• CEL I GŁÓWNE ZADANIA TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

• Stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka.
        • Wyrównywanie opóźnionego rozwoju mowy.
        • Korygowanie wad wymowy.
        • Rozwijanie umiejętności wypowiadania się.
        • Stymulowanie procesu poznawczo-językowego.
        • Usprawnianie procesów wzrokowo-ruchowo-słuchowych.
        • Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi.
        • Wdrażanie dzieci do twórczej aktywności słownej.
        • Usprawnianie techniki czytania i pisania.
        • Wdrażanie dzieci do obcowania z literaturą i sztuką oraz twórczej aktywności słownej.

Zajęcia logopedyczne są środkiem pomocy dziecku. Ich treści, formy, metody muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka i skierowane na wyeliminowanie wykrytych w mowie nieprawidłowości. Zajęcia prowadzone są w formie zajęć indywidualnych lub grupowych. Wykonywane ćwiczenia są niezbędne do uzyskania pożądanego efektu logopedycznego. Zajęcia te organizowane są w atmosferze życzliwości, zaufania i zrozumienia. Podstawą pracy są ćwiczenia w formie zabaw i gier.

RODZAJE ĆWICZEŃ

• Ćwiczenia przygotowujące artykulatory do wywoływania zaburzonych głosek.
        • Ćwiczenia oddechowe.
        • Ćwiczenia narządów artykulacyjnych: języka, warg, podniebienia miękkiego, żuchwy.
        • Słuchowe: usprawnianie odbioru bodźców akustycznych, rozpoznawanie wrażeń słuchowych, ćwiczenia poczucia rytmu, rozróżnianie głosek dobrze źle wypowiadanych.
        • Ćwiczenia emisyjno - głosowe: wyrabianie właściwej tonacji, ćwiczenia umiejętności modulowania siły głosu i prawidłowego brzmienia głosek w sylabach, wyrazach, zdaniach.
        • Artykulacyjne: usprawnianie właściwego funkcjonowania narządów mowy, wywołanie głosek w izolacji, utrwalenie ich poprawnej realizacji w logotomach, wyrazach, zdaniach, nauka wierszy, piosenek z nasileniem głoski ćwiczonej.
        • Leksykalne: rozwijanie mowy poprzez opowiadanie historyjek obrazkowych, opowiadanie ilustracji, przeczytanego tekstu, udzielanie odpowiedzi na pytania, gry i zabawy ortofonicznie, ćwiczenia w czytaniu i pisaniu.
        • Ćwiczenia właściwe z zakresu korekcji wad wymowy.
        • Wywołanie głoski w izolacji.
        • Utrwalenie głoski korygowanej na materiale językowym w logotomach, wyrazach (nagłos, śródgłos, wygłos), zdaniach.
        • Ćwiczenia  utrwalające wywołaną głoskę w wierszykach, piosenkach, wyliczankach, powiedzeniach.
        • Ćwiczenia stymulujące rozwój słuchu fonemowego.
        •  Ćwiczenia  i zabawy z muzyką - logorytmika.
        •  Ćwiczenia stymulujące ogólny rozwój dziecka (rozwijanie słownictwa czynnego i biernego, koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej, pamięci, myślenia, orientacji przestrzennej).
        • Kształtowanie twórczej aktywności słownej dziecka poprzez tworzenie swobodnych tekstów, rymowanek.