy wszystkie dzieci miały możliwość skorzystania z pysznego grillowanego jedzenia, popkornu, waty cukrowej, gofrów i napojów. Dużą atrakcją okazała się fotobudka, gdzie każdy mógł zachować wspomnienie tego wyjątkowego dnia. Dodatkowo, dla wszystkich chętnych uczniów były dostępne bumper ball, czyli gigantyczne, nadmuchane piłki, które zapewniły wiele śmiechu i emocji.Dzień Dziecka w naszej szkole okazał się naprawdę niezapomnianym wydarzeniem, które wypełniło dzieci szczęściem i uśmiechem na twarzach. Było to możliwe dzięki naszym wyjątkowym sponsorom:
- Zakład mięsny „Napora” Paweł i Mariusz Napora s.c. - kiełbaski na grilla
- IGLOTEX Dystrybucja Polska-soki i dodatki do dań grillowych
- Piekarnictwo-Cukiernictwo S.C. Potaczek Bożena i Potaczek Jan - pieczywo do dań grillowych
- Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu - wypożyczenie grilla
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niedźwiedziu - przeprowadzenie quizu profilaktycznego i wypożyczenie maszyny do waty cukrowej oraz żywej maskotki misia GOPSIKA
- Rada Rodziców - “Foto budka”, słodycze, wata cukrowa, butla do grilla i inne dodatki
- Sołectwo Wsi Niedźwiedź – wypożyczenie maszyny do popcornu
- Pani Anna Ogiela - ufundowanie popcornu
- Pani Jadwiga Michorczyk - ufundowanie gofrów
- Rodzic ucznia naszej szkoły, który chce zachować anonimowość - przekazanie 500 zł, za które wynajęto kule bumer ball na 1 godziną zabawy
- Pan Jan Nawieśniak - 2 godzinne bezpłatne prowadzenie zabaw z kulami bumper ball.
Podziękowania składam Gronu Pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły, oraz rodzicom: Paniom Annie Ogieli, Jadwidze Michorczyk, Paulinie Kościelniak, Agacie Chrobak, Karolinie Starmach, Katarzynie Depetro, Joannie Radzewicz, Elżbiecie Stramie, Monice Kowalczyk oraz Panu Wiesławowi Kowalczyk.
Mam nadzieję, że impreza spełniła oczekiwania naszych drogich uczniów a wspólna zabawa przyczyniła się do lepszej integracji naszej społeczności szkolnej.
Dyrektor Szkoły - Joanna Dudzik
Wyróżnienie dla Kamila Drausa
Jesteśmy bardzo dumni z naszego ucznia Kamila Drausa. 28 maja 2024 roku brał udział w Powiatowym Maratonie Czytelniczym zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej. Został wyróżniony i nagrodzony. Uczestnicy konkursu czytali prozę Kornela Makuszyńskiego.
Serdecznie gratulujemy Kamilowi i życzymy dalszych sukcesów.
Sprawozdanie z wycieczki klas VII i VIII do Sandomierza
28 maja 2024 roku odbyła się wycieczka do słynnego miasta Sandomierza. Uczestnikami byli uczniowie klas 7 i 8. Celem wycieczki było odkrycie uroków tego popularnego wśród turystów miasta.
54Po dotarciu na Sandomierski rynek razem z przewodnikiem ruszyliśmy odkrywać miasto i jego urokliwe zakątki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej. Panorama miasta, rzeka Wisła i piękne budowle umieszczone na siedmiu wzgórzach to świetna okazja na zrobienie pięknych zdjęć. Kolejnym punktem wycieczki była Zbrojownia Rycerska. Tutaj mogliśmy ubrać stroje rycerskie oraz wysłuchać niezwykle ciekawego wykładu dotyczącego rycerskiego kunsztu.
Następnie udaliśmy się na urokliwy spacer po wzgórzu staromiejskim, podczas którego mogliśmy podziwiać zabytkowe kamieniczki, poznaliśmy historię Sandomierskiego zamku, przeszliśmy obok Domu Długosza – obecnie Muzeum Diecezjalnego i Katedry.
Kolejnym punktem zwiedzania była Podziemna Trasa Turystyczna. Półtora kilometrowy marsz zespołem dawnych miejskich piwnic i składów, zakończył się pod budynkiem Ratusza. Ostatnim punktem naszej wycieczki po Sandomierzu był rejs statkiem po Wiśle. Z pokładu statku podczas 30 minutowego rejsu podziwialiśmy sandomierskie wzgórza.
Po wyczerpującym zwiedzaniu był czas na relaksujący rejs statkiem po Wiśle i chwila czasu na kupienie pamiątek na Sandomierskim Rynku.
Zachwyceni urokiem tego miasta wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną do Niedźwiedzia, a po drodze zjedliśmy posiłek w ulubionym McDonald’s.
Wycieczkę zorganizowały i sprawowały opiekę wychowawczynie: pani Barbara Moskała i pani Bożena Zabrzeńska - Szczygieł
Informacja o Programie Profilaktyki Zintegrowanej Archipelag Skarbów Szanowni Państwo,
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zakończyła realizację programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów, który odbył się w dniach 21 i 22 maja. Program ten, skierowany do uczniów klas 7 i 8, spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem zarówno ze strony uczestników, jak i rodziców.
Przebieg Warsztatów
Dwudniowe warsztaty, prowadzone przez doświadczonych trenerów, koncentrowały się na kluczowych aspektach okresu dojrzewania. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w interaktywnych zajęciach, które obejmowały:
Wsparcie w poznawaniu i akceptacji siebie.
Wzmocnienie kompetencji asertywności.
Ograniczanie ryzyka przemocy i uzależnień (alkohol, narkotyki, dopalacze, uzależnienia behawioralne, np. pornografia).
Ograniczanie ryzyka depresji.
Wspieranie odpowiedzialnego podejścia do sfery seksualności.
Program oparty na wartościach pragnienia trwałego szczęścia i prawdziwej miłości podkreślał znaczenie przyjaźni i zdrowych relacji między nastolatkami.
Spotkanie dla Rodziców
W ramach programu odbyło się również spotkanie dla rodziców, które miało miejsce 21 maja o godzinie 15:45 w Sali Narad w Gminnym Centrum Kultury w Niedźwiedziu. Spotkanie to było okazją do omówienia założeń programu oraz do bezpośredniego zadania pytań prowadzącym. Rodzice mieli możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat metod pracy z młodzieżą oraz celów programu.
Efekty Programu
Uczniowie wyrazili zadowolenie z udziału w warsztatach, podkreślając, że zajęcia były ciekawe i inspirujące. Program pomógł im lepiej zrozumieć siebie, rozwijać umiejętności interpersonalne oraz uświadomił zagrożenia związane z uzależnieniami i przemocą.
Podziękowania
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za możliwość zorganizowania programu. Dziękujemy wszystkim rodzicom za współpracę i wsparcie, które przyczyniły się do sukcesu programu Archipelag Skarbów. Wierzymy, że zdobyte przez uczniów doświadczenia i wiedza będą miały pozytywny wpływ na ich dalszy rozwój osobisty i społeczny.
Archiwum
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie