• Laboratoria Przyszłości

          • W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, w którym uczestniczy nasza szkoła, otrzymaliśmy różne sprzęty optyczne typu mikroskopy i lupy, które służą do wnikliwego obserwowania organizmów żywych, zwłaszcza budowy wewnętrznej, której obserwacja gołym okiem nie jest dostępna.

            Pozyskaliśmy także wysokiej jakości aparat fotograficzny i kamerę, sprzęty te wykorzystujemy do dokumentacji różnych uroczystości, imprez czy apeli przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Ostatnio dokumentowaliśmy DZIEŃ ZIEMI, który obchodzimy 22 kwietnia. Uroczystość przygotowali uczniowie kółka ekologicznego z klasy szóstej i siódmej.

            Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • 22 Kwietnia - Dzień Ziemi

          • W poniedziałek 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. W tym dniu uczniowie z klas 6 i 7 należący do kółka ekologicznego przygotowali happening pt. CZTERY ŻYWIOŁY. Przedstawienie z udziałem wszystkich uczniów uzmysłowiło jak bardzo nasza planeta jest zagrożona zagładą.

            „Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie.
            22 kwietnia obchodzimy Święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki – Ziemi.
            Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Jest to następstwem często nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się, że zniszczenia dokonane w przyrodzie przez człowieka zaczynają zagrażać samemu człowiekowi.

            Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.”

            Bożena Zabrzeńska - Szczygieł

          • Kamerun w……… Niedźwiedziu

          • W dniu wczorajszym  naszą Szkołę odwiedził Gość Wyjątkowy, Siostra Symeona z dalekiego i gorącego Kamerunu. Podczas spotkania ze społecznością szkolną w bardzo ciekawy i zrozumiały dla nas sposób Siostra przekazała nam jak żyją, pracują, uczą się, mieszkają młodzi ludzie w Kamerunie.

            Pokazała nam swoją rodzinną wioskę ukrytą pośród afrykańskiego buszu. W przywiezionej ze sobą walizce znajdowało się wiele skarbów, którymi Kameruńczycy posługują się na co dzień. Mogliśmy choć na chwilę usłyszeć rytmy i tańce, zobaczyć rzeczy i zabawki dzieci. Na prośbę Siostry postaramy się pomóc naszym rówieśnikom w Kamerunie….

            s. Teresa 

          • 23 IV Światowy Dzień Książki

          • Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło  w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
            23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

            W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.

            Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.

            Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

            Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:

             

            „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,

            uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie

            w przeciwnościach.”

          • „Zagórzańska cytanka” – Finałowa Gala kuratoryjnego konkursu na etapie wojewódzkim

          • 18 kwietnia w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyło się uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród za wyniki w konkursie: Góralskie cytanie gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej  Ziemi Zagórzańskiej.

            W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły i odebrali nagrody za wyniki:

            • Antoni Ogiela – klasa VI – drugie miejsce w konkursie plastycznym, wyróżnienie w konkursie czytelniczym,
            • Alicja Jania – klasa IV – wyróżnienie w części czytelniczej,
            • Magdalena Trembacz – klasa VII – wyróżnienie w części czytelniczej.

            Gratulujemy laureatom oraz dziękujemy przygotowującym ich do konkursu nauczycielom:

            p. Agnieszce Naporze, p. Halinie Kaciczak oraz p. Katarzynie Krzan.

          • Uroczystości Upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

          • Dnia 13 kwietnia 2024 roku delegacja naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni Katyńskiej i Charkowskiej z 1940 roku zamordowanych przez sowieckie NKWD oraz ofiary katastrofy Smoleńskiej z 2010 roku. Uroczystości organizowane są corocznie przez Miasto i Gminę Mszana Dolna oraz Gminę Niedźwiedź.

          • Szanowni Państwo!

          • W dniu 23 kwietnia 2024 r. o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie z Rodzicami.

            Plan spotkania:

            - zebranie ogólne na sali gimnastycznej,

            - indywidualne rozmowy z wychowawcami klas.

            Serdecznie zapraszamy i prosimy o obecność wszystkich Rodziców.

            Dyrektor Szkoły - mgr Joanna Dudzik

          • Zmartwychwstał Pan i żyje dziś... Alleluja!!!

          • Świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego społeczność Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu rozpoczęła od Apelu Wielkanocnego. Młodzież klas VII, VI i IV przygotowała program artystyczny w oparciu o wiersze : św. Jana Pawła II, księdza Jana Twardowskiego i Józefa Tischnera oraz Ernesta Brylla. Recytacja poezji przeplatana była pieśniami i piosenkami wykonanymi w mistrzowski sposób. „Zbawienie przyszło przez Krzyż”; „Tam na krzyżu”; „Ciągle zaczynam od nowa”.   

            W refleksję wielkopostną o męce i śmierci naszego Pana wprowadzono  każdego uczestnika inscenizacji przez ciszę grobu…. do radosnego Alleluja… Inscenizację uświetniła gra naszych uczniów na  różnorodnych instrumentach: Dariusza Zapały, Filipa Stożka, Macieja Stożka,  Magdaleny Trembacz i Pawła Potaczka. Sabina Smaciarz grą na gitarze towarzyszyła koleżankom w śpiewie i grą ubogacała całość akademii. Młodzież wykazała się dojrzałym podejściem do tematyki cierpienia, śmierci aż do Zmartwychwstania i wesołego ALLELUJA. Obsługę techniczną sprawowali Dawid Jania i Oliwier Górniak. Dekorację wykonała Pani Agata Worwa. Wspólne spotkanie zostało zakończone wielkanocnymi życzeniami  i radosną piosenką” Zmartwychwstał Pan i żyje dziś…” dla całej społeczności szkolnej, pracowników obsługi i uczniów.

            Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za pełne zaangażowanie w program artystyczny. Panu Tadeuszowi Zapale i Paniom Sprzątającym.

            Opiekunowie s. Teresa Sokołowska i p. Agata Worwa

          • W świecie wartości

          • W dniu 22.03.2024 r klasa I b zaprezentowała innowacyjne  przedstawienie pt. „W ŚWIECIE WARTOŚCI” w którym głównym tematem były wartości moralne. Celem nauczania wartości jest - pomóc dzieciom w ukształtowaniu mocnego i prawego charakteru, który pozwoli im żyć godnie, twórczo i szczęśliwie. Wartości to standardy naszych myśli, postaw i zachowań, które określają kim jesteśmy, jak żyjemy i jak traktujemy innych ludzi.

            . Pozytywne wartości kształtują lepszych ludzi, lepsze życie i stosunki międzyludzkie. Tak rozumiane wartości nadają życiu sens i dzięki nim dzieci mogą poruszać się w świecie, stawiać sobie właściwe cele i podejmować słuszne decyzje. To ważne wydarzenie przyczyniło się do zwiększenia świadomości społeczności szkolnej na temat ważności szacunku i empatii w codziennym życiu.

            "Największą wartością w życiu  nie jest to, co uda Ci się zdobyć.

            Największą wartością w życiu jest to kim się stajesz."

            Jim Rohn

            mgr Antonina Wsół

          • Wiosna, wiosna, wiosna ach to TY !!!

          • Wiosna wreszcie zawitała. Po wejściu do szkoły czuliśmy już wiosenny nastrój, na sali gimnastycznej od rana słychać było piosenki o wiośnie. Młodzież wraz z nauczycielami stanęli na wysokości zadania, aby przygotować całą uroczystość. Były klasowe prezentacje na przebrania piżamowo – szlafrokowe w rytmach znanych wiosennych przebojów.

            Wszystkie klasy prezentowały się znakomicie, kreatywność uczniów była nieograniczona i bardzo trafiona w ten sposób zaprezentowali z humorem również swoje uczucia, jakie towarzyszą im z nastaniem wiosny. Kolorowe przebrania oraz przyniesione Przytulanki do snu podsycały nastrój.  W akcie solidarności z osobami chorymi na Zespół Downa każdy uczeń ubrał dzisiaj dwie różne skarpetki. W drugiej części zaprezentowano bardzo ciekawy film przygodowy pt. POWRÓT DO DOMU. Na zakończenie rozegrano mecze w piłkę siatkową między klasami 6, 7 i 8 zwyciężyła klasa 7 – GRATULUJEMY WYGRANYM natomiast klasy 4 i 5 rozegrały mecz w piłkę ręczną, zwyciężyła klasa 5 – GRATULACJE. Atmosfera wiosenna jaka panowała w sali gimnastycznej na pewno była alternatywą dla wagarów w tym dniu.

            Opiekunowie SU -  Agnieszka Napora i Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Wyniki Konkursu Recytatorskiego dla klas I-III

          • W dniu 20.03.2024r. ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody w KONKURSIE RECYTATORSKIM dla klas I-III utworów Małgorzaty Strzałkowskiej. Nagrodzono 10 uczniów książkami zakupionymi z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym uczestniczy szkoła. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy z wyróżnieniami.

            Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.

            Organizatorzy konkursu: mgr Danuta Stachura, mgr Małgorzata Stec

          • Wyróżnienie dla Kacpra Potaczka

          • Serdecznie gratulujemy uczniowi klasy V Kacprowi Potaczek zdobycia wyróżnienia w II Powiatowym Konkursie Artystycznym, Cuda – Stworki z Papierowej Rolki.

            Gratulacje – mgr Agnieszka Napora

          • Matematyczny Konkurs Kuratoryjny - Krakowska Matematyka

          • Dnia 15 marca 2024r uczeń klasy 5 Kamil Draus brał udział w Konkursie matematycznym etap wojewódzki KRAKOWSKA MATEMATYKA. Wyniki będą 13 kwietnia.

            Krakowska Matematyka 2023/2024 to matematyczny konkurs dla uczniów klas V i VI województwa małopolskiego organizowany przez Oddział Krakowski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

            Celem konkursu jest popularyzacja matematyki i rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów. W tym roku hasło konkursu brzmi „Artyści w Krakowie”

            Gratulacje!

          • Konkurs recytatorski wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej

          • 13.03.2024 r. odbył się konkurs recytatorski dla klas 1-3 wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej (projekt edukacyjny NPRCz). Małgorzata Strzałkowska jest autorką książek edukacyjnych, piosenek i scenariuszy telewizyjnych oraz laureatką wielu nagród literackich. Książki Małgorzaty Strzałkowskiej to nie tylko świetna pozycja dla uczniów szukających wsparcia w nauce zawiłości języka polskiego, ale przede wszystkim ogromna przyjemność z czytania.

            Uczniowie recytujący trudne w wymowie wiersze autorki mieli również ciekawe rekwizyty, przebrania. W konkursie brało udział 20 uczniów klas 1-3. Nagrodzono 10 uczniów książkami zakupionymi z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym szkoła uczestniczy.

            I miejsca zajęli: Jan Przybytek kl. 1b, Mateusz Myszak l.1b, Jakub Domagała kl.2b, Martyna Kozyra kl.2b,Filip Ogiela kl.3

            II miejsca: Liliana Sochacka kl.3, Aleksandra Borek kl.2a

            III miejsca: Oskar Wielowski kl.3, Joanna Michór kl.1b, Kacper Lupa kl. 1b

            Pozostali uczniowie otrzymają dyplomy z wyróżnieniami: Dagmara Juszczak kl.1a, Maria Cichorz kl.1a, Antoni Szczyrbuła kl. 1a, Aleksandra Stróżak kl. 1a, Grzegorz Paruszewski kl. 2a, Piotr Mażnicki kl. 2a, Mateusz Kraus kl. 2a, Magdalena Haras kl. 2b, Piotr Smreczak kl. 2b,Kamil Klimek kl.3.

            Dziękujemy wychowawcom klas za przygotowanie uczniów do recytacji wierszy.

            Organizatorami konkursu byli: mgr Danuta Stachura, mgr Małgorzata Stec.

          • Program Stypendialny Horyzonty dla uczniów klas VIII

          • Zgłoś się do Programu Stypendialnego i ucz się w wybranym liceum i technikum w Polsce!

            Jeżeli osiągasz dobre wyniki w nauce, chcesz się dalej rozwijać i poznać przyjaciół na całe życie – zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty! To szansa na naukę w najlepszych liceach i technikach w Polsce.
             

            Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej.

            • Pokrywamypełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek.
            • Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie.
            • Wiemy, żeznajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy na certyfikaty.
            • Podchodzimy do stypendystów indywidualnie, pracujemy z nimi metodątutoringu i Indywidualnego Planu Rozwoju. Wspieramy ich finansowo w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy też do udziału w ciekawych warsztatach i projektach społecznych.
            • Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów.

            Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1900 złotych netto na osobę. Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednej ze szkół, w których realizowany jest program Horyzonty.

            Rekrutacja trwa do 31 marca!
            Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji EFC: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty, na Instagramie i TikToku: @stypendium_horyzonty.

            Więcej informacji udziela Łukasz Krzemiński, e-mail: lkrzeminski@efc.edu.pl,

            tel. 696637216

            ***

            Fundacja EFC od 13 lat wspiera dzieci, młodzież i nauczycieli w równym dostępie do rzetelnej i jakościowej edukacji. Wzmacnia szkoły w tworzeniu przyjaznego środowiska do wszechstronnego rozwoju. Promuje postawy zaangażowania społecznego i filantropii. To jedna z największych fundacji rodzinnych w Polsce. Utworzona przez polskiego biznesmena  i filantropa – Andrzeja Czerneckiego, obecnie zarządzana jest przez jego synów – Igora i Andrzeja Czerneckich. 

            Do tej pory Program Stypendialny Horyzonty wsparł edukację blisko tysiąca uczniów i uczennic. Obecnie ponad 200 stypendystów i stypendystek uczy się w 14 szkołach średnich w całej Polsce.

            Program prowadzony jest w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.

          • Uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • Dzień 1 marca od roku  2011, decyzją Sejmu RP, jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci zwani też Niezłomnymi to partyzanci polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy prowadzili po zakończeniu II wojny światowej, nierówną walkę z przeważającymi siłami komunistycznego aparatu bezpieczeństwa i ich radzieckimi mocodawcami z ZSRR. Prześladowanym, mordowanym, skazywanym na  karę śmierci przez komunistyczne sądy partyzantom, po upadku komunizmu Polacy przywrócili szacunek .

            1 marca spotkaliśmy się  na szkolnym apelu aby przypomnieć niezłomną postawę jednej z nich, sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki”.
            Obejrzeliśmy film „ Inka1946. Ja jedna zginę”. Piękną piosenkę Andrzeja Kołakowskiego „ Przysięga” zaśpiewała z  akompaniamentem swojej gitary uczennica klasy VII Magda Trembacz, a Martyna Filipiak  z klasy IV zaśpiewała inny kultowy już utwór „ Biały Krzyż” napisany przez Krzysztofa Klenczona dla  upamiętnienia swego ojca, żołnierza AK i podziemia antykomunistycznego. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich  Niezłomnych Żołnierzy. Pani mgr Barbara Cyrek prosiła abyśmy nigdy o nich nie zapomnieli i przypominali o ich wielkim poświęceniu dla Ojczyzny swoim dzieciom i wnukom.

          • Laboratorium Przyszłości

          • Kamera i aparat fotograficzny zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości są wykorzystywane do utrwalania  ważnych uroczystości szkolnych i wydarzeń. W tym roku szkolnym wykorzystano do zrobienia zdjęć z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dnia 1 marca 2024r. Uczniowie uczą się w ten sposób prawidłowego kadrowania i ustawień aparatu wykorzystując naturalne światło oraz lampę błyskową. Filmy i zdjęcia znajdują się na stronie szkoły.

          • "Tłustoczwartkowy sklepik" - dla Marianki

          • Wszystkim zaangażowanym w akcję  „TŁUSTOCZWARTKOWY SKLEPIK DLA MARIANKI”, który odbył się w dniu 8 lutego 2024 r. dziękujemy za wspaniały odzew i wsparcie naszej akcji. Dziękujemy za ogromną wrażliwość i otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka. Ofiarowana pomoc jest dowodem serdeczności, współczucia oraz ludzkiej solidarności. Czujemy ogromną radość, że nasza społeczność szkolna tak wspaniale dzieli się z innymi.

            Dziękujemy również Panu Wójtowi Rafałowi Rusnak oraz Panu Radnemu Powiatowemu Grzegorzowi Wójcik za zaszczycenie nas swoją obecnością i wsparcie naszej akcji.

            Razem udało się nam zebrać kwotę 2810,70 zł i 2 €. Zebrane pieniądze zostały przekazane rodzicom Marianki na dalsze leczenie.

            Dziękujemy - Nie zawiedliście!

            Koordynatorzy akcji: Opiekunowie Wolontariatu, Opiekunowie Samorządu Szkolnego
            raz Rada Rodziców.

          • Laboratorium Przyszłości - Fizyka

          • Fizyka ma zastosowanie w codziennym życiu bez niej nie byłoby wiele odkryć i wynalazków. Dlatego na lekcjach fizyki nie może zabraknąć takich elementów, dzięki którym uczniowie mogą zrozumieć przerabiany materiał. Aby polubić lekcje fizyki trzeba je zrozumieć, a z pewnością najłatwiej uczyć na bazie doświadczeń. Uczniowie klasy 8 na lekcji fizyki (dział Elektryczność) wykorzystali sprzęt zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości.

            Nauczyciel - mgr Dorota Liberda Smreczak

          • Zabawa Karnawałowa

          • W czwartek 2 lutego 2024 r. w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w piękną salę balową, którą przygotowali uczniowie klasy siódmej wraz z Samorządem Uczniowskim. Do dekoracji sali posłużyły kolorowe balony, girlandy świecących gwiazdek i dyskotekowe światełka.

            Zjawiskowy wygląd sali i różnorodne karnawałowe przebrania wprowadziły uczniów w wesoły i balowy nastrój przy rytmach różnorodnej muzyki, nad którą czuwali uczniowie klasy ósmej Oliwer Górniak i Dawid Jania i Krystian Zapała z klasy siódmej. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach, a także konkursy na wybór króla i królowej balu. Samorząd Uczniowski przygotował korony i słodkie niespodzianki dla KRÓLA I KRÓLOWEJ BALU którymi zostali Alicja Jania i Paweł Potaczek z klasy czwartej-GRATULUJEMY oraz dla wszystkich uczestników konkursów i zabaw. Humor i szampańska zabawa dopisywała wszystkim zarówno uczniom, wychowawcom i rodzicom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca wszyscy z żalem opuszczali salę „balową”. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie poczęstunków klasowych dla uczniów. Kolejny Bal Karnawałowy już za rok!!!

            Agnieszka Napora i Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Szanowni Państwo!

          • W dniu 8 lutego 2024 r. o godzinie 16.00 odbędzie się śródroczne spotkanie z Rodzicami.

            Plan spotkania:

            - zebranie ogólne na sali gimnastycznej,

            - indywidualne rozmowy z wychowawcami klas.

            Serdecznie zapraszamy i prosimy o obecność wszystkich Rodziców.

            Dyrektor Szkoły - mgr Joanna Dudzik

                   

          • Laboratoria przyszłości

          • W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, w którym uczestniczy nasza szkoła, otrzymaliśmy różne sprzęty optyczne typu mikroskopy i lupy, które służą do wnikliwego obserwowania organizmów żywych, zwłaszcza budowy wewnętrznej, której obserwacja gołym okiem nie jest dostępna.

            Sprzęty optyczne tym razem wykorzystują uczniowie klasy 7 na zajęciach rozwijających kreatywność.

            mgr inż. Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Międzynarodowy Dzień Lego – 28 stycznia, Międzynarodowy Dzień Puzzli – 29 stycznia

          • Z tej okazji 29 styczna 2024 roku w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu, nauczyciele uczący w klasach I – VI przeprowadzili podczas wybranych lekcji, atrakcyjne zajęcia z  wykorzystaniem puzzli oraz klocków Lego. Każdy uczeń mógł przynieść do szkoły swoje ulubione klocki i puzzle.

            W tym dniu wszyscy świetnie się bawili i rozwijali swoje pasje. Zarówno klocki jak i puzzle, to nie tylko zabawka, lecz doskonałe narzędzie do kształtowania umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni, spostrzegawczości oraz zręczności; są atrakcją zarówno dla dzieci, jak i  dla dorosłych. Co ciekawe, według badaczy, układanie puzzli jest jednym ze sposobów na utrzymanie aktywności mózgu oraz przyczynia się do zmniejszenia zachorowania na chorobę Alzheimera.

            Uczniowie z zaangażowaniem, precyzją i cierpliwością tworzyli piękne konstrukcje, które podpowiadała im nie tylko instrukcja, ale przede wszystkim wyobraźnia.

          • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka

          • Dnia 22 stycznia 2024 roku, gościliśmy w naszej szkole osoby bliskie sercu każdego dziecka – Babcie i Dziadków. Święto to jest wyrazem szacunku, miłości, a także podziękowania za trud i serce okazywane na co dzień wnukom. W dniu tym na twarzach Seniorów gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości.

            Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Joanna Dudzik witając serdecznie zebranych. Następnie uczniowie klas – II a, II b, I a, I b oraz III – zaprezentowali ciekawy program artystyczny; były wiersze, piosenki, tańce, gra na akordeonach oraz wzruszające życzenia dla kochanych Babć i Dziadków. Nad całością czuwały Panie wychowawczynie: mgr Maria Niedojad, mgr Anna Jasek, mgr Wiesława Gniecka – Piwowar, mgr Antonina Wsół oraz mgr Małgorzata Stec. Spotkanie uświetnili również piękną grą nasi szkolni muzycy - chłopcy z klas: IV, V, VI i VII - Maciej, Maksiu i Filip Stożkowie, Maciej Cichorczyk oraz Darek Zapała.

            W tym dniu sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień. Dzięki zaangażowaniu Rodziców została pięknie udekorowana zamieniając się w prawdziwą salę balową. Zaproszeni goście licznie przybyli w szkolne mury, gdzie wpatrywały się w nich podekscytowane oczy wnucząt. Podczas wręczania upominków całusom i uściskom nie było końca. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców, podczas którego wspólnie śpiewano kolędy przy akompaniamencie szkolnych muzyków.

            Na zakończenie dziecięcych występów Pani dyrektor Joanna Dudzik w ciepłych słowach podziękowała dzieciom oraz wychowawczyniom za przygotowany program, pogratulowała  czcigodnym Dziadkom wspaniałych wnucząt. Życzyła Seniorom wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i pogodzie ducha. Następnie odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa na tle pięknej dekoracji, upamiętniającej miłe chwile spędzone w szkole.

            Dlatego też dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło i jeszcze raz życzymy dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

            Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

          • Zagórzańska Gala Talentów

          • „Są dwa najpiękniejsze dary, które powinniśmy dać naszym dzieciom:

            Jednym z nich są korzenie, a drugim skrzydła”.

            Podczas święta patrona naszej szkoły - Władysława Orkana- w dniu 27 listopada 2023r. została zorganizowana „Zagórzańska Gala Talentów”, w której uczestniczyły dzieci klas od I do VIII. Celem gali było zainspirowanie uczniów całej szkoły do pielęgnowania lokalnej kultury i tradycji poprzez rozbudzanie talentów muzycznych, tanecznych, kulinarnych i plastycznych.

            Udział w gali zadeklarowała rekordowa ilość uczestników. Ich inwencja twórcza i pomysłowość była wyjątkowa. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale. Komisja konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia.  Po trudnych obradach udało się wybrać niżej wymienionych laureatów:

            Zdobywcami Złotego Biletu zostały: Marcelina Kraus klasa V i Alicja Jania klasa IV za śpiew i grę na instrumentach. Pozostali uczestnicy gali zostali nagrodzeni słodkościami. Gala pokazała, że nie powinniśmy swoich zdolności i talentów ukrywać. Należy z nich korzystać, pielęgnować, i dzielić się z innymi.

            W grupie wiekowej klas I – III komisja konkursowa wyłoniła niżej wymienionych laureatów:

            Zdobywcami Złotego Biletu dla uczniów klas I- III zostały: Karina Kołodziej klasa III i Lena Strama klasa III za wykonany układ taneczny. Gratulujemy zwycięzcom i przepraszamy za pominięcie ich w pierwotnej informacji o wynikach gali.

            Zdobywcami Złotego Biletu zostały dla uczniów klas IV-VIII : Marcelina Kraus klasa VI i Alicja Jania klasa IV za śpiew i grę na instrumentach. Pozostali uczestnicy gali zostali nagrodzeni słodkościami.

            Gala pokazała, że nie powinniśmy swoich zdolności i talentów ukrywać. Należy z nich korzystać, pielęgnować, i dzielić się z innymi.

            Organizator: Agnieszka  Napora

            Oprawa fotograficzna: Aleksandra Krzan

          • Czekoladowa przygoda

          • W dniu 19 grudnia 2023r. uczniowie klasy V i VI naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Pierwszym punktem programu były warsztaty pod tytułem: Czekolada- pokarm bogów. Dowiedzieliśmy się na nich jak i z czego powstaje czekolada, której smakiem zachwycał się człowiek od stuleci. Ciepła i słodka wzbudzała emocje i fascynowała. Z czasem oprócz walorów smakowych odkryto jej walory zdrowotne i lecznicze.

            Podczas warsztatów mieliśmy możliwość degustacji różnych rodzajów czekolad, a następnie z płynnej, zatemperowanej czekolady każdy z nas „wyczarował” własną słodką tabliczkę udekorowaną zdrowymi dodatkami.

            Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w GO JUMP MATECZNY. Zabawa w parku trampolin była szalona i wyczerpująca. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w dalszą podróż.

            Trzecim punktem naszej wycieczki był seans filmu „Wonka” w Cinema City Zakopianka.

            Film opowiadał historię Willego Wonki opartą na trzeciej części powieści „Charli i fabryka czekolady”. Film oglądaliśmy z loży VIP-owskiej.

            Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w McDonalds w drodze powrotnej do domu. Pełni wrażeń i w doskonałych humorach, ze śpiewem na ustach o 19.00 wróciliśmy do Niedźwiedzia.

            Opiekunowie: Agnieszka Napora, Joanna Cichańska, Katarzyna Krzan

                       

          • Rozstrzygnięcie konkursu dla klas I-VIII "Najpiękniejsza Ozdoba Świąteczna"

          • Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia został zorganizowany w naszej szkole, po raz trzeci, k o n k u r s pt. "NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA ŚWIĄTECZNA" dla klas I-VIII. W konkursie wzięło udział 55 uczniów, 42 uczniów z klas I-III oraz 13 uczniów z klas IV-VIII. Warto wspomnieć, iż konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów  (w zeszłym roku zgłoszono 40 prac).

            Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów oraz wyróżnień nastąpiło 22.12.2023 r. podczas uroczystej, świątecznej akademii.

            Komisja konkursowa w składzie: Pani mgr Danuta Stachura, Pani mgr Bogusława Gniecka, Pani Barbara Nowak, s. Teresa Sokołowska miała bardzo trudne zadanie, aby spośród tylu pięknych prac wyłonić zwycięzców.

            Oceniając prace, komisja brała pod uwagę ogólne wrażenie artystyczne, pomysłowość, inwencję twórczą oraz estetykę wykonania.

            Prace konkursowe oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VIII.

             

            WYNIKI KONKURSU KLASY I-III

            I miejsce Maciej Kościelniak ucz. kl.I a

            II miejsce Filip Ogiela ucz. kl.III

            III miejsce Martyna Kozyra ucz. kl. II b

            WYRÓŻNIENIE Liliana Sochacka ucz. kl. III, Mateusz Kraus ucz. kl. IIa

             

            WYNIKI KONKURSU KLASY  IV-VIII

            I miejsce Igor Kościelniak ucz. kl. VI

            Magdalena Trembacz ucz. kl. VII

            Aleksandra Dziuba ucz. kl. VI

            II miejsce Jakub Murzyn ucz. kl. VI

            III miejsce Paweł Potaczek ucz. kl. IV

            WYRÓŻNIENIE Anna Kowalczyk ucz. kl. IV, Natalia Mysza ucz. kl. VI

            LISTA UCZNIÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W KONKURSIE

            KLASA I a

            Maria Cichorz

            Filip Starmach

            Aleksandra Stróżak

            KLASA I b

            Wojciech Domagała

            Dominik Liberda

            Lupa Kacper

            Dariusz Michalczewski

            Wiktoria Michnowska

            Mateusz Mysza

            Szymon Skwirut

            Marcelina Szwaja

            KLASA 2 a

            Sara Stysioł

            Amelia Guroś

            Franciszek Krzan

            Lena Domagała

            KLASA 2 b

            Jakub Domagała

            Dariusz Domagała

            Magdalena Haras

            Antoni Jeziorski

            Zofia Malec

            Hanna Pietrzak

            Wojciech Wsół

            KLASA III

            Aleksandra Krzanik

            Szymon Zapała

            Lena Ważydrąg

             Piotr Bogdanowski

            Karolina Wiatr

            Olivia Depetro

            Karolina Górniak

            Kamil Klimek

            Oskar Wielowski

            Wiktoria Cichorz

            Zuzanna Paluchowska

            Lena Strama

            Karol Kaciczak

            Adam Florczak

            Krystian Antosz

            KLASA IV
            Zuzanna Murzyn
            Sabina Smaciarz

            KLASA VI
            Tomasz Niedźwiedzki

            KLASA VII
            Emilia Bogdanowska
            Magdalena Sochacka

            Klasa VIII
            Patrycja Guroś

            Wszystkie prace konkursowe w dniach 18.12.2023r. - 22.12.2023r. zostały wystawione na świątecznym, szkolnym kiermaszu, który  cieszył się dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej. Dochód ze sprzedaży ozdób świątecznych zasilił konto RADY RODZICÓW naszej szkoły.

            Bardzo dziękuję Rodzicom za zaangażowanie, pomoc i wspieranie uczniów w przygotowywaniu prac konkursowych, Pani Annie Ogieli- Przewodniczącej Rady Szkoły za  ogromną pomoc podczas realizacji konkursu oraz Pani Danucie Stachurze za prowadzenie kiermaszu szkolnego.

            Nagrody w konkursie NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA ŚWIĄTECZNA ufundowane zostały przez Radę Rodziców oraz Pana Grzegorza Wójcika, Radnego Powiatu Limanowskiego- Przyjaciela Szkoły.

            Zwycięzcy konkursu oraz wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy, a pozostali uczestnicy -słodkie upominki.

            Serdecznie gratuluję i dziękuję wszystkim uczniom biorącym udział  w  konkursie.

            mgr Małgorzata Stec

          • Betlejemskie Światło Pokoju

          • W dniu 21 grudnia 2023r. do naszej szkoły dotarło Betlejemskie Światło Pokoju.

            Dziękujemy harcerzom z Gorczańskiego Hufca ZHP im. Władysława  Orkana w Mszanie Dolnej

             

          • Świąteczna matematyka i nie tylko… - warsztaty z długopisami 3D jako element stymulujący wszechstronny rozwój uczniów

          • Okres przedświąteczny był wspaniałą okazją do wspierania wielokierunkowej aktywności dziecka oraz kształtowania wyobraźni przestrzennej. Wykorzystując sprzęt zakupiony z projektu ,,Laboratoria przyszłości” - długopisy 3D włączono uczniów klas 4-6 w działania praktyczne, zaangażowano je emocjonalnie, kształtując takie cechy, jak wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania.

            Zaznajamianie uczniów z technologiami jest niezbędne i wynika z szybkiego rozpowszechnienia techniki w codziennym życiu o walorach poznawczych i wychowawczych. Dzięki warsztatom z długopisami 3D wspomagano aktywność motoryczną – usprawniano motorykę małą, usprawniano percepcję wzrokowo-ruchową. Podczas warsztatów widać było duże zainteresowanie uczniów procesami i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, uczniowie swoje prace wykonywali z wielkim zaangażowaniem i  precyzją. W rozwoju każdego dziecka, również u  uczniów ze SPE dużą rolę odgrywa nauka przez doświadczenia oraz kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem, jest skuteczniejsza od posługiwania się opisami i zdjęciami.

            Długopis 3D zmienia rysunki w przestrzenne obiekty, a efekty są natychmiast widoczne, przez co dziecko osiąga sukces i wiarę we własne możliwości. Wykonane ozdoby świąteczne m.in. gwiazdki, bombki i dekoracje o tematyce świątecznej zasiliły dekorację choinki w naszej szkole. Zajęcia z długopisami 3D integrują uczniów i uczą współpracy oraz rozbudzają  kreatywność, ćwiczą myślenie trójwymiarowe oraz rozwijają wyobraźnię.

            Nauczyciele matematyki mgr Dorota Liberda-Smreczak, mgr Agata Worwa

          • Laboratoria Przyszłości klasa 3 - Długopisy 3D

          • W ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI uczniowie KLASY III wykorzystując DŁUGOPISY 3D tworzyli trójwymiarowe śnieżynki. Praca z Długopisami 3D aktywizuje uczniów, rozwija kreatywność poprzez realizację własnych pomysłów.

            Dzięki Długopisom 3D z różnobarwnymi filamentami uczniowie rozwijali swoje zdolności manualne oraz wyobraźnię przestrzenną i artystyczną.

            wych. kl. III Małgorzata Stec

          • Świąteczne stroiki

          • Święta Bożego Narodzenia  są źródłem radości, wzruszeń, niezwykłych przeżyć, również  są okazją do wspólnych spotkań i razem spędzonych miłych chwil, a także dużych możliwości i okazji do pamiętania o innych i niesienia pomocy potrzebującym.

            11 grudnia uczniowie klasy Ib  wraz z rodzicami  wykonali stroiki świąteczne  celem sprzedania ich na kiermaszu świątecznym zorganizowanym przez wolontariuszy  Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu w kościele pw. Matki Bożej Królowej Różańca  Świętego w Niedźwiedziu. Głównym celem zajęć otwartych było  ukazanie dzieciom piękna Świąt Bożego Narodzenia, przybliżenie tradycji i zwyczajów świątecznych a także pamięć i niesienie pomocy innym potrzebującym.

             Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom  za duży wkład pracy i zaangażowanie,
            a także miło spędzony czas.

            mgr Antonina Wsół

          • Jesteśmy wdzięczni!

          • Serdecznie dziękujemy Państwu Stefanii i Andrzejowi Michorczykom za hojny gest przekazania choinki dla naszej szkoły. Państwa uprzejmość wzbudziła radość i świąteczny nastrój wśród naszych uczniów. Cieszymy się, że możemy dzielić magię Świąt Bożego Narodzenia z tak życzliwą społecznością.

            Z wyrazami szacunku, Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
            Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu

          • Mikołajkowa wycieczka do Krakowa klasy Ia i Ib oraz klasy III

          • W środowy, śnieżny poranek klasy: Ia, Ib oraz III wyruszyły na mikołajkową wycieczkę do Krakowa. Najpierw uczniowie udali się do kina Cinema City na film „Życzenie”- animowaną komedię muzyczną. Główna bohaterka, nastoletnia Asha z pomocą przyjaciół oraz magicznej gwiazdy z nieba stawia czoła złemu władcy, by ocalić swoją społeczność. Następnym punktem wycieczki był największy i najbardziej innowacyjny kryty park dla dzieci w Krakowie, GOkidz.

            Wspólna zabawa wprawiła wszystkich w doskonały nastrój i wyzwoliła dużo pozytywnej energii. Po powrocie do autokaru na uczniów czekała miła niespodzianka. Okazało się, iż podczas ich nieobecności autokar odwiedził Mikołaj , który dla wszystkich  zostawił słodkie prezenty. Dzieci były bardzo uradowane i szczęśliwe, tym bardziej, że nie spodziewały się upominków. Droga powrotna minęła szybko. Uczniowie wrócili nieco zmęczeni, ale przede wszystkim uśmiechnięci i zadowoleni.
            To były udane MIKOŁAJKI.

            wych. kl.III  M. Stec

          • III Gala Wolontariatu w Mszanie Dolnej

          • 8 grudnia 2023r. w Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej  odbyła się III Gala Wolontariatu i Pochód Osób Niepełnosprawnych pod hasłem ,,JESTEM, CZUJĘ, POTRZEBUJĘ”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie „Kierunek Przyszłość” z Niedźwiedzia. Tematyka tegorocznej III edycji Gali Wolontariatu w dużej mierze koncentrowała się wokół człowieka i jego potrzeb. Nasi wolontariusze z Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu wraz z koordynatorem uczestniczyli we wspólnym świętowaniu razem z innymi zaproszonymi szkołami i instytucjami.

            O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i wolontariuszy w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Oprawę muzyczną podczas mszy umilił zespół Dolina Mszanki. Po uroczystości w kościele o godzinie 12:00, odbył się uroczysty Pochód Osób Niepełnosprawnych, poprowadzony przez Orkiestrę św. Sebastiana, uczestnicy przemierzyli ulice miasta, promując hasło tegorocznych obchodów: ,,Jestem! Czuję! Potrzebuję!”. Kulminacyjnym momentem dnia było uroczyste rozpoczęcie III Gali Wolontariatu o godzinie 13:00 w Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej. Podczas wydarzenia zaprezentowano występy artystyczne, a także ogłoszono wyniki konkursu na koordynatora i wolontariusza roku 2023.

            Niezliczone są słowa uznania dla każdego wolontariusza działającego dla dobra drugiego człowieka.

            mgr Antonina Wsół

          • Drodzy Rodzice, Uczniowie i Wolontariusze!

          • Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim "Mikołajom" za wspaniałe zaangażowanie w akcję charytatywną "I Ty możesz zostać św. Mikołajem". Wasze hojne dary, zebrane podczas apelu z okazji Dnia Wolontariatu 5 grudnia 2023 roku, pozwoliły na przygotowanie 34 paczek, które Mikołaj dostarczył podopiecznym ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Niedźwiedziu 6 grudnia.

            Wasza wielkoduszność i gotowość do dzielenia się z innymi sprawiły, że te święta staną się wyjątkowe dla wielu osób. Dziękujemy każdemu, kto zaangażował się w tę piękną akcję, poświęcając swój czas dla dobra potrzebujących.

            Niech dobro, jakie rozsialiście, wróci do Was z podwójną siłą. Jesteście prawdziwymi bohaterami naszej społeczności, a Wasza dobroć jest jak iskierka, która rozświetla świat.

             Opiekun wolontariatu - Joanna Cichańska

          • Mikołajkowy wyjazd na kręgle i do kina uczniów klas 8a i 7a Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu

          • Czwartego grudnia 2023 r. uczniowie klasy 8a i 7a uczestniczyli w mikołajkowym wyjeździe na kręgle do Kręgielni "BOWLING" w Krakowie oraz do kina na film pt.”Jak zostać św. Mikołajem”. Celem wycieczki było: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja środowiska uczniowskiego, zacieśnianie relacji koleżeńskich.  Uczniowie mieli możliwość poznania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą.

            Wizyta na kręgielni była wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas. Później był spacer po galerii BONARKA i kino. Zajęcia zakończyły się wspólnym posiłkiem w MacDonaldzie. Było super!

            Wychowawczynie: Barbara Moskała i Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Szanowni Rodzice!

          • W tym dniu, chciałabym serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w nasz szkolny wolontariat "Daj serce innym". Wasza pasja, inicjatywa i gotowość do pomocy sprawiają, że nasza szkoła staje się lepszym miejscem.

            Wasze działania pokazują, że nawet najmłodsi mogą mieć wielki wpływ na otaczający nas świat. Dziękuję za wasze serce, za uśmiechy, które przynosicie innym, i za tworzenie pozytywnej zmiany w naszej społeczności.

            Wolontariat to nie tylko pomoc – to budowanie więzi, empatii i silniejszej społeczności. Dzięki wam, "Daj serce innym" staje się źródłem inspiracji dla nas wszystkich.

            Dziś, w Międzynarodowym Dniu Wolontariatu, podkreślamy, jak ważne jest wasze zaangażowanie. Dziękuję, że jesteście sercem naszego wolontariatu i razem tworzycie lepsze jutro. Dajcie serce innym – dzisiaj i zawsze!

            Opiekun Wolontariatu - Joanna Cichańska

          • Laureaci naszej szkoły konkursu plastycznego „Dobry zwyczaj wypożyczaj” organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Limanowej

          • Dnia 30 listopada została podsumowana VIII edycja czytelniczego konkursu plastycznego „Dobry zwyczaj wypożyczaj” w Bibliotece Pedagogicznej w Limanowej.

            Celem  konkursu  była popularyzacja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych, kreatywności i twórczości plastycznej wśród dzieci. W związku z tym, że nasza biblioteka szkolna włączyła się w realizację  założeń „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” mogliśmy wysłać prace konkursowe do Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej.

            Laureatami konkursu plastycznego  zostało dwóch uczniów naszej szkoły:

            Kacper Potaczek z kl.5, który zdobył III miejsce.

            Milena  Juszczak z  kl. 4 otrzymała wyróżnienie.

            Bardzo gratulujemy nagrodzonym uczniom.

            Opiekunowie: mgr Danuta Stachura, mgr inż. Joanna Cichańska

          • „Ubierzmy choinkę dla św. Jana Pawła II”

          • Celem konkursu „Ubierzmy choinkę dla św. Jana Pawła II” jest stworzenie świątecznych ozdób choinkowych oraz wzbudzenie zainteresowania osobą i pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II.

            Organizatorami ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Ubierzmy choinkę dla św. Jana Pawła II” zwanego w dalszej części Konkursem jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie z siedzibą przy ul. Totus Tuus 30, 30-610 Kraków oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z siedzibą przy ul. Totus Tuus 32, 30-610 Kraków. 1.3. Treść niniejszego Regulaminu będzie udostępniona na stronie www.idmjp2.pl. 1.4. Komunikaty i informacje dotyczące Konkursu publikowane będą na stronach: www.idmjp2.pl oraz na Facebook.com 2. Zasady konkursu: 2.1. Konkurs skierowany jest do dzieci przedszkolnych oraz do uczniów szkół podstawowych. 2.2. Konkurs ma charakter indywidualny. Pod uwagę nie będą brane prace grupowe. 2.3. Formą dopuszczającą pracę do Konkursu jest samodzielnie wykonana praca plastyczna w dowolnej technice, formatu A4 lub mniejsza, w formie zawieszki na choinkę. Prace nie powinny być wykonane z użyciem materiałów sypkich, kruchych oraz plasteliny. Prace powinny posiadać mocne, stabilne zawieszki oraz przypięte do nich karteczki z danymi autora pracy (imię i nazwisko). Waga (ciężar) pracy powinna umożliwiać zawieszenie jej na choince – prace zbyt ciężkie, nie będą miały możliwości ekspozycji. Prosimy nie przyklejać metryczek do prac konkursowych. 2.4. Prace nadesłane na Konkurs muszą stanowić od początku do końca oryginalną twórczość osób biorących udział w Konkursie, nie mogą być obciążone prawami ustanowionymi na rzecz osób trzecich (np. wykorzystanie pracy, zdjęć bez zgody autora).

            Jury powołane przez Organizatora wybierze trzy prace w czterech kategoriach wiekowych:

            - dzieci przedszkolne;

            - uczniowie klas 1-3 SP;

            - uczniowie klas 4-6 SP;

            - uczniowie klas 7-8 SP.

            Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody rzeczowe. Wybrane przez Jury prace udekorują

            choinkę w Sanktuarium im. Jana Pawła II w Krakowie

            Prace w naszej szkole przynosimy do Pani Joanny Cichańskiej do 14 grudnia 2023r.

            Zapraszamy do udziału. - Joanna Cichańska

          • Konkurs „Wiedzy o życiu i twórczości Władysława Orkana”

          • Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs „Wiedzy o życiu i twórczości Władysława Orkana”. W konkursie, który odbył się 24 XI wzięli udział uczniowie klas 4-8. Konkurs przewidziano z okazji przypadającego 27 XI urodzin  patrona szkoły, którym jest Władysław Orkan.

            Na Święcie Szkoły nagrodzonym uczniom wręczono nagrody książkowe zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            I miejsce zajęła: Maria Domagała kl. 5

            II miejsce: Marcelina Kraus kl. 6

            III miejsce : Wiktor Jasek kl. 7

            Wyróżnienie : Amelia Bulik kl.5

            Opracowała: mgr Danuta Stachura-nauczyciel bibliotekarz

          • „Maraton czytelniczy” Projekt edukacyjny kl. 4-8 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • 13. 11. 2023 r. odbył się w naszej szkole projekt edukacyjny  kl. 4-8 „Maraton czytelniczy” przygotowany przez bibliotekę szkolną wraz z nauczycielami języka polskiego mgr Barbarą Moskałą i mgr Haliną Kaciczak. Projekt miał na celu promocję czytelnictwa. Uczniowie wypożyczali do czytania książki zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz przedstawiali  własne recenzje przeczytanych książek.

            Teksty recenzji zostały  naklejone na wspólny plakat polecający zakupione książki. Całość uzupełniona była wystawą nowości wydawniczych. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom czytelnictwa oraz prezentacji recenzji przeczytanych książek.

            Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody książkowe  zakupione z funduszu NPRCz.

            I miejsca : Kamil Draus kl.5, Alicja Jania kl. 4, Sabina Smaciarz kl.4

            II miejsca: Judyta Smaciarz kl.7, Martyna Domagała kl.6, Marcelina Kraus kl. 6

            III miejsca: Natalia Mysza kl.6, Joanna Misiura kl.7

            Wyróżnienia: Alicja Domagała kl.4, Amelia Bulik kl.5, Maria Domagała kl.5, Magdalena Sochacka kl.7, Magdalena Trembacz kl.7, Krzysztof Skwirut kl.8

            Opracowała mgr Danuta Stachura –nauczyciel bibliotekarz

          • W listopadzie obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Podczas akademii wszyscy uczniowie zapoznani zostali ze swoimi prawami. Pochodzą one z Konwencji uchwalonej 34 lata temu przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, podpisanej przez wszystkie państwa na świecie. Konwencja ta określa prawa, które powinny być zagwarantowane wszystkim dzieciom, by mogły w pełni rozwijać swój potencjał. 

            Dziecko jako człowiek rozwijający się, uczący, który dopiero nabiera doświadczenia potrzebuje szczególnej ochrony zapewnianej przez dorosłych. 

            Dziecko ma prawo do edukacji, do odpoczynku i zabawy, do bycia kochanym, szanowanym i wysłuchanym. Każde dziecko ma prawo do akceptacji, ma prawo popełniać błędy. 

            Pamiętajmy o tym, respektujmy prawa każdego człowieka, również tego najmniejszego ;)

          • Powiatowe zawody w Unihokeja - Stara Wieś

          • W dniu 28.11.2023 w Starej Wsi odbyły się Powiatowe Zawody w Unihokeju Dziewcząt i Chłopców  - młodszych. Chłopcy zdobyli II miejsce w Powiecie , a Dziewczęta IV miejsce w Powiecie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku szkolnym. Naszą Szkołę reprezentowały dziewczęta i chłopcy klasy 6 i 5 w składzie : Dziewczęta:

            Dziewczęta:

            1. Putek Iwona
            2. Aleksandra Dziuba
            3. Marcelina Kraus
            4. Kawala Karolina
            5. Maja Szwaja
            6. Martyna Frasunek
            7. Martyna Domagała

            Chłopcy:

            1. Kamil Kawal
            2. Wiktor Hanula
            3. Przemek Moskała
            4. Karol Mysza
            5. Maksymilian Stożek
            6. Potaczek Kacper
            7. Draus Kamil
            8. Michorczyk Antoni

            Nauczyciel WF - Jolanta Smaciarz

          • Pokaz chemiczno–fizyczny pt „Poczuj chemię do fizyki”

          • Dnia 28 listopada 2023r w naszej szkole odbył się pokaz chemiczno – fizyczny dla klas 4-8. Uczniowie mogli zobaczyć ciekawe doświadczenia, zadania z chemii i fizyki oraz brać w nich aktywny udział. Pokazano niecodzienne eksperymenty z fizyki i chemii, zabawy z gazami - helem, azotem, ciekawe zjawiska z fizyki.

            Wszystkim się  bardzo podobały te doświadczenia.

            mgr Dorota Liberda-Smreczak

          • Święto Szkoły

          • Dnia 27 listopada świętowaliśmy dzień urodzin patrona naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem wieńca pod pomnikiem Władysława Orkana na rynku w Niedźwiedziu w obecności sztandaru szkoły. Następnie odbyła się Msza Święta w kościele parafialnym, a po niej akademia przygotowana przez klasę VI wraz z opiekunami: panią Joanną Cichańską, panią Haliną Kaciczak oraz panią Katarzyną Krzan.

            W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście: wójt gminy Niedźwiedź - pan Rafał Rusnak; pani Sołtys Anna Ogiela wraz z członkami Rady Sołeckiej Niedźwiedzia: panem Wiesławem Cichorczykiem oraz panią Pauliną Kościelniak; Rada Rodziców; ksiądz proboszcz Tadeusz Korczak oraz ksiądz wikary Leopold Kois.

            Orkan to jeden z najsłynniejszych pisarzy podhalańskich, o czym mogliśmy dowiedzieć się podczas przedstawienia. Był związany z Gorcami, gdzie mieszkał niemal całe życie. Piękno gór i krajobrazu ziemi gorczanskiej pojawia się w wielu jego utworach. 

            "Szara kraino jałowców i polan!

            Bardzo mi droga sercu od kołyski!

            Przed żadną siłą nie uginam kolan-

            Lecz Tobie jestem pokorny i niski.

            I tak się korzę przed Twoim ubóstwem, 

            Jak dziady moje przed pogańskim bóstwem"

            Władysław Orkan mieszkał w "Orkanówce", czyli w domu pod Pustką. Akcja przygotowanego przez klasę VI przedstawienia również rozgrywała się w starej, góralskiej chacie, gdzie z humorem przedstawione zostały góralskie tradycje, gwara oraz stroje regionalne w kontrastowym zestawieniu ze sposobem ubioru gości z Warszawy. Autor zdjęć - pani Aleksandra Krzan - Dziękujemy!

          • Pasowanie uczniów klasy Ia i Ib na czytelników biblioteki szkolnej

          • Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
            który puste życie napełnia światłem,
            a puste serca wzruszeniem.

            Kornel Makuszyński

            Dnia 22 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu odbyło się pasowanie uczniów klasy Ia i Ib na czytelników biblioteki szkolnej.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Pierwszaki zanim jednak zostali przyjęci - zapoznali się z regulaminem biblioteki, a także dowiedzieli się, jak należy szanować i dbać o książki.  Również każdy uczeń z pierwszej klasy wypożyczając książkę założył kartę czytelnika, każdy nowy czytelnik biblioteki szkolnej otrzymał w prezencie książkę -   prezenty zostały przekazane naszej szkole przez Instytut Książki i tym miłym akcentem zakończyliśmy nasze spotkanie.

            Życzę naszym nowym czytelnikom wielu przyjemności z czytania książek.

            mgr Antonina Wsół

          • XIII edycja akcji Wolontariatu "I ty możesz zostać św. Mikołajem"

          • Szanowni Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice i Przyjaciele Szkolnej Społeczności!
            W związku z ORĘDZIEM OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA VII ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH z dnia 19 listopada 2023 roku, pragniemy serdecznie zaprosić Was do udziału w naszej wspólnej akcji charytatywnej, mającej na celu wsparcie najbardziej potrzebujących. Niech nieugiętość miłości św. Tereski będzie dla nas wszystkich inspiracją w tym szczególnym Światowym Dniu, pomagając nam "nie odwracać twarzy od biedaka" i zawsze wpatrywać się w ludzkie i Boskie oblicze Pana Jezusa Chrystusa.

            W ramach naszych działań, z radością ogłaszamy XIII edycję akcji "I ty możesz zostać św. Mikołajem". Chcemy również włączyć się w Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, aby razem uczynić ten okres świąteczny wyjątkowym dla tych, którzy potrzebują wsparcia.

            Zachęcamy wszystkich uczniów naszej społeczności szkolnej oraz wszystkich chętnych do zaangażowania się w tę szlachetną akcję. Podarunki zbieramy w klasach do 5 grudnia 2023 roku, a następnie przekazujemy je na specjalnym apelu w tym dniu.

            Osoby spoza szkoły, które pragną dołączyć do naszej inicjatywy, prosimy o przekazywanie podarunków do wolontariuszy w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w punkcie ksero.

            Możecie przekazać:

            • Żywność,
            • Słodycze z długim terminem ważności,
            • Kosmetyki damskie i męskie,
            • Środki czystości,
            • Pościel, poszewki na "Jaśka", poduszki,
            • Kremy ochronne, np. Sudocrem,
            • Piankę do ciała myjąco-pielęgnującą Seni,
            • Chusteczki nawilżające Seni i inne,
            • Podkłady higieniczne jednorazowe Seni,
            • Czapki, rękawiczki,
            • Bieliznę męską, kalesony, podkoszulki męskie i damskie,
            • Ciepłe skarpety męskie i damskie (rozmiar: 38-42),
            • Zabawki,
            • Książeczki malowanki.

            Prosimy, aby przynoszone rzeczy były nowe.

            Zapraszamy całą społeczność szkolną do zaangażowania się w tę szczytną inicjatywę. Wspólnie możemy uczynić te Święta wyjątkowymi dla wielu potrzebujących.

            Opiekun wolontariatu - Joanna Cichańska

          • "Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy"

          • 21 listopada obchodzimy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
            Każdy uczeń w szkole został obdarowany miłym słowem:) Mamy nadzieję, że sprawiło im to radość, którą zechcą podzielić się z innymi (nie tylko dzisiaj). Również z tej okazji zachęcamy każdego, aby wykonać "Bingo Życzliwości"

          • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej dziewcząt i chłopców w unihokeja

          • W dniu 8.11.2023 roku w Starej Wsi odbyły się powiatowe IMS w unihokeja dziewcząt i chłopców . Naszą szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta klas VII i VIII. W kategorii dziewcząt rywalizowało  5 zespołów, a w kategorii chłopców 6 drużyn ze szkół powiatu limanowskiego.​​​​​​​

            Dziewczęta zdobyły IV miejsce w powiecie w składzie:

            1. Daria Burczak kl. VI
            2. Emilia Bogdanowska kl. VI
            3. Joanna Krzan kl. VI
            4. Judyta Smaciarz kl. VI
            5. Magdalena Trębacz kl. VI

            Chłopcy zdobyli V- VI  miejsce w powiecie w składzie:

            1. Adam Maźnicki kl. VIII
            2. Dawid Jania kl. VIII
            3. Filip Stożek kl. VII
            4. Krystian Zapała kl. VII
            5. Krzysztof  Skwirut kl. VIII
            6. Paweł Dobosz kl. VI
            7. Wiktor Jasek kl. VII
            8. Wiktor Potaczek kl. VIII

            Wszystkim zawodnikom Gratulujemy zdobytych miejsc.

             Joanna Dudzik

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu

          • W dniu 17.11.2023r. Szkoła Podstawowa w Niedźwiedziu, otrzymując licencję 978/2023 przeprowadziła w szkole międzynarodową akcję XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: ,,Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” W ramach akcji uczniowie tworzyli specjalne Komisje Patrole Egzaminacyjne i przepytywali starszych kolegów oraz osoby dorosłe z tabliczki mnożenia pod opieką koordynatorów lokalnych -  nauczycieli matematyki pani mgr Doroty Liberdy - Smreczak i pani mgr Agaty Worwy.

            Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Wydawnictwo promuje zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Należy dodać, iż dzięki tabliczce mnożenia rozwijamy swoją pamięć i logiczne myślenie oraz prawidłowe  relacje na polu uczeń - rodzic – nauczyciel, czy też dziecko-dorosły. Dlatego też nie zabrakło emocji podczas egzaminowania z tabliczki mnożenia przez Patroli i Komisje Egzaminacyjne, którzy przydzielali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. W tę akcję aktywnie i  kreatywnie zaangażowali się uczniowie klas I-VIII oraz ich Rodzice dostarczając słodkie upominki do, których przyczepione były losy z tabliczką mnożenia.

            Akcja XIII ŚDTM była wielkim szkolnym wydarzeniem. W naszej szkole akcję poprzedzał okres przygotowań i powtórek z tabliczki mnożenia. Na zajęciach rozwijających, dydaktyczno-wyrównawczych, rewalidacyjnych uczniowie wykonywali plakaty, matematyczne gazetki, tworzyli wierszyki, rymowanki, rebusy i piosenki związane z tabliczką mnożenia oraz generowali również rymowanki o tabliczce mnożenia w kodach QR.

            Najpierw odbyły się przygotowania, podczas których uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw: „Hasło dnia”, „Marmur”, „Matematyczne spacery”, ,,Królowa skakanki”  ,,Piłkarzyk matematyczny” oraz gry i zabawy z ,,Kartami Grabowskiego”  

            Dnia 17 listopada  odbył  się apel dla klas I- VIII, na którym nie zabrakło wierszy, rymowanek i piosenek związanych z tabliczką mnożenia w artystycznym wykonaniu uczniów klas 4a i 5a. Również uczniowie klas 1, 2 i 3 zaprezentowali swój program poprzez piosenki i wierszyki. Oczywiście głównym punktem było sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim przy współpracy z  panią mgr Bogusławą Gniecką, klasy 1a i 1b oraz 3a zaśpiewali piosenkę o liczbach w języku angielskim.

            Egzamin z tabliczki mnożenia polegał na wyciągnięciu losu z 5 przykładami, jeśli losujący podał poprawne odpowiedzi wówczas zdobywał tytuł ,,MT Ekspert” i otrzymywał imienny certyfikat o pomyślnym zdaniu egzaminu. Nauczyciele matematyki zaangażowali całą społeczność uczniowską w tę edukacyjną akcję. Uczniowie stali się egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych.. Zarówno uczniowie jak i dorośli w tym dniu mieli okazję w formie zabawowej i w przyjemny oraz niecodzienny sposób przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia na terenie szkoły. ,,Tabliczka mnożenia to prosta sprawa a nawet zabawa, bo gdy się rymuje lepiej się zapamiętuje”.

            W tym dniu również oprócz certyfikatów, uczniowie klas 1-5 otrzymali m.in. pamiątkowe ołówki z tabliczką mnożenia ufundowane przez nauczycieli matematyki.. Nie zabrakło również gier i zabaw z tabliczką mnożenia,  zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Przygotowaliśmy też coś na słodko ,,jabłka, cukierki, babeczki, ciasteczka z losami z tabliczki mnożenia”

            W myśl powiedzenia Konfucjusza: ,,Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, akcja XIII ŚDTM była to miła i pożyteczna zabawa z tabliczką mnożenia, dzięki której zdobyliśmy nowe, niezapomniane przeżycia i doświadczenia.

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i współpracę oraz za wspaniałą przygodę z tabliczką mnożenia. Dziękujemy uczniom i ich Rodzicom, Dyrekcji, Radzie Rodziców, Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom SP Niedźwiedź za wspaniałe zaangażowanie w tę międzynarodową akcję XIII ŚDTM.

            Koordynatorzy lokalni- mgr Dorota Liberda-Smreczak, mgr Agata Worwa

          • Laboratoria Przyszłości na lekcji matematyki

          • Co to jest siatka graniastosłupa jak obliczyć pole  powierzchni całkowitej czy objętość. Uczniowie klasy 8 mogli się przekonać podczas lekcji matematyki. W czasie zajęć uczniowie wykonywali szereg aktywności wykorzystując zakupione długopisy 3D oraz drukarkę w ramach programu Laboratoria Przyszłości, Bardzo pomocne okazały się być wielokąty wykonane przy użyciu długopisów 3D oraz drukarki 3D, dzięki którym uczniowie tworzyli siatki graniastosłupów.

            Różne kolory filamentów rozwijały wyobraźnię uczniów i pomagały zrozumieć właściwą  budowę figur przestrzennych. Wiedzę zdobywali w praktyce nie tylko z książek. Dzięki długopisom 3D nauka staje się znacznie bardziej atrakcyjna i interesująca.  Długopisy 3D ułatwiły naukę  łączenia teorii z praktyką co przyczyniło się do bardziej efektywnej edukacji i zrozumienia zadań ze stereometrii.

            mgr Dorota Liberda-Smreczak

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • /XIII ŚDTM/ pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” w dniu 17.11.2023 r. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia zarówno dzieci jak i dorosłych. Zapraszamy wszystkich uczniów do założenia w tym dniu podkoszulków z przykładami z tabliczki mnożenia i wspólnego odśpiewania piosenek "Szkolna tabliczka mnożenia” oraz "Przez mnożenie oszalałem”.

            W programie:

            Gry i zabawy z tabliczką mnożenia, dekoracja, wierszyki, rymowanki, wyliczanki łamigłówki, kolorowanki, plakaty, tabliczka mnożenia w kodach QR, utrwalanie znajomości tabliczki mnożenia w domu i na lekcjach matematyki oraz nauka piosenek; ,,Szkolna tabliczka mnożenia” oraz ,,Przez mnożenie oszalałem”

            17.11.2022r./piątek/ XIII ŚDTM- międzynarodowa akcja

            Harmonogram

            7:30 – 8:00

            Patrole egzaminacyjne wraz z Koordynatorami lokalnymi przeprowadzają akcję XIII ŚDTM wokół terenu szkoły. Egzaminy ustne przed szkołą wśród Rodziców

            i napotkanych dorosłych.

            8:15-8:45

            Spotkanie uczniów klas I-VIII na holu wraz z nauczycielami uczącymi w tych klasach

            1. Oficjalne rozpoczęcie akcji przez Dyrekcję szkoły.

            2. Wierszyki i rymowanki z tabliczki mnożenia –występ uczniów klas 4a i 5a

            3. Wspólne odśpiewanie piosenek ,,Szkolna tabliczka mnożenia” oraz ,,Przez mnożenie oszalałeś”

            4. Piosenka o liczbach w wykonaniu klasy 3a w języku angielskim.

            Gry i zabawy z liczbami i tabliczką mnożenia w klasach 1-3 gry planszowe, Pusy, układanki, kolorowanki, puzzle i zabawy z tabliczką mnożenia - odpowiedzialni Wychowawcy klas 1-3.

            5. Egzamin ustny Samorządu Uczniowskiego

            6. ,,Egzamin pisemny dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Pracowników Szkoły oraz Rodziców”

            7. Egzamin ustny dla uczniów klas 4-8 na holu

            8:50-9:40 Egzaminy ustne dla uczniów klas; 4a, 5a, 8a .

            9:50-10:35 Egzaminy ustne dla uczniów klas; 6a i 7a

            Za uczniów poszczególnych klas odpowiedzialni są Nauczyciele uczący w danych klasach.

            Osoba, która w tym dniu zda egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskuje tytuł Ekspert Tabliczki Mnożenia. Każdy uczestnik tej akcji otrzyma również upominek z tabliczką mnożenia. oraz słodycze. Upominki zostaną ufundowane przez nauczycieli matematyki- koordynatorów lokalnych.

            Zapraszamy do wspólnych gier i zabaw z tabliczką mnożenia, życzymy miłej i pożytecznej zabawy z matematyką.

            Koordynatorzy lokalni: P. Dorota Liberda Smreczak, P. Agata Worwa, przy współpracy z P. Bogusławą Gniecką, Radą Rodziców oraz Dyrekcją Szkoły P. Joanną Dudzik

          • Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę

          • Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem - Józef Piłsudski

            W dniu 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

            O godzinie 11.11 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej" i odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego.

            Kolejnym punktem programu był występ uczniów klasy 7a, którzy zadeklamowali i zaśpiewali znane utwory o tematyce niepodległościowej i legionowej. Program artystyczny opowiadał o trudach i dokonaniach powstańczych, o męstwie i o tragediach rodzinnych i ludzkich, odnosił się do patrona naszej szkoły Władysława Orkana, który również był legionistą. Była to szczególna lekcja historii i patriotyzmu, rozszerzyła kontekst rozumienia spraw wolności i niepodległości Ojczyzny w świadomości Uczniów.

            Uroczystości towarzyszyła cisza, skupienie i zaduma. Galowe stroje uczniów ozdabiały biało-czerwone kotyliony. Część artystyczną przygotowała klasa 7a pod kierunkiem Pani Bożeny Zabrzeńskiej - Szczygieł i Pani Barbary Cyrek.

            W dniu 11 listopada 2023 r. Pani Dyrektor, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im Władysława Orkana uczestniczyli wraz z Pocztem Sztandarowym w uroczystej Mszy św. celebrowanej w parafii pw. M.B. Królowej Różańca Świętego w Niedźwiedziu.

             Msza św. była w intencji Ojczyzny, podczas, której uczniowie klasy 7a przedstawili program patriotyczno – artystyczny, a zespół regionalny pana Huberta Rabciaka uświetnił występ śpiewając z nami pieśni legionowe.

            Na Mszy św. byli również przedstawiciele Władz Gminy na czele z Panem Wójtem Rafałem Rusnakiem oraz zaproszeni goście, a także Poczty Sztandarowe ze wszystkich szkół i organizacji działających w naszej Gminie.

            mgr inż. Bożena Zabrzeńska – Szczygieł oraz mgr Barbara Cyrek

          • Szanowni Państwo!

          • Serdecznie zapraszam rodziców na spotkanie z wychowawcami klas, które odbędzie się dnia 14 listopada 2023 r. o godzinie 16.00. Do dyspozycji Państwa będą pozostali nauczyciele uczący w szkole.

            Zapraszam także, rodziców na spotkanie trójek klasowych z dyrektorem szkoły o godz. 17:00.
            Dyrektor Szkoły - Joanna Dudzik

          • Szanowni Nauczyciele, Rodzice, Drodzy Uczniowie

          • W dniu 10 listopada 2023r, na czwartej lekcji odbędzie się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowana przez uczniów klasy VII, wychowawcę klasy Panią Bożenę Zabrzańska Szczygieł i Panią Barbarę Cyrek.

            O symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewamy „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. W ten sposób chcemy włączyć społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu uczniów obowiązuje strój galowy. Po akademii uczniowie idą na lekcję zgodnie z harmonogramem. W dniu 11.11.2022r. o godzinie 11:00 w kościele Parafialnym w Niedźwiedziu odbędzie się msza święta za ojczyznę. W tym roku program artystyczny przygotowuje nasza młodzież. Bardzo zachęcam nauczycieli, uczniów i rodziców do wzięcia udziału w tej uroczystej mszy. Wspólna modlitwa w intencji Ojczyzny to bardzo ważny aspekt patriotyzmu. Pamiętajmy w tym dniu o naszej Ojczyźnie, o wszystkich, którzy odeszli broniąc jej niepodległości.

            Z poważaniem - Joanna Dudzik 

          • Dzień wszystkich świętych

          • 1 listopada - jak co roku obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. To wyjątkowe święto, które łączy wspomnienia, tradycję i refleksję nad przemijaniem życia.

            31października, klasa I a i I b odwiedziły  groby swoich bliskich. Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze, aby uczcić pamięć tych, którzy odeszli. Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

            Wychowawca kl. I b - mgr Antonina Wsół

          • Wycieczka do Oświęcimia

          • Dnia 27.10.2023r. uczniowie z klasy VII i VIII pod opieką wychowawczyń, Pani Bożeny Zabrzeńskiej Szczygieł i Pani Barbary Moskały uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia. Pierwszym punktem zwiedzania był obóz koncentracyjny Auschwitz, do którego wejście otwiera brama z napisem: „Arbeit macht frei”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Mieliśmy świadomość, że każdy, kto tutaj trafił, był skazany na cierpienie i najprawdopodobniej śmierć.

            Na początku pani  przewodnik zaznajomiła nas z historią obozu. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa  Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

            Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

            Na terenie obozu znajdowały się bloki, oznaczone numerami i pełniące różne funkcje. W jednym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie, przedstawiające ludzi w różnym wieku i różnej narodowości. Na ścianach korytarzy wisiały zdjęcia więźniów wymordowanych oraz zmarłych w wyniku głodu , wycieńczenia i chorób. Były tam również umieszczone za szybami przedmioty codziennego użytku, np. buty, garnki, ubrania, protezy nóg, okulary….

            Pod Ścianą Śmierci z powagą i smutkiem oddaliśmy cześć zamordowanym. Po zwiedzeniu  komór gazowych i krematorium udaliśmy się do oddalonego o 3 km obozu w Brzezince- największego z całego kompleksu Auschwitz, utworzonego w 1941 r. W Birkenau naziści wybudowali też większość urządzeń masowej zagłady.  Do dziś nie zachowało się tu tyle elementów, co w Oświęcimiu, ale kiedyś zajmował on około  175 hektarów. Było tu ustawionych około trzystu baraków dla więźniów, a przebywało ich tu jednorazowo około dziesięciu  tysięcy. Zbudowano tu także cztery duże krematoria, z których każde miało dwa piece i po dwie komory przystosowane do zagazowywania  ludzi. Ten teren był jeszcze gorszy od tego, na którym został rozplanowany Auschwitz, gdyż znajdowały się tu bagna i mokradła. Największym problemem tego obszaru był brak wody, przez co warunki higieniczne były przerażające, a potęgowało to całe plagi ogromnych szczurów, wszawicę i ciężkie,  niebezpieczne choroby. Baraki, w których mieszkali więźniowie, były przerobionymi stajniami lub postawionymi budynkami zbudowanymi z kamienia, które zapadały się na podmokłym terenie. W nich umieszczano pojedyncze prycze na trzech poziomach,  na każdej z nich musiało spać nawet po  kilku więźniów.  W Brzezince dowiedzieliśmy się, jak wyglądało codzienne życie ofiar, w jakich strasznych warunkach  spali, pracowali i żyli.

            Auschwitz-Birkenau to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków  i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w nim od 1 do 1,5 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi.

            Wizyta w tym miejscu zostanie w pamięci każdego z nas  na zawsze. Aż trudno uwierzyć, że to  "Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

            Wzruszeni i świadomi historii, którą powinniśmy znać, żegnaliśmy to smutne miejsce.

            mgr Barbara Moskała

          • Pierwsza zbiórka nowej drużyny ZHP - Hufiec Gorczański

          • W sobotę 28 października odbyła się pierwsza zbiórka nowej drużyny ZHP -  Hufiec Gorczański. Około 20 przyszłych harcerzy wzięło udział w grze terenowej zorganizowanej na terenie naszej gminy. Już niebawem kolejna zbiórka, informacje u Pani mgr Katarzyny Krzan.

          • Igrzyska Dzieci Szachy

          • Dnia 27.10.2023 r, odbył się Turniej Szachowy w SP1 Mszana Dolna. ,,Igrzyska Dzieci  Szachy – zawody drużynowe”. Rozgrywki przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie  7 rund. W turnieju wzięło udział 12 drużyn 4-osobowych.

            Z naszej szkoły na zawody pojechali:

            Kamil Draus klasa 5,

            Przemysław Moskała klasa 6,

            Wiktor Hanula klasa 6,

            Marcelina Kraus klasa 6

            Natalia Mysza klasa 6 (rezerwa).

            Kamil Draus w indywidualnych punktach zdobył 11 miejsce na 48 zawodników. Wygrał 5 rund na 7 przeprowadzonych.

            Wszystkim zawodnikom dziękuję za to że chętnie wzięli udział w zawodach i grali fair- play.

            Zdjęcia oraz krótki filmik z tych zawodów zostały wykonane kamerą oraz aparatem fotograficznym zakupionych w ramach programu Laboratoria  Przyszłości.

            Nauczyciel: mgr Dorota Liberda-Smreczak

          • Konkurs "Jesienne cudaki"

          • W dniu 25.10.2023 ogłoszono wyniki konkursu pt. ,,Jesienne cudaki” który został zorganizowany przez wychowawcę kl. I b  mgr Antoninę Wsół w klasach I - III. Zadaniem uczestników było wykonanie cudaków z darów jakie przynosi jesień. Młodzi artyści z klas I-III stanęli na wysokości zadania.

            Poziom prac pokazał, że dzieci dostrzegają piękno otaczającej nas przyrody, a także potrafią wykorzystać i zestawić ze sobą różnorodne techniki plastyczne. Prace były niezwykle ciekawe, oryginalne, wykonane estetycznie i z pomysłem.  Wszyscy, którzy widzieli wystawkę prac przyznają, że pomysłowość i kreatywność dzieci nie zna granic. Do konkursu zostało zgłoszonych 40 prac. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy uczestnikom i zwycięzcom.

            Zostały zdobyte:  

            I. miejsce otrzymali:

            1. Szymon Skwirut kl. I b
            2. Grzegorz Paruszewski kl. II a

            II. miejsce otrzymali:

            1.  Kacper Lupa kl. I b
            2. Wiktoria Cichorz kl. III a

            III. miejsce otrzymali:

            1. Dominik Liberda kl.  I b
            2. Zuzanna Paluchowska III a

            Wyróżnienie otrzymał:

            1. Filip Ogiela  kl. III a

            Jury konkursu:

            mgr Dorota Liberda- Smreczak

            mgr inż. Joanna Cichańska

            mgr Danuta Stachura

            Wychowawca kl I b - mgr Antonina Wsół

          • Spotkanie z pielęgniarką Panią Kariną Gamoń - autorką książeczek dla dzieci

          • 25.10.2023 r w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu odwiedził nas niezwykły gość- Pani Karina Gamoń - autorka książeczek dla dzieci: ,, Szpitalny domek", ,,Fabryka w ciele tyka" , ,,Gdzie prysły zmysły”. Pani Karina zawodowo pracuje w Szpitalu Powiatowym im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej jako położna. Pani Karina  przeprowadziła zajęcia profilaktyczne w kl. I b, kl. I a i kl. III a. Celem zajęć było zapoznanie pracy i zawodu lekarzy i pielęgniarki,  a także opowieść  o szpitalu i przyrządach medycznych.

            Pani Karina czytała dzieciom fragmenty swoich książeczek, w których przedmiotom nadaje cechy istot żywych. Pokazała też ilustracje, których autorami są dzieci. Nasz gość opowiedział nam o swojej pracy w szpitalu. Dzieci miały możliwość zobaczyć i co więcej, poczuć na własnej skórze jak wygląda praca w szpitalu. Pani Karina uczyła dzieci bandażowania ran i mierzenia ciśnienia. Dzieci mogły posłuchać bicia swoich serduszek, zobaczyli jak zakłada się kroplówkę - oswoili strzykawkę i igłę a także zobaczyli inne przyrządy medyczne używane na co dzień w szpitalu.

            Wychowawca kl. I b - Antonina Wsół

          • Wieczór z Janem Pawłem II - Odblaskowy różaniec z Wolontariatem

          • 23 października 2023 roku to dzień, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wyjątkowe wspomnienie. Tego wieczoru spotkaliśmy się na boisku sportowym, aby uczcić 45. rocznicę pontyfikatu naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II.

            Spotkanie rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 18:00. To była chwila, kiedy wszyscy - od najmłodszych po starszych - zebraliśmy się, by wspólnie oddać hołd temu wyjątkowemu papieżowi. Każdy z nas był ubrany w elementy odblaskowe, trzymając świeczki, co tworzyło niesamowitą atmosferę.

            Naszą duchową podróż rozpoczęliśmy modlitwą, którą poprowadził ksiądz proboszcz Tadeusz Korczak. Modliliśmy się razem, jednocząc się w jednym duchu.

            Następnie zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Jana Pawła II, "Barkę," co było pięknym wyrazem naszej miłości i podziwu dla jego osoby.

            W trakcie spotkania wspólnie odmówiliśmy różaniec, który prowadziła siostra Teresa wraz z wolontariuszami. Była to chwila zadumy i skupienia, w której mogliśmy zbliżyć się do ducha papieża.

            Ksiądz proboszcz pobłogosławił różańce, które zostaną jako pamiątki tego wieczoru, a pani dyrektor wyraziła swoją wdzięczność za zaangażowanie Wolontariatu i wszystkich uczestników w organizację wydarzenia.

            Wieczór zakończyliśmy pieśnią "Zapada zmrok," która była wzruszającym podsumowaniem naszego spotkania.

            Po zakończeniu oficjalnej części, udaliśmy się pod Pomnik Jana Pawła II, gdzie zapaliliśmy znicze. To było nasze wyraz wdzięczności i hołdu dla naszego wielkiego rodaka, który pozostaje w naszych sercach.

            Pragniemy z serca podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego niezapomnianego wydarzenia. Wasza praca, zaangażowanie i miłość do sprawy sprawiły, że wieczór z Janem Pawłem II był tak wyjątkowy. Dzięki Wam udało się stworzyć atmosferę pełną ducha wspólnoty, miłości i hołdu dla naszego ukochanego papieża. Wasza obecność i wkład wniosły ogromną wartość do tego wyjątkowego wieczoru, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy z całego serca za Waszą obecność i za to, że wspólnie uczciliśmy pamięć Jana Pawła II.

            Opiekun Wolontariatu - Joanna Cichańska

          • Wycieczka do Teatru „Rabcio” w Rabce

          • W dniu 12 października klasy 1-3 pojechały na wycieczkę do Teatru „Rabcio” na sztukę pt. „Pinokio”. Najmłodsi z naszej szkoły z wielkim entuzjazmem i zaciekawieniem oglądali przedstawienie. Morał przewodni bajki na pewno zapadł im głęboko w serce.  Po skończonym przedstawieniu wielką radość dzieciom, sprawiły  wspólne fotografie z aktorami Teatru „Rabcio”.

            Uczniowie  zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Niedźwiedzia.

          • Jesteśmy pokolenie JP II

          • W dniu 23 października klasa 6 przygotowała Apel nt świętego Jana Pawła II wraz z s. Teresa Sokołowska i Panią Joanną Cichańską. Całej społeczności szkolnej przybliżyła wybrane epizody z życia  Karola Wojtyły, Jego pasje, sukcesy i młodzieńcze ideały, którymi  kierował się w życiu. Również z bogatego trwającego ponad 26 lat pontyfikatu zostały wydobyte i zaakcentowane najważniejsze wydarzenia: zamach 1981r, podróżne, ŚDM, encykliki, przemówienia. Wspólnie odśpiewaliśmy Barkę a także Rap o Papieżu. Natomiast uczniowie klasy II a i b  przygotowali piosenkę „ My jesteśmy pokolenie J P II”.

            Pani Dyrektor wręczyła medale w poszczególnych kategoriach za bieg papieski, który odbył się 16 października. Dekorację przygotowała Pani Joanna Cichańska, serdeczne Bóg zapłać za jej piękno i prostotę.

            s. Teresa Sokołowska

             

          • Pasowanie na ucznia

          • W dniu 20 października 2023r w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu   odbyła się uroczystość - Pasowanie na ucznia.  Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas I a, I b. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego pierwszaka moment, uczniowie z klas pierwszych przedstawili swoje umiejętności w programie artystycznym - zaprezentowali w nim swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.

            Pasowanie  to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny. Uczniowie klas pierwszych ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami. W ten sposób 26 uczniów zostało oficjalnie przyjętych do grona uczniów naszej szkoły. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania poprzez dotknięcie przez panią dr Joannę Dudzik ołówkiem ramienia każdego dziecka i wypowiadając słowa „Pasuję Ciebie  na ucznia ……..” zamieniając go w prawdziwego ucznia.  Na koniec uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i słodkie upominki.

            Następnie uczniowie wraz z rodzicami i wychowawczyniami udali się na poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców pierwszaków.

            Wszystkim Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach Szkoły Podstawowej
            im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu.

             

            Wychowawca kl. I b

            Antonina Wsół

          • "Płoń Ogniu Płoń"

          • W dniu 21.10.2023r., Wolontariat wraz z osobami starszymi i niepełnosprawnymi z Niedźwiedzia wyruszył na wyjątkowy wyjazd do Myślenic, celem uczestnictwa w spektaklu teatralnym "Płoń Ogniu Płoń", wystawianym przez Grupę Teatralną Misterium.

            Podczas podróży autokarem mieliśmy okazję odmówić dziesiątek różańca, co stanowiło duchowy moment wspólnej modlitwy. Ponadto, uczestnicy zostali poczęstowani słodką niespodzianką od ks. Marka Wójcika, który niestety z przyczyn losowych nie mógł towarzyszyć nam w podróży.

            Po dotarciu do Myślenic, spotkaliśmy się z księdzem Tomaszem Plewą, który zapoznał nas z historią kościoła parafialnego pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Kościół ten został zbudowany w 1465 roku, a z biegiem lat dołączono do niego wieżę, kaplicę Matki Bożej, Pani Myślenickiej, zakrystię, kaplicę Pana Jezusa oraz kruchtę południową i kruchtę południowo-zachodnią. Razem pomodliliśmy się w kaplicy, a ksiądz Tomasz udzielił nam swojego błogosławieństwa.

            Następnie udaliśmy się do Domu Katolickiego, gdzie miało miejsce przedstawienie. Z myślą o nas zarezerwowano miejsca w pierwszych rzędach, co pozwoliło nam cieszyć się doskonałą widocznością.

            Sztuka "Płoń, ogniu, płoń!" to opowieść o ludzkich upadkach, nawiązująca do historii egipskiej niewoli, ale także o sile wstawania po upadkach. Akcja spektaklu rozgrywa się w niewielkim miasteczku Szatumi, gdzie trzy wspólnoty wyznaniowe (Żydzi, katolicy i prawosławni) żyją ze sobą w zgodzie i przyjaźni. Niestety, pojawienie się jednej osoby, która pragnie przywrócić radość w sercach innych, zakłóca harmonię wspólnoty. Sztuka porusza tematy tolerancji, zrozumienia i współpracy między różnymi wyznaniami.

            Niezwykle imponująca była gra aktorów, zwłaszcza że byli to amatorzy. Po zakończeniu spektaklu wróciliśmy do autokaru.

            Podczas powrotnej podróży, każdy z uczestników otrzymał ciasteczka przekazane od ks. Tomasza, a także pamiątkowy obrazek Pani Myślenickiej. Nie zabrakło również cukierków, którymi obdarowały nas P. Agatka i  P. Irenka.

            Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjazdu. Uczestnicy byli wdzięczni za możliwość udziału i proszą, aby o nich pamiętać przy organizacji kolejnych wyjazdów. Niech Bóg wynagrodzi wszystkim zaangażowanym w tę piękną inicjatywę. Bóg zapłać.

            Opiekun wolontariatu - Joanna Cichańska

          • Wycieczka klasy 6 na plan filmowy "Detektywi"

          • Dnia 19 października 2023 roku klasa 6 z opiekunami: Joanną Cichańską, Jolantą Smaciarz i Katarzyną Krzan, wyruszyła na niepowtarzalną wycieczkę do słonecznego (choć nieco mroźnego) Krakowa.

            Naszym celem była wizyta na planie popularnego serialu "Detektywi" – legendarnego paradokumentu z zagadkami kryminalnymi. Na miejscu spotkaliśmy prawdziwe gwiazdy – kultową parę funkcjonariuszy, a zatem Pana Macieja Dębosza, Panią Annę Potaczek – głównych śledczych oraz innych aktorów występujących w nagrywanym odcinku. To była wyjątkowa okazja, by poznać kulisy pracy całej obsady programu oraz dowiedzieć się, jak wygląda produkcja od strony technicznej. Przechadzaliśmy się po planie, gdzie artyści przygotowywali się do ról, ćwiczyli i przebierali się, spożywali posiłki. Co więcej – mogliśmy skorzystać z ich bufetu jak prawdziwi aktorzy – dostaliśmy herbatę i coś słodkiego😊

            Podczas wizyty mieliśmy szansę zobaczyć, jak wygląda nagrywanie scen zarówno w środku – w salonie rodziców tytułowego Miłoszka oraz na zewnątrz domu. Zaskoczeniem było, że 5 sekund widziane na ekranie jest tworzone przez ekipę przez godzinę (!przynajmniej). Wiemy więc już, że praca aktora do łatwych nie należy. Trzeba mieć nie tylko talent aktorski, ale i pokłady cierpliwości (i odporności na mróz😉)

            Podczas wycieczki mieliśmy okazję poznać reżysera oraz operatorów kamer, którzy tworzą to, co widzimy na ekranie telewizora. Poznaliśmy ludzi, o których pracy się nie mówi, a ich praca na planie jest równie ważna – panią od strojów, od makijażów, pana od bufetu, którzy (jak sami mówią) spędzają ze sobą 12 godzin dziennie, znają się bardzo dobrze i czują się ze sobą jak w rodzinie. Po takich informacjach, chyba od teraz na każdy serial będziemy patrzeć już inaczej.

            Następnie udaliśmy się do kina, gdzie obejrzeliśmy film familijny "O piesie, który jeździł koleją". To piękna opowieść o życiu Zuzi i jej przyjacielu, Lampo - niezwykłym psie podróżniku. Film poruszył nasze serca i opowiadał o sile przyjaźni w obliczu trudności.

            Po zakończonym seansie pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów, podróżując busem z Panem Jurkiem. Spędziliśmy ten czas śpiewając, rozmawiając z kolegami i dzieląc się naszymi wrażeniami. Ta wycieczka była nie tylko wspaniałym dniem rozrywki, ale także lekcją i doświadczeniem, które na pewno zostaną w naszej pamięci na długo. Podziękowania więc należą się wszystkim, dzięki którym ta wycieczka się udała, którzy pomogli w organizacji😊

            Uczestnicy wyjazdu wraz z opiekunami

          • Akcja Wolontariatu - "Idąc na różaniec pamiętaj o odblasku"

          • 16 października 2023 roku to nie tylko wyjątkowa rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża, który objął urząd papieski jako Jan Paweł II, ale również dzień, w którym Wolontariusze  Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu, we współpracy ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych im. Brata Alberta, prowadzili różaniec w Parafialnym Kościele.

            W tym dniu, wolontariusze postanowili podjąć inicjatywę o nazwie "IDĄC NA RÓŻANIEC, PAMIĘTAJ O ODBLASKU!" Wspólnie z otwartym sercem dla ludzi starszych, niepełnosprawnych i dzieci, mieliśmy głęboką troskę o ich bezpieczeństwo na drodze. Zrozumieliśmy, jak ważne jest zadbanie o ich widoczność, zwłaszcza w okresach ograniczonej widoczności na drodze.

            Nasi wolontariusze postanowili obdarować uczestników nabożeństwa gadżetami odblaskowymi, które stanowią prosty, ale bardzo skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Akcja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów i innych uczestników nabożeństwa, co dowodzi, jak istotne jest wspieranie tych, którzy najbardziej potrzebują naszej troski.

            Ta inicjatywa była wyjątkowym sposobem, aby uczcić zarówno dziedzictwo Jana Pawła II, jak i wyrazić naszą troskę o bezpieczeństwo innych. To piękny przykład solidarności i wspólnoty, który pokazuje, że małe gesty dobroci mogą mieć ogromne znaczenie w życiu innych ludzi. Działając razem, tworzymy lepszy i bardziej bezpieczny świat.

            Opiekun Wolontariatu Joanna Cichańska

          • Październik - Miesiącem Bibliotek Szkolnych

          • Biblioteka szkolna  w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych przeprowadziła akcje czytelnicze promujące czytelnictwo wśród uczniów poprzez: Baśniowe popołudnia na świetlicy szkolnej z uczniami klas 1-3. Lekcje biblioteczne oraz promocje książek zakupionych z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Zaproszeni uczniowie z klas drugich i trzeciej wraz z wychowawcami  zapoznali się na lekcjach bibliotecznych z książkami zakupionymi z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W czytelni uczniowie wybierali z nowo zakupionych wydawnictw interesujące ich książeczki do przeczytania w domu. Pani bibliotekarka przeczytała fragmenty książeczek związanych z emocjami, przyjaźnią polecając ciekawą literaturę . Uczniom , którzy w ciągu miesiąca wypożyczą najwięcej książek nauczyciele zobowiązali się do wpisania punktów dodatnich z zachowania oraz oceny za czytelnictwo. Uczniowie byli bardzo zainteresowani nowościami wydawniczymi i każdy z nich wypożyczył sobie jakąś  książeczkę.

            Nauczyciel bibliotekarz - Danuta Stachura

          • Gala nagród Wójta Gminy Niedźwiedź

          • W dniu 3 października 2023 r. na Gali nagród Pan Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak wraz z Panem Przewodniczącym Rady Gminy Zenonem Dziedzicem wręczyli 49 wyróżniającym się uczniom szkół podstawowych listy gratulacyjne oraz upominki za wybitne osiągnięcia edukacyjne, artystyczne i sportowe w roku szkolnym 2022/2023. Rodzice i opiekunowie zebrali gratulacje za  wybitne osiągnięcia swoich dzieci

            Z naszej szkoły zostali wyróżnieni:

            Natalia Wielowska absolwentka z kl. 8b

            Judyta Smaciarz kl. 7

            Magdalena Sochacka kl. 7

            Magdalena Trębacz kl. 7

            Wiktor Hanula kl. 6

            Martyna Domagała kl.6

            Kamil Draus kl.5

            Kacper Potaczek kl.5

            Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom oraz ich rodzicom. Życzymy dalszych sukcesów.

            Uroczystość uświetnił występ uczniów Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Niedźwiedziu pod opieką Pana Dyrektora Roberta Rośka oraz Pana Marka Nemtusiaka. Gala: link do strony Gminy Niedźwiedź

            Dyrektor Szkoły mgr Joanna Dudzik

             

          • Dzień Edukacji Narodowej – 250 rocznica powstania KEN

          • W dniu 16 października czwartoklasiści pod opieką wychowawczyni Pani mgr Agaty Worwy i Pani mgr Haliny Kaciczak przygotowali montaż słowno- muzyczny, w którym przekazali wierszem i piosenką najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość, wszystkim, którzy pracują i pracowali w Oświacie.

            „Wyśpiewać dziś chcemy wam życzenia. Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń. Przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz.Niech zakwitną bukiety naszych serc”. Nie zabrakło przepięknej dekoracji i rekwizytów do scenek i piosenek.
            14-tego października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Jest to nasze wspólne święto. Dzień, w którym w sposób szczególny, my uczniowie, okazujemy wdzięczność naszym pedagogom i wszystkim pracownikom oświaty.

            W tym roku 2023 przypada 250 rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej publicznej władzy oświatowej. Komisja zreformowała polskie szkolnictwo, wprowadziła model wychowania patriotyczno-obywatelskiego i szeroki program kształcenia w duchu idei oświecenia. Jej dzieło stało się wzorem dla Europy oraz inspiracją dla następnych pokoleń Polaków. Komisja Edukacji Narodowej  została  powołana uchwałą sejmową 14 X 1773 roku. Jej pierwsza nazwa brzmiała: Komissyja nad edukacją młodzi narodowej szlacheckiej dozór mająca.

            Po oficjalnej części naszego przedstawienia odbyła się część humorystyczna. Uczniowie zaśpiewali piosenkę o szkole na tle melodii ,,Hej sokoły”, uczennice odegrały scenkę ,,Długa przerwa w pokoju nauczycielskim”.  Na zakończenie wykonano zabawową interpretację do piosenki ,,Wszystkiego najlepszego”.  Następnie Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim Pracownikom Oświaty.  Życzenia i słowa wdzięczności były przekazane również od Przedstawiciela Rady Rodziców Pani Jadwigi Michorczyk. Pani Dyrektor zakończyła akademię przekazując słowa uznania za trud i opiekę Pracownikom Szkoły i Szanownym Emerytom.

          • "Święty Jan Paweł II Cywilizacja życia"- 45-rocznica Pontyfikatu św. Jana Pawła II w SP Niedźwiedź

          • W dniu 16 października 2023r. czwartoklasiści na lekcji religii wraz z s.Teresą Sokołowską i z wychowawczynią p. Agatą Worwą wybrali się pod pomnik św. Jana Pawła II, aby uczcić 45- rocznicę jego Pontyfikatu. Uczniowie mieli możliwość poprosić św. Jana Pawła II o Boże Błogosławieństwo w codziennym życiu dla ich Rodziców, Wychowawców, Nauczycieli i Pracowników Oświaty oraz ich samych.

            Nawiedziliśmy kościół NMP Różańcowej i wspólnie odśpiewaliśmy dziesiątek różańca świętego oddając cześć Matce Bożej. Osobiste spotkanie modlitewne ze św. Janem Pawłem II pozwoliło doświadczyć uczniom chrześcijańskich wartości i kształtować ich postawy.

            s. Teresa Sokołowska, A. Worwa

          • Wycieczka klasy 4a do Rabki - spektakl ,,Pinokio”, warsztaty plastyczne oraz zwiedzanie Muzeum Etnograficznego im. Wł. Orkana

          • 12 października 2023r.  pod opieką naszej wychowawczyni p. A.Worwy i p. H.Kaciczak udaliśmy się na wycieczkę do Rabki. Najpierw obejrzeliśmy wspaniały spektakl pt. „Pinokio” w Teatrze Lalek ,,Rabcio” w Rabce , z którego zapamiętamy na zawsze, że kłamstwo ma krótkie nogi. Wielką radość sprawiły nam wspólne fotografie z aktorami teatrzyku Rabcio.

            Następnie udaliśmy się do Akademii Malarstwa na Szkle. Pani Kustosz opowiedziała nam o tym, jak bawiły się dzieci w dawnych czasach. Mieliśmy też okazję obejrzeć kolekcję drewnianych zabawek twórcy ludowego ze Stryszawy. Wzięliśmy udział w warsztatach malarskich. Przygotowano nam stanowiska pracy farby, pędzle i mogliśmy ozdobić drewniane ptaszki według własnego pomysłu. Było to dla nas wspaniałe zajęcie, mogliśmy się wykazać kreatywnością i pomysłowością. Gdy nasze kolorowe ptaszki schły na słońcu my udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego im. Władysława Orkana. Zdobyliśmy ciekawe informacje na temat ciężkiej pracy garncarza, szewca. Obejrzeliśmy wiele dawnych sprzętów drewnianych, kamiennych, które służyły naszym przodkom w pracach domowych i polowych. Poznaliśmy tradycje i zwyczaje Zagórzan. Dowiedzieliśmy się też, dlaczego złodzieje nie zabierali tych cennych rzeczy np. korali, pieniędzy, które były schowane za obrazami świętych. Zrobiliśmy dużo zdjęć różnym eksponatom. Pełni wrażeń wróciliśmy do Niedźwiedzia. Pierwszą, wspólną wycieczkę klasową uważamy za bardzo udaną.

            Uczniowie klasy 4a

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • W dniu 10.10.2023r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego pod hasłem ,,Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”.  Został  on ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia /WHO/ w 1992 roku.

            Celem tego nietypowego dnia jest edukacja społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego. Działania podejmowane tego dnia  zwracają uwagę na choroby i zaburzenia psychiczne i przeciwdziałają stygmatyzacji osób z zaburzeniami. Uczniowie wraz ze specjalistami wykonali gazetkę  oraz uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami oglądali prezentacje o zdrowiu psychicznym. Nabyli wiele cennych informacji, wiedzę na temat specjalistów oraz Gdzie szukać pomocy? Poznali ABCD telefonu 116111 tzn. Anonimowo, Bezpłatnie, Chętnie i Dyskretnie.

            W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, w naszej szkole oficjalnie rozpoczęliśmy  program profilaktyczny Godzina dla MŁODYCH GŁÓW. Wszyscy wiemy, że sytuacja młodych ludzi w kontekście zdrowia psychicznego jest trudna. Wierzymy, że każdy  z nas powinien znać zasady PPP, czyli Pierwszej Pomocy Psychologicznej. Odpowiednio wdrożona profilaktyka i reagowanie na wczesnych etapach kryzysu psychicznego u młodych ludzi naprawdę mogą ratować życie. Właśnie po to powstał program MŁODE GŁOWY. Program jest ogólnopolski, ogólnodostępny i całkowicie bezpłatny. Nasza szkoła przystąpiła do pierwszego pilotażowego roku wdrażania tego programu dzięki Fundacji UNAWEZA. Uczniowie podczas  ośmiu spotkań podczas zajęć z wychowawcą będą zdobywać wiedzę w obrębie tematyki zdrowia psychicznego, tak ważnego w codziennym funkcjonowaniu i relacjach społecznych. Zaburzenia lub choroby psychiczne mogą dotknąć każdego z nas!, nie są żadnym powodem do wstydu. Wymagają one leczenia, nie powinny być tematem tabu. Nie bój się otwarcie rozmawiać o chorobie i okaż szacunek i wsparcie osobom walczącym z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Specjaliści są wokół nas, którzy pomagają odnaleźć się w trudnych sytuacjach.

            Psycholog, pedagog szkolny, pedagog specjalny, nauczyciel współorganizujący proces kształcenia oraz  wychowawcy klas.
             

          • Sprawozdanie z akcji charytatywnej "Kredkobranie" 2023

          • Wolontariat Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu składa najserdeczniejsze podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w akcję charytatywną 6 edycji- „Kredkobranie” - 2023. Tegorocznej akcji towarzyszyło hasło „Zamieńmy marzenia na pejzaże”.

            Cieszymy, że nasza społeczność szkolna w miesiącu wrześniu po raz kolejny  przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej i nie zabrakło dzieci, które pragną bezinteresownie pomagać. Okazane dobro innym sprawia, że świat w naszych oczach staje się piękniejszy i my stajemy się wrażliwsi na drugiego człowieka. Wolontariusze zliczyli zebrane przybory, sporządzili sprawozdanie oraz przekazali dary za pośrednictwem krakowskiej Fundacji „Ignatianum”, która jest inicjatorem tej akcji. Zebraliśmy 2 pudła przyborów szkolnych i plastycznych. Bardzo dziękujemy za udział w akcji!

            Podziękowania! Szkola_Podstawowa_im._Wladyslawa_Orkana_w_Niedzwiedziu.pdf

             Opiekun wolontariatu Joanna Cichańska

          • V Bieg Papieski

          • W dniu 11.10.2023 r. odbył się. już po raz piąty Bieg Papieski organizowany przez z nauczycieli wychowania fizycznego. Impreza miała na celu uczczenie przypadającego w październiku Dnia Papieskiego oraz popularyzację biegów wśród uczniów naszej szkoły. Klasy I-VI zgromadziły sie się o godzinie 10:40 pod pomnikiem Jana Pawła II przy kościele parafialnym w Niedźwiedziu, a klasy VII-VIII o godzinie 12:50. Zebranych uczniów i nauczycieli powitał dwukrotnie ksiądz proboszcz Tadeusz Korczak, który pięknymi słowami przybliżył sylwetkę Jana Pawła II, a następnie poprowadził modlitwę za wszystkich zgromadzonych. Na starcie w sumie stanęło 138 uczniów naszej szkoły, którzy rywalizowali w 3 kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców.  Młodzież szkolna miała do pokonania  jedno okrążenie wokół kościoła.

            Wyniki w poszczególnych kategoriach:

            Dziewczęta klas I-III

            1. Kęskiewicz Martyna kl. kl.2 b
            2. Juszczak Dagmara kl. 1a
            3. Malec Zofia kl. 2b

            Chłopcy klas I-III

            1. Florczak Adam kl. 3
            2. Klimek Kamil kl. 3
            3. Kaciczak Karol kl. 3

            Dziewczęta klas IV-VI

            1. Kawala Karolina kl. 6
            2. Putek Iwona kl. 6
            3. Juszczak Milena kl. 4

            Chłopcy klas IV-VI

            1. Draus Kamil kl. 5
            2. Stożek Maksymilian kl. 5
            3. Kawala Kamil kl. 6

            Dziewczęta klas VII-VIII

            1. Trębacz Magdalena kl. 7
            2. Parkhomenko Yuliia kl. 8
            3. Bogdanowska Emilia kl. 7

            Chłopcy klas VII-VIII

            1. Potaczek Wiktor kl. 8a
            2. Zapała Krystian kl. 7
            3. Maźnicki Adam kl. kl. 8

            Piękna pogoda sprawiła, że sympatycy ruchu na świeżym powietrzu miło spędzili czas. Uroczystość wręczenia nagród będzie miała miejsce na apelu upamiętniającym Jana Pawła II. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim startującym. Dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w przebieg tej imprezy.

            Zapraszamy za rok na VI Bieg Papieski.

            Organizatorzy: mgr Joanna Dudzik i mgr Jolanta Smaciarz

          • Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły”

          • 10 października  2023 r. maskotka ze sklepu PSB Mrówka w Mszanie Dolnej zawitała do naszej szkoły. W związku z tym  odbyło się spotkanie z policjantką, zorganizowane dla uczniów klas pierwszych pt; „Bezpieczna Droga do Szkoły”.

             

            ​​​​​​​

            Uczniowie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez Panią sierż. sztab.  Agnieszkę  Kot. Główny cel, jaki przyświecał spotkaniu z uczniami klas pierwszych, to kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i przygotowanie uczniów do odpowiednich zachowań w różnych sytuacjach.  Pani policjantka zwracała uwagę na bezpieczeństwo na drodze i zagrożenia wynikające z  nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego.

            Sponsorem warsztatów był Fulmarket Sp. z. o. o. w Mszanie Dolnej, od którego dzieci otrzymały książeczki tematyczne do pokolorowania, kamizelki odblaskowe, zawieszki i opaski, balony a także słodki upominek.

            Za wszystko serdecznie dziękujemy!.

            mgr  Antonina Wsół

          • Ogłoszenie o naborze wniosków o przyznanie stypendium w roku szkolnym 2023/2024

          • Województwo Małopolskie – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji, ul. Królewska 57, 30-081 Kraków informuje o naborze wniosków o przyznanie stypendium w roku szkolnym/akademickim 2023/2024 w ramach Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji finansowanym ze środków własnych Województwa Małopolskiego.Szczegółowe zasady wsparcia określa:  Link do strony. Otwórz!

            Regulamin Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji– do pobrania tutaj

          • Jesienny spacer uczniów klasy 1b

          • W piątek (29.09.2023r) uczniowie klasy I b byli na pieszej wycieczce w Gorczańskim Parku Narodowym w Porębie Wielkiej. Podczas spaceru uczniowie podziwiali piękno przyrody jesienią. Obserwowali drzewa, krzewy w jesiennej szacie i przyglądali się zwierzętom żyjącym w parku. Pobyt na świeżym powietrzu dobrze wpłynął na nasze samopoczucie i chęci do pracy.

            Uczniowie wykonali na łonie natury „żywy obraz” wykorzystując przy tym jesienne rośliny. Czas w parku bardzo szybko minął. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.

            Z kulturą mi do twarzy - grupa informacyjna | Facebook

            Wycieczka do parku pomogła nam w realizacji zadania nr 15. Stworzenie "żywego obrazu" z modułu pierwszego w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym  „Z kulturą mi do twarzy" edycja IV w którym klasa I b bierze udział.

            Wychowawca klasy I b,  mgr Antonina Wsół

          • Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

          • W naszej szkole obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy pod hasłem "NIEBIESKA MOC NA PRZEMOC". Ten dzień, który przypada 2 października, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku. Wybór tej daty nie jest przypadkowy, ponieważ przypada ona na rocznicę urodzin Mahatmy Gandhiego, wielkiego orędownika pacyfizmu i biernego oporu jako narzędzi walki politycznej.

            Głównym celem tego dnia jest promowanie idei życia bez przemocy, wspieranie pokoju, propagowanie tolerancji oraz zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat tego problemu. Nasze myśli w tym dniu szczególnie kierują się w stronę ofiar przemocy fizycznej i psychicznej.

            Przemoc polega na wykorzystywaniu siły lub przewagi nad innym człowiekiem, zarówno w wymiarze fizycznym, emocjonalnym, społecznym, jak i duchowym. Występuje ona, gdy osoby lub grupy silniejsze stosują negatywne działania wobec osób słabszych, które stają się ofiarami.

            W naszej szkole nie tolerujemy przemocy, jesteśmy gotowi zgłaszać ją i reagować na nią. Nie zostajemy bierni wobec krzywdy, którą inni doznają.

            Psycholog Katarzyna Filipiak, Pedagog specjalny Agata Worwa

          • Szanowni Państwo,

          • Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość wraz z artystami p. Dorotą Gil oraz p. Bogdanem Świerszczem przygotowują autorski utwór, aby móc wyśpiewać to co gra w sercach wielu ludzi niosących pomoc drugiemu człowiekowi.

            🧑‍🎤Chcieliśmy wyśpiewać dobro, którego wkoło tak dużo

            🧑‍🎤Chcieliśmy pokazać w teledysku piękno wspólnoty i współpracy

            🧑‍🎤Chcemy zaprosić do udziału w naszym singlu i teledysku młode talenty

            Więc ogłosiliśmy KONKURS‼

            👉 w ramach konkursu wyłonimy dwóch wokalistów, którzy będą razem z naszymi artystami tworzyć autorski utwór

            👉 wystąpią w teledysku

            👉 wystąpią podczas III Gali Wolontariatu

            👉 zaśpiewają z zespołem na żywo

            👉 będą nagrywać w profesjonalnym studio

            👉 zdobędą super nagrody

            👉 przeżyją niezapomnianą przygodę

            ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO 1️⃣3️⃣.1️⃣0️⃣.2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣‼

            Konkurs skierowany jest do:

            👉 Uczniów Klas 6️⃣ 7️⃣ 8️⃣ Szkół Podstawowych

            👉 Uczniów szkół średnich

            👉 Młodzieży do 2️⃣3️⃣ roku życia

            I obejmuje zasięgiem powiaty: limanowski i nowotarski

             

            Zwracam się zatem z uprzejmą prośbą o umieszczenie informacji na stronach internetowych Państwa placówek i zaproszenie uczniów do udziału w konkursie. Niech dobro wspólnie wyśpiewać idzie w świat.

            W załączniku potrzebne dokumenty.

            01_Regulamin_konkursu.pdf

            02_Karta_zgloszenia.pdf

            03_Oswiadczenie.pdf

            Łączę serdeczności

            Karolina Maria Zapała

            Prezes Stowarzyszenia Kierunek Przyszłość

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - „Promujemy zdrowe odżywianie”

          • 29 IX 2023 r. o godz. 9.50 odbył się w naszej szkole „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. Celem tej imprezy czytelniczej jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest od 29 IX 2021 r. w szkołach, bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci do tego  rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo, znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

            Wyznaczeni uczniowie pod przewodnictwem wychowawców klas 1-3 wzięli udział  w głośnym czytaniu. Tematem projektu edukacyjnego  były teksty o owocach i warzywach. Promujemy zdrowe odżywianie. Uczniowie zapoznali się z publikacjami przedstawiającymi zdrowy tryb życia, wykorzystali również teksty zakupionych książek z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Całość dopełnił wystrój holu: gazetka dotycząca zdrowego odżywiania oraz akcesoria warzyw i owoców wykonane przez panią Małgorzatę Stec wychowawcę klasy trzeciej. Biblioteka  zaprezentowała wystawkę książek promujących m.in. zdrowy tryb życia zakupionych z funduszy NPRCz.

            Przygotowały: mgr Małgorzata Stec, mgr Danuta Stachura

          • Sprawozdanie z wyborów do Samorządu Uczniowskiego Rok Szkolny 2023/ 2024

          • Jak co roku we wrześniu w naszej szkole odbyła się kampania wyborcza i wybory do Samorządu Uczniowskiego. Były plakaty, hasła i obietnice przedwyborcze, kandydaci prezentowali sią również na specjalnie zorganizowanym apelu. Ukoronowaniem akcji były wybory, które w głosowaniu tajnym i bezpośrednim wyłoniły samorządową reprezentację szkoły. W tym roku wybory odbyły się w dwóch turach, ponieważ pierwsza tura nie wyłoniła zdecydowanie przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

            W pierwszej turze każdy uczeń oddał swój głos na karcie wyborczej na jednego z 5 kandydatów. W głosowaniu brało udział 87 uczniów, wszystkie głosy były ważne – przy nazwiskach przedstawiamy procentową ilość uzyskanych głosów

            1. Górniak Oliwer kl. 8
            2. Guroś Patrycja kl. 8
            3. Hanula Wiktor kl. 6
            4. Murzyn Zuzanna kl. 4
            5. Kalata Zuzanna kl. 4

            Do drugiej tury wyborów przeszli:

            1. Górniak Oliwer
            2. Hanula Wiktor

            Po przeliczenie głosów spośród 87 oddanych ważnych głosów w tym jeden głos był nieważny, największą ilość uzyskał:

            Wiktor Hanula 51% - przewodniczącym SU

            Oliwer Górniak 49% - zastępca przew.SU

            Guroś Patrycja – skarbnik

            Kalata Zuzanna - sekretarz

            Murzyn Zuzanna – sekretarz

            W skład Rady SU wchodzą także:

            Izabela Burczak

            Julia Kęskiewicz

            Uczniowie wybierali również opiekunów Samorządu Uczniowskiego spośród nauczycieli naszej szkoły

            Opiekunami Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/24 zostały:

            pani Agnieszka Napora i pani Bożena Zabrzeńska – Szczygieł

            Nad prawidłowym przebiegiem głosowania nadzór sprawowała powołana wcześniej Komisja Wyborcza w składzie:

            1. Julia Kęskiewicz

            2. Izabela Burczak

            3. Marcelina Kraus

            oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. mgr Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Sprawozdanie z wycieczki pieszej na Stare Wierchy w dniu 22. 09. 2023 r.

          • Motto: „Cudze chwalicie, swego nie znacie,
            sami nie wiecie, co posiadacie…”

            W dniu 22.09.2023r. o godz. 7.30 z parkingu na Koninkach – zielonym szlakiem wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę na Stare Wierchy. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy 5 wraz z wychowawcą – Agnieszką Napora i opiekunem – p. Bożeną Zabrzeńską – Szczygieł.

            Do schroniska na Starych Wierchach dotarliśmy ok. godz.10. Po krótkim odpoczynku i regeneracji wszyscy z wielką radością rozpoczęli gry i zabawy integracyjne. Uczyliśmy się rozpoznawać grzyby jadalne, bawiliśmy się w podchody, „w berka”, a na koniec wszyscy turlali się w dół polany. Nie było końca zachwytom nad pięknem otaczającej nas gorczańskiej przyrody oraz obserwowanych ze szlaku panoram rozpościerających się na południe- na Tarty i na północ - na Beskid Wyspowy. Uczyliśmy się rozpoznawać widoczne główne szczyty tatrzańskie i beskidzkie. Pogoda nas rozpieszczała. Powietrze było czyste i klarowne. Widoczność była niesamowita.

            Czas bardzo szybko mijał. Około 13 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Nie obyło się bez drobnych przygód, ale byliśmy na nie przygotowani.

            Wycieczka zakończyła się na parkingu na Koninkach ok. godz. 16, skąd uczestników odebrali Rodzice.

            Ten piękny letni dzień pełen przygód na długo pozostanie w naszej pamięci.

            mgr  Agnieszka Napora

            mgr Bożena Zabrzeńska - Szczygieł

          • Klasa 1a – Długopisy 3D

          • W dniu 25 września 2023 r. uczniowie klasy 1a na lekcji j. polskiego ćwiczyli pisanie poznanych literek długopisami 3D zakupionymi z programu Laboratoria Przyszłości. Tworzyli trójwymiarowe litery, świetnie się przy tym bawiąc, a wygląd ich dzieł leżał całkowicie w ich rękach. Praca z długopisami 3D była niezwykle wciągająca i dała możliwość tworzenia wielu innych rzeczy, które podpowiada wyobraźnia.

            mgr Wiesława Gniecka - Piwowar

          • Jesteśmy wdzięczni!

          • W imieniu własnym i całej społeczności szkolnej chcę  serdecznie podziękować Pani Sołtys Annie Ogieli oraz Członkom Rady Sołeckiej Niedźwiedzia, za przeznaczenie środków pieniężnych z Funduszu Sołeckiego Niedźwiedzia na remont naszej szkoły. Dzięki temu wsparciu zostały wyremontowane 2 sale nauczania wczesnoszkolnego i hol na I piętrze. Słowa podziękowania kieruję do Wójta Gminy Niedźwiedź Pana Rafała Rusnaka, Przewodniczącego Rady Gminy Niedźwiedź Pana Zenona Dziedzica i wszystkich  członków Rady Gminy, pracowników Referatu Techniczno-Inwestycyjnego z Panią kierownik Małgorzatą Talarek na czele oraz do wykonawcy Pana Stanisława Niedośpiała.

            To dzięki Państwu wyremontowane sale zyskały nowy wygląd, są ładne, nowoczesne i przyjazne uczniom, nauczycielom oraz rodzicom. Dzięki bezinteresownej pomocy wielu ludzi dobrej woli możemy uczyć się w sprzyjających warunkach.

            Joanna Dudzik - Dyrektor Szkoły

          • Sprawozdanie z akcji "Sprzątanie Świata” zorganizowane w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu

          • Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu; pokazanie  uczniom,  że  rozwiązaniem  problemu  zaśmieconego  środowiska nie  jest  tylko  coroczna    zbiórka  śmieci,  lecz  głównie  zmiana  nawyków  w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

            18 września 2023r uczniowie klas:Ia,Ib,IIa,IIb,III,IV,V,Vi iVII  w liczbie141 osób wraz z opiekunami, zaopatrzeni w worki, jednorazowe rękawiczki i kamizelki odblaskowe po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątamy Świat”. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły i przedszkola, drogę w kierunku Podobina i rynku w Niedźwiedziu oraz rynek i przyległy do niego teren. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające zebrano 8 worków śmieci. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

            Organizatorka akcji dziękuje wszystkim za zaangażowanie.

            mgr Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Akcja „Kredkobranie - pomóżmy młodym na kresach!"

          • Wolontariat SP w Niedźwiedziu zaprasza po raz kolejny do Akcji „KREDKOBRANIE - POMÓŻMY MŁODYM NA KRESACH". Jej celem jest zbiórka przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych dla dzieci mieszkających na Kresach.

            Zbiórka trwa do 29 września 2022 r. Regulamin_akcji_Kredkobranie_2023.pdf

            Prosimy o przynoszenie rzeczy do wychowawców lub do punktu ksero w godzinach pracy. Zbieramy  przybory szkolne, artykuły szkolne i materiały plastyczne muszą być tylko i wyłącznie nowe i zgodne z listą, która jest  poniżej. Lista zbieranych produktów w ramach akcji Kredkobranie:
            Kredki, Zeszyty, Bloki/papier kolorowy, Farby, Plastelina, Pisaki, Długopisy, Piórniki, Ołówki, Kleje, Przybory geometryczne, cyrkle, Plecaki, Gumki, Nożyczki, Temperówki, Taśmy klejące, Bibuły, Teczki,  Ryzy papieru, Pędzle.

            Zapraszamy! - Joanna Cichańska

          • Szanowni Państwo zacznijmy rok szkolny ARTYSTYCZNIE :)

          • SERDECZNIE ZAPRASZAMY do udziału w TRZECH  ogólnopolskich KONKURSACH PLASTYCZNYCH!!!

            Konkursy skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat. Każdy uczestnik (dziecko/młodzież) wykonuje tylko jedną pracę w ramach wybranego konkursu wiec…jak tylko da radę…to wykonuje na oddzielnych kartkach A4 trzy prace plastyczne o tematyce: PAŁACU, LIZAKA i RYBKI w dowolnej technice płaskiej: rysowanie, malowanie, wyklejanie (z wyjątkiem technik nietrwałych, komputerowych, przestrzennych, z artykułów spożywczych).

            W sumie każdy UCZESTNIK konkursów może otrzymać: 3 DYPLOMY i 3 BILETY WSTĘPU … a Opiekunowie prac nadesłanych Pocztą Tradycyjną otrzymają:   3 Podziękowania

             

            Ponadto w trzech kategoriach wiekowych w każdym z konkursów zostanie przyznana atrakcyjna NAGRODA GŁÓWNA

            Zachęcamy do udziału w kilku trwających jednocześnie konkursach plastycznych ogłoszonych przez organizatora z zachowaniem oddzielnego sposobu nadsyłania.

            Każda placówka może przysłać nieograniczoną liczbę prac  i każda praca będzie oceniana indywidualnie!

            Malujemy-rysujemy prace plastyczne:

            „Mój Pałac Marzeń” – dla HISTORYCZNY PARK ROZRYWKI Gorlice      (termin do 31.01.2024r.)

            „Mój wymarzony Lizak” – dla MUZEUM LIZAKA Jasło      (termin do 28.02.2024r.)

            „Moja wymarzona Złota Rybka” - dla MUZEUM  ZŁOTEJ RYBKI Krzemienna   (termin do 31.03.2024r.)

            Szczegóły i wymogi formalne w Regulaminach konkursów oddzielnie dla PAŁACU, LIZAKA i RYBKI (w załączeniu).

            Serdecznie zachęcamy!!!

            Regulamin_Konkursu_Moj_Palac_Marzen_2023-2024..pdf

            Regulamin_Konkursu_Moja_wymarzona_Zlota_Rybka_2023-2024..pdf

            Regulamin_Konkursu_Moj_wymarzony_lizak_2023-2024..pdf

          • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

          • Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się mszą świętą w kościele w Niedźwiedziu, potem w szkole akademią upamiętniającą 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie w montażu słowno – muzycznym przypomniano tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. W akademii wykorzystano utwory poetyckie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ponadto zebrani wysłuchali pieśni ,,Dziś idę walczyć mamo” oraz ,,Biały krzyż” w wykonaniu uczennic klasy ósmej- Julii Kęskiewicz oraz Patrycji Guroś. Na zakończenie uroczystości uczczono minutą ciszy pamięć wszystkich poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej oraz wysłuchano utworu pt. ,,Cisza”. Akademię przygotowała Pani mgr Barbara Moskała z klasą VIII. 

            Po akademii Pani Dyrektor zabrała głos, życząc uczniom jak najlepszych wyników w nauce na miarę swoich możliwości , rozwijania zainteresowań i zdolności, nauczycielom i pracownikom spełnienia zawodowego i wielu powodów do satysfakcji, rodzicom zaś zadowolenia ze swoich dzieci i dobrej współpracy ze szkołą.

          • Spotkanie z rodzicami

          • Serdecznie zapraszam rodziców na spotkanie informacyjne w dniu 12 września 2023 r. ( wtorek) o godzinie 16:00.

            Harmonogram:

            1.Spotkanie organizacyjne z dyrektorem na sali gimnastycznej.

            2.Spotkanie z wychowawcami w klasach;

            a) sprawy organizacyjne,

            b) przeprowadzenie wyborów do Rady Klasowej Rodziców.

            3.Spotkanie trójek klasowych z dyrektorem i wybór Rady Rodziców na rok szkolny 2023/2024

            Joanna Dudzik

            Dyrektor Szkoły

          • Pożegnanie Pani Heleny Florek

          • Z ogromnym smutkiem pożegnaliśmy 16 sierpnia 2023r. naszą Koleżankę, Helenę Florek. Pani Helena była nauczycielem naszej szkoły w latach 1984 - 1990, osobą wysoce cenioną za swoje wyjątkowe podejście do obowiązków zawodowych. Głębokie wyrazy żalu i współczucia rodzinie z powodu śmierci MAMY składają Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu.


          • Radosnych wakacji!!!

          • Z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz rodzicom i uczniom składam najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę.

            Życzę aby okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości, bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

            Dyrektor  mgr Joanna Dudzik

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • W piątek 23.06.2023 r.  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Po mszy św. w kościele parafialnym w Niedźwiedziu  uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego  dokonano Uroczystego Ceremoniału Przekazania Sztandaru Szkoły.

            W skład nowego Pocztu Sztandarowego weszli: chorąży - Dawid Jania  oraz asystujące - Izabela Burczak i Julia Kęskiewicz. Pani mgr Dorota Liberda Smreczak - społeczny wicedyrektor -  odczytała list od Pana Wójta Rafała Rusnaka skierowany do uczniów, rodziców, nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.  Pani dyrektor wręczyła uczniom świadectwa z czerwonym paskiem za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Najwyższą średnią w szkole uzyskała po raz  drugi z rzędu uczennica klasy VI -  Judyta Smaciarz.  Gratulujemy uczennicy i rodzicom!
            Uhonorowano ucznia klasy V Wiktora Hanulę za wzorową pracę na rzecz szkolnego Wolontariatu, nadając mu tytuł Wolontariusza Roku 2022/2023. Wręczono uczniom dyplomy za aktywny udział w Szkolnym Klubie Sportowym. Podsumowano wyniki całorocznego konkursu prowadzonego przez Samorząd Uczniowski na SUPER KLASĘ. Tytuł ten oraz przechodni puchar trafił w ręce klasy V, której wychowawcą jest Pani mgr inż. Joanna Cichańska. Gratulujemy!
            Swoją wdzięczność dla Grona Pedagogicznego i Pracowników Administracji i Obsługi  wyrazili uczniowie oddziału przygotowawczego. Podziękowali słowami wiersza. My dzieci z Ukrainy dziękujemy:  za serce, uśmiech, dobre słowo, zachętę do pracy, gdy nic się nie udawało i pochwałę, gdy wszystko szło dobrze. Za pomoc w odkrywaniu tego, w czym jesteśmy najlepsi i przekonywanie, że możemy więcej, niż się spodziewamy. Za pokazanie nam, że się liczymy i jesteśmy ważni. Za to,  że w tak wielu sytuacjach możemy zawsze na Was liczyć.

            W imieniu całej społeczności szkolnej pani dyrektor pożegnała siostrę Agnieszkę Szczygieł oraz  księdza Dominika Wocha, którzy kończą posługę w parafii św. Sebastiana w Niedźwiedziu. Trudno wyrazić nasz smutek. Droga Siostro i Drogi Księże, serdecznie dziękujemy za każdą chwilę spędzoną w naszej szkole, dla nas i z nami, będziemy Was bardzo miło wspominać i liczymy, że jeszcze się spotkamy! Na koniec Pani dyrektor podziękowała Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom Administracji i Obsługi, Rodzicom, Organowi prowadzącemu szkołę oraz wszystkim osobom, które wspierały i działały na rzecz naszej szkoły.  Dziękujemy za zrozumienie potrzeb naszej placówki oraz troskę o jak najlepsze warunki do nauki dla naszych uczniów. Po apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami.

            Wszystkim życzę wspaniałych i  bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia 4 września!!!

             

            mgr Joanna Dudzik
            Dyrektor

          • Wycieczka na górę Potaczkową - klasa V

          • W dniu 22 czerwca 2023 roku klasa 5 wraz z opiekunami - wychowawczynią Joanną Cichańską i panią Jolantą Smaciarz - udała się na wycieczkę na górę Potaczkową. Pogoda była piękna i słoneczna, co dodatkowo umiliło nam ten dzień.

            Nasza trasa rozpoczęła się w Niedźwiedziu i prowadziła przez park Wodzickich, las i ścieżkę edukacyjną, dając nam okazję do kontaktu z przyrodą i aktywności na świeżym powietrzu. Cieszyliśmy się malowniczymi widokami i bliskością natury. Wszyscy byliśmy pełni entuzjazmu i gotowości do pokonywania kolejnych odcinków trasy.

            Po dotarciu na szczyt góry Potaczkowej podziwialiśmy piękne panoramy i delektowaliśmy się chwilą na szczycie. Odpoczęliśmy, posililiśmy się i bawiliśmy się wspólnie. Następnie odwiedziliśmy kapliczkę św. Joanny Breraeta Moola, gdzie poznaliśmy historię tej świętej i powstania kapliczki.

            Powrotna droga prowadziła nas przez Podobin i przebiegła sprawnie i przyjemnie. Po powrocie do szkoły byliśmy zmęczeni, ale pełni radości z udanej wycieczki. Zorganizowaliśmy wspólne spożycie pizzy, aby uczcić nasze osiągnięcie. To było miłe zakończenie dnia, podczas którego mogliśmy odpocząć, rozmawiać i dzielić się wrażeniami.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tej wycieczce. Było to nie tylko wspaniałe doświadczenie pod względem aktywności fizycznej i kontaktu z naturą, ale także okazja do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu w tych ostatnich dniach roku szkolnego.

            Uczestnicy wycieczki Klasa 5

          • Sprawozdanie z zajęć z języka polskiego o charakterze wyrównawczo-przedmiotowym

          • W ramach projektu grantowego - “Małopolska Tarcza Humanitarna Fundusze Europejskie dla Ukrainy - Pakiet edukacyjny” zrealizowano 30 godzin zajęć z języka polskiego o charakterze wyrównawczo-przedmiotowym.  Prowadzono zajęcia od 12 kwietnia 2023 roku do 19 czerwca 2023 roku.

            Głównym celem spotkań była pomoc dzieciom w przezwyciężaniu trudności w opanowaniu języka polskiego, nabycie kompetencji językowych umożliwiających porozumiewanie się po polsku w podstawowym zakresie, wspieranie wszechstronnego rozwoju oraz kształtowanie umiejętności porozumiewania się z rówieśnikami i  współpracy w grupie, a także umacnianie wiary we własne siły. Dzieci poznawały słownictwo związane  z następującymi tematami: Dom i otoczenie, W mieście, Transport i komunikacja , W ogrodzie zoologicznym,  W lesie i na łące, Człowiek i jego cechy,  W gospodarstwie, U  lekarza, Czasowniki, Zakupy w sklepie warzywnym, W supermarkecie, Ubrania, bielizna, buty i dodatki, W restauracji, Na poczcie, Na dworcu,  W pociągu, Pogoda, pory roku, Hobby, Przeciwieństwa, Przyimki, miejsca.Poprzez różne zabawy, gry dydaktyczne, konkursy, rozwiązywanie krzyżówek wprowadzano pojęcia z nauki o języku.Wykorzystywano zakupione w ramach projektu pomoce dydaktyczne, między innymi Słowniki, Polsko ukraińskie zestawy gier i zabaw dydaktycznych, plansze edukacyjne, krzyżówki, zeszyty ćwiczeń oraz słowniki ortograficzne, tablicę interaktywną i komputery. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie w nich uczestniczyli. Frekwencja 76.61%. Najważniejsze korzyści z zajęć to częściowe rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych, wzbogacenie słownictwa i wiedzy językowej, umiejętność pracy w zespole, zainteresowanie językiem polskim, czytanie prostych tekstów, układanie dialogów, tworzenie zdań, zadawanie pytań, korzystanie ze słowników i innych zasobów dydaktycznych, pisanie prostych wyrazów i zdań, nabycie pewności siebie i otwartości.  Wniosek - zajęcia językowe powinny być kontynuowane. Kontynuacja pozwoliłaby na dalszy rozwój wiedzy i sprawności językowej. Dzieci będą w stanie lepiej porozumiewać się i osiągać lepsze wyniki w kolejnym etapie nauki.

            Halina Kaciczak

          • Pożegnanie Absolwentów 2023

          • „Panta rhei” – wszystko płynie. I czas płynie, goniąc nieskończoność. Mijają lata… Zakończył się pewien ważny etap naszego życia i dalsze życie będzie stawiało nam nowe wyzwania. 

            Dziś nasze serca przepełnia nie tylko radość z otrzymania za kilka dni świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, ale także smutek z powodu rozstania z tym, co stanowiło istotę naszego życia w ciągu ostatnich lat… Każdy z nas pozostawi w tej szkole cząsteczkę siebie. Dzisiaj nadszedł dzień pożegnania, zdajemy sobie sprawę, że zamyka on pewien rozdział naszego życia, etap ten był radosny, kolorowy i kto wie czy nie najpiękniejszy. Dzisiaj chcemy Wam Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy oraz Pracownicy szkoły i administracji podziękować za trud, opiekę, za przekazaną nam wiedzę, postaramy się zapamiętać Wasze słowa; „Nauka jest niezmierna na morze. Im więcej pijesz, tym więcej jesteś spragniony”. „Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”.  Zatem istotne jest by, pięknie żyć”-Takimi słowami uczniowie klas 8 w dniu 20.06.2023r. serdecznie podziękowali za wspólnie spędzone chwile. Uroczystość pożegnania klas 8 rozpoczęła się od wspaniałego poloneza, a następnie przekazano podziękowania wierszem i piosenką.

            Podczas  tej uroczystości absolwentom wręczono nagrody za wysokie wyniki w nauce, w konkursach oraz za zaangażowanie w życie szkoły, m.in. pracę w Wolontariacie oraz Samorządzie Szkolnym.

            Uczniowie, którzy uzyskali wzorowe zachowanie i średnią ocen 4,75 i powyżej:

            kl.8a Paweł Borek  5,41

            kl.8a Michał Kowalczyk 5,29

            kl.8a Kinga Mysza 5,00

            kl.8b Natalia Wielowska 5,57

            kl.8b Maciej Domagała 5,43

            kl.8b Wiktoria Hadwiczak 5,21

            kl.8b Paulina Polak 5,21

            Otrzymali oni nagrody książkowe, a rodziców uczniów ze średnią 5,0 i powyżej uhonorowano listami gratulacyjnymi. Również rodzicom wręczono podziękowania za wspaniałą współpracę z Wychowawcami i Dyrekcją.

            Na zakończenie Absolwenci 2023 wyrazili wdzięczność słowami ,,Składamy serdeczne podziękowania za opiekę, nauczanie, wychowanie. Przekazujemy wyrazy szacunku i życzymy dalszej satysfakcji".

            Uroczyste Pożegnanie Absolwentów w tym dniu zakończono wykonaniem pamiątkowych zdjęć absolwentów i ich rodziców również przy użyciu fotobudki.

            Wychowawcy klas 8

          • Sprawozdanie z zajęć sportowych – zespołowe gry sportowe dla uczniów z Ukrainy w ramach projektu pn. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”

          • Sprawozdanie z zajęć sportowych – gier zespołowyc, które odbyły się dla grupy uczniów z Ukrainy, sfinansowanych w ramach projektu pn. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”. Celem tych zajęć było wspieranie integracji społecznej uczniów, poprawa kondycji fizycznej oraz rozwijanie umiejętności pracy zespołowej budowanie więzi między uczestnikami.

            Data : 17.04.2023 do 22.06.2023

            Miejsce: Sala gimnastyczna, boisko sportowe.

            Liczba uczestników :20

            Liczba godzin: 21

            Przebieg zajęć:

            Rozgrzewka i wprowadzenie:

            Rozpoczęliśmy zajęcia od rozgrzewki, obejmującej  krótki bieg wokół boiska, ćwiczenia rozciągające.

            Wykorzystaliśmy tę okazję, aby omówić z uczestnikami zasady fair play, współpracy i szacunku w grach zespołowych.

            Gry zespołowe:

            Przez całe zajęcia skupialiśmy się na różnych grach zespołowych, takich jak piłka nożna, piłka koszykowa, piłka  siatkowa.

            Dzieliliśmy uczestników na drużyny mieszane, aby promować współpracę i komunikację między nimi.

            Organizowaliśmy mini-turnieje i mecze, gdzie każda drużyna miała okazję do rywalizacji i pracy zespołowej.

            Rozwój umiejętności sportowych:

            Podczas gier zespołowych skupialiśmy się również na rozwoju umiejętności sportowych uczestników.

            Prowadziliśmy krótkie treningi, koncentrując się na technice, taktyce i zasadach poszczególnych gier.

            Integracja i relacje:

            Zajęcia sportowe  stanowiły również doskonałą okazję do budowania więzi i integracji społecznej. Uczestnicy mieli szansę współpracować , komunikować się i poznawać siebie nawzajem w przyjaznej i sportowej atmosferze.

            Poprzez gry zespołowe, promowaliśmy szacunek , fair play i budowanie pozytywnych relacji między uczestnikami.

            Podsumowanie: Zajęcia sportowe – zespołowe gry sportowe dla uczniów z Ukrainy realizowanych w ramach projektu pn. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”, okazały się sukcesem. Uczestnicy wykazali aktywny udział, entuzjazm i zaangażowanie w trakcie wszystkich gier zespołowych. Dzięki tym zajęciom, uczniowie mieli okazję poprawić swoje umiejętności sportowe, rozwijać umiejętności pracy zespołowej oraz budować pozytywne relacje.

            Prowadząca -  Jolanta Smaciarz

          • „Małopolska Tarcza Humanitarna, Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”

          • Sprawozdanie z zajęć przyrodniczych o charakterze wyrównawczo - przedmiotowym przeprowadzonych w klasie 4 dla uczniów przybyłych z Ukrainy.

            Wielu uczniów nie tylko innej narodowości, ma kłopoty z nabyciem podstawowych wiadomości i umiejętności przewidzianych w podstawie programowej z przyrody. Trudno im zrozumieć zjawiska i zależności zachodzących w otaczającym nas świecie. Uczniowie w tym wieku powinni zdobyć taką wiedzę i kompetencje kluczowe, aby swobodnie i bezpiecznie poruszać się we współczesnym świecie, nabyć umiejętności niezbędne w codziennym życiu i dalszej nauce. Umieć dbać o własne zdrowie, ciało, odżywiać się zgodnie z PIRAMIDĄ ŻYWIENIA, wyrabiać zdrowe nawyki żywieniowych i mieć świadomość odpowiedzialności za środowisko, w którym przebywają.

            Realizacja programu zajęć wyrównawczych, którego punktem odniesienia był człowiek, jego zdrowie, region i relacje z przyrodą ożywioną i nieożywioną odbywała się w najbliższym otoczeniu.

            Zajęcia pozwoliły uczniom uzyskać niezbędną wiedzę i umiejętności obowiązujące w standardach kształcenia i uzyskiwać zadowalające wyniki w dalszej nauce. Uczniowie z różnymi trudnościami zwykle prezentują wąski zasób słownictwa, wiedzy ogólnej, mają kłopoty ze zrozumieniem czytanego tekstu, wymagają ciągłego naprowadzania za pomocą prostych pytań, dodatkowych wyjaśnień oraz stosowania pozytywnych wzmocnień, pochwał i zachęt do pracy.

            Sprawozdanie z realizacji projektu edukacji przyrodniczej „Małopolska Tarcza Humanitarna.

            Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”.

            Projekt realizowany były w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu, w roku szkolnym 2022/2023 w II półroczu w miesiącach od kwietnia do czerwca w ilości 30 godzin lekcyjnych. Uczestniczyło w nim 8 uczniów z klas IV b pochodzących z Ukrainy. Frekwencja na zajęciach była bardzo wysoka, uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach zwłaszcza terenowych lub związanych z przygotowywaniem zdrowych posiłków mianowicie: sałatek owocowych, warzywnych, kolorowych kanapek czy deserów i ciast z galaretek. Zdrowe desery zaprezentowali podczas obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole.

            Zakładane cele programu zostały osiągnięte: uczniowie stale byli motywowani do wysiłku poznawczego w zakresie edukacji przyrodniczej, poznali najbliższe środowisko i jego specyfikę przyrodniczą, współczesne zagrożenia przyrody, prawnie chronione obiekty i obszary przyrodnicze, obserwowali, eksperymentowali i odkrywali środowisko naturalne, obserwowali i opisywali składniki przyrody ożywione i nieożywione, wskazywali współzależności elementów przyrody, rozpoznawali pospolite gatunki drzew i roślin zielnych(sporządzili zielnik kilku gatunków pospolitych roślin naszego regionu) i zwierząt przy pomocy atlasów(rozpoznawanie różnych gatunków ptaków w Parku Wodzickich, obserwacja rozrodu i wychowu młodych u kaczki krzyżówki, obserwacja cyklu rozwojowego żaby trawnej w środowisku naturalnym) dostrzegali walory przyrodnicze najbliższego regionu, obserwowali budowę geologiczną Gorców, doskonalili metodę stosowania przyrządów optycznych(lupy, lornetki, mikroskopy, kompasy)do obserwacji. Zajęcia odbywały się w szkole, ale głównie w terenie, aby uczniowie mieli lepszy kontakt z przyrodą (pozwalała na to pogoda).

            Efekty: uczniowie, po zrealizowaniu projektu, nabyli pozytywnego stosunku do przyrody i gotowości do jej ochrony, nawyków proekologicznych w codziennym życiu, szacunku wobec przyrody, a także umiejętności współdziałania w grupie. W trakcie realizacji zadań omawiane były treści dotyczące następujących zagadnień: rozwijania zainteresowań przyrodniczych i skłaniania do samodzielnego poznawania świata żywego, kształcenia zachowań ukierunkowanych na ochronę środowiska przyrodniczego, poznania różnorodności świata roślin i zwierząt, i środowisk ich życia, rozumienia wzajemnych zależności i relacji między organizmami, warunków życia świata przyrody w najbliższym otoczeniu. Podczas zajęć z uczniami wykorzystywałam różnorodne metody nauczania: eksperyment, doświadczenie, obserwacja, dyskusja, rozmowy ukierunkowane, burza mózgów, wycieczka do siedziby Gorczańskiego Parku Narodowego na Europejskie Dni Parków Narodowych w maju oraz zajęcia terenowe w Parku Wodzickich w Porębie Wielkiej, zajęcia w terenie nad Potokiem Porębianka, obserwacje mikroskopowe, konkursy i zabawy.  Uczniowie pracowali zbiorowo, w grupach oraz indywidualnie. Zróżnicowanie metod i form pracy przyczyniło się do uatrakcyjnienia zajęć i zmotywowało uczniów do intensywniejszej pracy.

            Działania zawarte w harmonogramie projektu zostały zrealizowane.

            mgr inż. Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Klasa 2 – wycieczka do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego

          • We wtorkowy poranek, 20 czerwca 2023 r. klasa 2 wyruszyła na  wycieczkę do KRAKOWSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO.  W słoneczne przedpołudnie,  po dotarciu na miejsce, pełni wrażeń uczniowie rozpoczęli lekcję zoologii na żywo. Dzieci  miały okazję  zobaczyć  niespotykane  na co dzień zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów świata. 

            Uczniowie podziwiali m.in. żyrafę,  hipopotama karłowatego, lwa, pandę  małą, panterę śnieżną, tygrysa, wilka, antylopę, szympansa, lemury pingwiny… Ponadto, wzięli udział w pokazie karmienia  dwóch słonic indyjskich.  

            Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną  lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest nie tylko miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale też skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Pobyt w zoo dostarczył dzieciom wielu wrażeń i radości. Dzieci wróciły nieco zmęczone, ale na pewno bogatsze o nowe doświadczenia.

            wych. mgr Małgorzata Stec

          • Egzamin na kartę rowerową 2023

          • W dniu 21 czerwca 2023 r.  w naszej szkole  odbył się egzaminu na kartę rowerową. Przystąpiło do niego 15 uczniów klasy IV.​​​​​​

            Celem tego egzaminu było:

            • kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze,
            • popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
            • popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
            • popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

            Egzamin składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej.

            Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwał aspirant Maciej Bielak asystent  Policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz nauczyciel wychowania fizycznego p. Jolanta Smaciarz i koordynator wychowania komunikacyjnego p. Joanna Cichańska.

            Gratulujemy!

          • Sprawozdanie z realizacji programu „Owoce i warzywa w szkole” w roku szkolnym 2022/23

          • Głównym celem było zachęcenie dzieci do spożywania większych ilości warzyw oraz owoców, a tym samym przyczynienie się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych. Przeprowadzone zostały następujące działania:

            Dnia 06.10.2022 r.

            Uczniowie klasy III przypomnieli o zasadach zdrowego odżywiania. Przybliżyli także Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywność Fizyczną, wskazując najważniejsze produkty spożywcze w naszym jadłospisie czyli warzywa i owoce, których spożywanie odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. W tym dniu klasa III wykonała pyszne i zdrowe sałatki owocowe. Mieli tym samym okazję do wykazania się pomysłowością, kierując się indywidualnymi upodobaniami smakowymi. Dodatkowo uczniowie poznali różne owoce i warzywa pochodzące nie tylko z polski ale także z innych krajów. Uczniowie przygotowali również gazetkę z wesołymi wierszykami zachęcającymi do spożywania owoców oraz warzyw. Gazetka znajduje się  na korytarzu w szkole przed jadalnią.

            04.04.2023 r. Z okazji Światowego Dnia Marchewki uczniowie wykonali z papieru marchewki, które zostały wystawione w szkole na tablicy, oraz wykonali sałatkę.

          • Zlot Szkół im. Władysława Orkana

          • 20 VI 2023 r. odbył się coroczny Zlot szkół im. W. Orkana na „Orkanówce” w Porębie Wielkiej.

            Gminy Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu organizator imprezy  przygotował  liczne atrakcje, konkursy, odczyty oraz poczęstunek.

            Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów kl. 4-6. Zostali oni wytypowani do kilku konkursów. Byli oni ubrani odświętnie w góralskie stroje oraz dwie uczennice grały na skrzypcach w konkursie na przyśpiewkę.

            I  miejsce w kategorii na przyśpiewkę o Orkanie zdobyła : Marcelina Kraus ucz. kl. 5

            I  miejsce w kategorii na znajomość zwrotów gwary zagórzańskiej zdobyła: Magdalena Trembacz ucz. kl.6

            II  miejsce w kategorii  recytacja wiersza W. Orkana zdobył: Wiktor Hanula ucz. kl. 5

            III miejsce w   kategorii  recytacja wiersza W. Orkana zdobył:

            Kamil Draus ucz. kl.4

            Wyróżnienia otrzymali: 

            Martyna Domagała  kl. 5, Maja Szwaja kl. 5, Natalia Mysza  kl.5 , Judyta Smaciarz kl.6 oraz Alicja Jania grająca na skrzypcach.

            Uczniowie dostali wspaniałe nagrody wśród nich za I miejsca otrzymali komplety dzieł W. Orkana.

            Biblioteka szkolna również otrzymał książki. Bardzo dziękujemy sponsorom i organizatorom Zlotu .

            Do konkursów uczniów przygotowywali nauczyciele  pani Agnieszka Napora i Danuta Stachura

            Opracowała : Danuta Stachura -  nauczyciel bibliotekarz

          • I Forum Osób Niepełnosprawnych w Porębie Wielkiej

          • W dniu 17 czerwca 2023r. wolontariusze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu  wraz z podopiecznymi na czele z zarządem i członkami Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych im. Św. Brata Alberta w Niedźwiedziu uczestniczyli w I Forum Osób Niepełnosprawnych w Porębie Wielkiej w Parku Wodzickich.

            Pani prezes Zofia Opach otrzymała  „List gratulacyjny” i podziękowanie za zaangażowanie, okazane serce i pomocną dłoń w wieloletniej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością. Natomiast pan Tadeusz Kowalczyk otrzymał tytuł „Przyjaciela osób z niepełnosprawnością”. W tym dniu grupy biorące udział w wydarzeniu miały za zadanie przedstawić swoje działania w danej placówce. Nasi wolontariusze przedstawili działalność stowarzyszenia w rymowance ułożonej przez nich samych. Autorami i wykonawcami byli Magdalena Trembacz i Wiktor Hanula.
            Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie. Przyjazna atmosfera panująca w tym wyjątkowym  dniu pozostanie nam na długo w sercach i pamięci. Dziękujemy za każde dobre słowo, za smaczne posiłki, atrakcje i wspaniałą zabawę.

            Opiekun Wolontariantu - Joanna Cichańska

          • WYRÓŻNIENIE dla Wiktora Jasek w konkursie organizowanym przez Gorczański Park Narodowy: „MOJA WYPRAWA W MIKROKOSMOS”

          • W dniu 15 czerwca w Ośrodku Edukacyjnym GPN w Porębie Wielkiej odbyło się uroczyste podsumowanie w/w konkursu, którego celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do uważnego obserwowania przyrody na małym obszarze łąkowym, czyli gatunki roślin i zwierząt oraz zależności występujące między nimi. Na podstawie obserwacji uczniowie mieli stworzyć komiks lub ilustrowane opowiadanie.

            Naszą szkołę reprezentował Wiktor Jasek z klasy VI. Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki, dlatego WYRÓŻNIENIE Wiktora w konkursie jest dużym osiągnięciem. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            mgr Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Emocje Na Start

          • W dniu 26 kwietnia 2023 r. przeprowadzono dla młodzieży z Ukrainy uczącej się w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu, realizację programu profilaktyki uniwersalnej „Emocje Na Start”. Zajęcia trwały 3 godziny dydaktyczne – odbyły się na terenie szkoły.

            Program Emocje na Start - to program skupiony wokół tematów komunikacji i zaufania. Może stanowić pomoc dla uczniów w rozwiązywaniu problemów związanych z relacjami. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19 Osoby biorące udział w programie uczyły się rozwiązywać konflikty między rówieśnikami bez używania agresji słownej. Kluczem do tego jest opanowanie zasad dobrej komunikacji. Składa się to na budowanie zdrowych relacji w grupie oraz zawiązywanie i utrzymanie trwałych przyjaźni. Podczas spotkania, jest wiele gier i zabaw budujących poczucie jedności, uczące prawidłowej komunikacji. Program jest wykorzystywany w celu integracji klasy.

            Efekty programu obejmują wzmocnienie poczucia własnej wartości i akceptacji w grupie, wzmacnianie zachowań społecznie pożądanych, przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat relacji międzyludzkich, uświadamianie wpływu uczuć na zachowanie, umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami, budowanie zaufania do siebie i innych, opanowanie umiejętności zasad dobrej komunikacji oraz naukę rozwiązywania konfliktów.

            Pedagog szkolny - mgr Katarzyna Filipiak

          • Sprawozdanie z zajęć integracyjnych kulinarno - regionalnych

          • Zajęcia kulinarno- regionalne odbywały się jeden raz w tygodniu po 3  godziny. Miały charakter integracyjny. W zajęciach uczestniczyło 12 osób - uczniów polskich i ukraińskich. Frekwencja na zajęciach wyniosła 100%.

            Uczestnicy zajęć poznawali wzajemnie kulturę i tradycje polskie i ukraińskie. Poznawali elementy wykonanego przez artystkę ludową stroju zagórzańskiego mężczyzny i kobiety oraz prezentowanych multimedialnie strojów ukraińskich. Uczniowie zapoznawali się również z gwarą zagórzańską i podstawowymi zwrotami w języku ukraińskim.

                        W ramach zajęć praktycznych uczniowie piekli, gotowali i przygotowywali różne potrawy, dania, desery, sałatki z przepisów polskich i ukraińskich. W ramach integracji degustowali je wspólnie poznając przy tym zasady savoir-vivre. Bawili się przy tym wyśmienicie.

                        W trakcie zajęć dzieci dzieliły się przepisami swoich ulubionych potraw, które potem wspólnie przygotowywały. Były to m.in.:

            - młynci,

            - syrnki,

            - sałatki ukraińskie,

            - pizza „zagórzańska”,

            - ciasto marchewkowe „zagórzanka”,

            - żarboje,

            - desery „ty i ja”.

                         W zajęcia kulinarno- regionalne angażowały całą grupę uczestników, ćwiczyły intelekt i relaksowały. Zapewniały ruch stymulując zmysły. Zajęcia te zmniejszały stres i lęk wśród uczniów grupy ukraińskiej jak i polskiej.

            Podczas tych zajęć uczniowie nabywali wiedzę na temat związków przyczynowo- skutkowych, poznawali sposoby kulinarnej przemiany jednych rzeczy w drugie, a jednocześnie trenowali kompetencje elastyczności i przystosowania do zmian. Dzieci w trakcie zajęć wyrabiały u siebie zdrowe nawyki żywieniowe.

            Uczestnictwo w tych zajęciach pozytywnie wpłynęło na ich samopoczucie i dostarczyło wiary we własne możliwości, co stanowiło integracyjną klamrę między rówieśnikami obu nacji. Wskazało również drogę do samodzielności i niezależności, dając moc nawet jeżeli jej źródło wypływa nawet z pospolitego gotowania.

            Wspólne  spędzanie czasu na tych zajęciach oznaczało współpracę i komunikację, pomogło nauczyć się w jaki sposób rola każdej osoby pochodzącej nawet z innego państwa jest ważna do osiągnięcia wspólnego celu.

            Zajęcia te uczyły pracy w grupie, nawiązywania i podtrzymywania nowych relacji, koncentracji, odpowiedzialności i niezależności.

            Niedźwiedź dnia 14.06.2023r.

            Prowadząca zajęcia: - mgr Agnieszka Napora

          • Sprawozdanie z wycieczki do Zakopanego

          • Dnia 22.05.2023r. w ramach projektu „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy- Pakiet edukacyjny.” uczniowie 4 a i 4 b wraz z opiekunami – p. A. Naporą, p. H. Kaciczak i p. Oksaną Oleksandrową pojechali na wycieczkę do Zakopanego.

            Z Niedźwiedzia wyjechaliśmy ok. 7:45 i już w trakcie podróży mogliśmy podziwiać piękne widoki zza szyby autokaru.

            Pierwszym punktem naszej wycieczki było-Muzeum Iluzji, gdzie przenieśliśmy się w świat „magii”. Było to fascynujące przeżycie i doświadczenie edukacyjne, które wzbogaciło nas poprzez interaktywną rozrywkę rysowaną światłem, tworzeniem cieni oraz niezapomnianych chwil w świecie do góry nogami.

            Po tych niesamowitych wrażeniach udaliśmy się na obiad do Mc Donalds, a następnie syci i pełni wrażeń Krupówkami przeszliśmy  w  stronę Gubałówki, gdzie po wyjechaniu kolejką na szczyt, podziwialiśmy piękne krajobrazy tatrzańskiej przyrody.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki była-Egzotyczna Papugarnia , gdzie spotkaliśmy liczne gatunki pięknych kolorowych papug  od najmniejszych  lorys górskich po wielkie ary.

            Podróż powrotna minęła szybko i bezpiecznie. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni do domów.

            Ta wycieczka dostarczyła nam wiele radości i pozostanie w naszej pamięci na długo.

          • Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Wójta Gminy Niedźwiedź

          • 6 czerwca 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. K. Smreczyńskiej w Koninie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Wójta Gminy Niedźwiedź. 

            Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Natalia Wielowska - kl. 8b, Judyta Smaciarz - kl. 6 i Martyna Domagała - kl.5.

            Pierwsze miejsce zajęła Natalia Wielowska. Gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do dbałości o język ojczysty.

             "Źle mówić lub pisać- to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią budowali. Język smuci się, choruje, gdy ludzie źle nim mówią". Janusz Korczak

          • Ogólnopolska akcja czytelnicza „Jak nie czytam jak czytam”

          • 7 czerwca 2023 r. o godz. 10 nasza szkoła  przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam jak czytam”. Jest to akcja masowego publicznego czytania w wyznaczonym  terminie i godzinie (7.06.2023 r.) Brały w niej udział  164 osoby wliczając uczniów z Ukrainy oraz nauczycieli.

            Szkoła  bierze w tym roku udział  w Narodowym  Programie  Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka  szkolna otrzymała na zakup książek 5 tys. zł. W związku z czym zaprezentowała  zakupione książki, które uczniowie mogli  przed akcją czytelniczą wypożyczać i na niej czytać promując czytelnictwo.

            Uczniowie czytali wraz z nauczycielem również książki w języku angielskim. Na świetlicy szkolnej również dzieci były zainteresowane nowościami wydawniczymi, które wcześniej wypożyczyli z  biblioteki. Cała  nasza szkoła włączyła się w tegoroczną  akcję czytelniczą.

            opracowała: mgr Danuta Stachura

          • Zdrowe odżywianie podczas uroczystości Dnia Dziecka

          • Atrakcją dla ciała i ducha podczas obchodów Dnia Dziecka, które miało miejsce 02.06.2023r w naszej szkole był pięknie i smacznie przygotowany przez uczniów polskich i ukraińskich z kółka kulinarnego i przyrodniczego stół ze zdrowymi i regionalnymi łakociami typu owocowe, galaretki, torciki, ciasta, szaszłyki owocowe, soczki warzywno-owocowe.

            Akcja miała na celu zwiększenie świadomości i pogłębianiu wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz roli i rodzajów posiłków, dzięki którem dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach oraz uczą. Na plakatach umieszczono hasła promujące zdrowe i smaczne odżywianie można było również wykonać podróż do wnętrza „Piramidy Pokarmowej” - „Zdrowa żywność”. Regionalne, zdrowe, ekologiczne i smaczne produkty z kolorowego stołu zniknęły bardzo szybko, uczniowie, nauczyciele, oraz inni przybyli goście docenili wartość takich posiłków, które gwarantują zdrowie i dobre samopoczucie. Stół z potrawami regionalnymi oraz zdrowymi i ekologicznymi produktami i łakociami przygotowały panie Agnieszka Napora i Bożena Zabrzeńska-Szczygieł wraz z polskimi i ukraińskimi uczniami z kółka kulinarnego i przyrodniczego w ramach projektu: „MAŁOPOLSKA TARCZA HUMANITARNA, FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA   UKRAINY – PAKIET EDUKACYJNY”

          • Zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych dla uczniów z Ukrainy - Inicjatywa UE w ramach reakcji na pandemię COVID-19

          • W ramach inicjatywy Unii Europejskiej w odpowiedzi na pandemię COVID-19, nasza szkoła miała przyjemność zorganizować i sfinansować serię zajęć Treningu Umiejętności Społecznych (TUS) dla grupy uczniów z Ukrainy. Zajęcia miały na celu wspieranie integracji społecznej uczniów, rozwijanie umiejętności komunikacji międzykulturowej oraz budowanie pewności siebie i dobrych relacji.

            W ramach tych zajęć, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnorodnych aktywnościach, gierach i ćwiczeniach, które skoncentrowane były na rozwijaniu umiejętności społecznych i wspieraniu adaptacji do nowego środowiska szkolnego. Wykorzystaliśmy materiały edukacyjne z serii "Mijamy się", które zawierały interaktywne gry i scenariusze, zaprojektowane specjalnie dla uczniów z Ukrainy, aby pomóc im w zmianie zachowań i naukę dobrych relacji.

            W trakcie zajęć, uczniowie mieli możliwość rozwinięcia umiejętności komunikacji międzykulturowej, w tym porozumiewania się w obcym języku oraz zrozumienia różnic kulturowych między Ukrainą a Polską. Ponadto, skupiliśmy się na rozwiązywaniu konfliktów w sposób pokojowy i konstruktywny, rozwijaniu asertywności, umiejętności słuchania i empatii. Zajęcia umożliwiły uczniom również pracę w grupach, co wspierało rozwój umiejętności pracy zespołowej i budowanie zaufania.

            Wynikiem zajęć było zaobserwowanie postępów uczniów w zakresie komunikacji międzykulturowej, rozwiązywania konfliktów oraz budowania pewności siebie. Uczniowie wykazali większą otwartość w relacjach, umiejętność słuchania i zrozumienia perspektyw innych osób, a także umiejętność wyrażania swoich potrzeb i opinii w sposób szanujący innych.

            Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej inicjatywy Unii Europejskiej i przyczynić się do wsparcia uczniów z Ukrainy w ich procesie adaptacji i rozwoju umiejętności społecznych. Kontynuacja takich działań pozwoli jeszcze bardziej wzmocnić umiejętności uczniów i przyczyni się do ich pełnego zaangażowania w szkolne środowisko.

            Katarzyna Filipiak – prowadząca zajęcia

          • Spotkanie dla Rodziców i Uczniów rozpoczynających naukę w klasie pierwszej.

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu serdecznie zaprasza rodziców wraz z dziećmi przyszłorocznych klas pierwszych na spotkanie, które odbędzie się 15 czerwca 2023 r. (t.j. czwartek)   o godz. 1600   w szkole w Niedźwiedziu.

            W programie między innymi : przedstawienie wychowawców klas, zwiedzanie szkoły. 

            Dyrektor Szkoły Joanna Dudzik

          • Jesteśmy wdzięczni !!!

          • W imieniu swoim i całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu pragnę podziękować drogim sponsorom bo dzięki Wam Festyn Edukacyjno – Integracyjny z okazji Dnia Dziecka był wyjątkowy dla naszych drogich uczniów.

            Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli, pracowników szkoły oraz przewodniczącej Rady Rodziców pani Anny Ogieli oraz pani Grażyny Wielowskiej. Dziękuję za poświęcony bezcenny czas i zaangażowanie się w organizację imprezy, sprawiając dzieciom wiele radości.

            Dyrektor szkoły -  Joanna Dudzik

          • Festyn edukacyjno-integracyjny z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka – 2 czerwca 2023 r.

          • W dniu 2 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbył się festyn edukacyjno- integracyjny  z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.Ten wyjątkowy dzień zaczął się od przywitania zebranych przez panią dyrektor szkoły. W kodach QR zostały przeczytane życzenia dla wszystkich uczniów przez  nauczycieli matematyki. Następnie w tanecznych rytmach popularnej „belgijki”rozpoczęto zabawę. Impreza ta  w dużej mierze została zorganizowana dzięki środkom z projektu p.n. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”.

            Dzięki temu projektowi sfinansowano m.in:
            - zjeżdżalnię dmuchaną,
            - skakaniec,
            - pokaz iluzji,
            - tatuaże,
            - zabawy i konkursy,
            - żywą maskotkę minionek,
            - balony dla dzieci,
            - watę cukrową,
            - stoisko słodkości i zdrowych sałatek przygotowane przez uczniów polskich i ukraińskich pod kierunkiem Pani Agnieszki Napory oraz Pani Bożeny Zabrzeńskiej - Szczygieł,
            - teatralną przygodę z językiem angielskimw przedstawieniach: „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia” zaprezentowaną przez uczniów polskich i ukraińskich w reżyserii Pani Bogusławy Gnieckiej.

             

            Dodatkowo, Panie Dorota Liberda – Smreczak i Agata Worwa przygotowały dla wszystkich uczniów warsztaty naukowe TIK w matematyce, na których uczniowie mogli sprawdzić się w szachach,  warcabach, krzyżówkach,  łamigłówkach, tangramach i układankach matematycznych, a także nauczyć się, jak  posługiwać się drukarką 3D  i długopisami 3D. Pani Lidia Talar przygotowała zabawy pod nazwą - Język niemiecki na wesoło, a panie Jolanta Smaciarz i Joanna Dudzik sędziowały mecze piłki nożnej wszystkich klas.

            Pod koniec imprezy uczennice z oddziału przygotowawczego IV b zaprezentowały układ taneczny za co należą im się wielkie brawa.

            Całą imprezę prowadziła pani Agnieszka Napora.

            Przez cały czas trwania imprezy serwowano uczniom smakołyki z grilla oraz napoje. Było to możliwe dzięki naszym wyjątkowym sponsorom:

            1. Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu   -wypożyczenie grilla
            2. Grupy MASPEX Sp. Z O.O.  -  napoje i soki Tymbark
            3. IGLOTEX Dystrybucja Polska-soki i dodatki do dań grillowych
            4. Piekarnictwo-Cukiernictwo S.C. Potaczek Bożena i Potaczek Jan -  pieczywo do dań grillowych
            5. Rada Rodziców -  butla do grilla, jednorazowe sztućce, kubki, talerze, serwetki
            6. Zakład mięsny „Napora” Paweł i Mariusz  Napora s.c. -  kiełbaski i kaszankę na grilla
            7. Zakład Produkcji Mięsno Wędliniarskiej Marek Florczak   -  kiełbaski na grilla

            Mam nadzieję, że impreza spełniła oczekiwania naszych drogich uczniów a wspólna zabawa przyczyniła się do lepszej integracji uczniów polskich i ukraińskich.

            Joanna Dudzik

            Dyrektor szkoły

          • Laboratoria Przyszłości

          • Dnia 2 czerwca 2023 r. został zorganizowany się w naszej szkole Dzień Dziecka. Uczniowie klas 4-8 brali udział w warsztatach naukowych podczas których zapoznali się z obsługą i programowaniem drukarki 3D,  drukując, np. modele tangram. Wykorzystali tez laptop do ściągnięcia różnych model, aby móc drukować pomoce do lekcji chemii, matematyki, biologii.

            Wykonywali modele  wielokątów foremnych za pomocą długopisów 3D.Uczyli się nagrywać i nagrywali i robili zdjęcia aparatem fotograficznym . Wszystkie te sprzęty zostały zakupione z programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia były bardzo ciekawe  i atrakcyjne. Wszyscy  się bardzo zaangażowali i brali chętnie  aktywny udział.

            mgr A. Worwa ,mgr D. Liberda-Smreczak

          • Integracyjna wycieczka do Krakowa klasy 5 z osobami ze Stowarzyszenia im. Brata Alberta w Niedźwiedziu

          • W dniu 31 maja 2023r. wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa.  Najpierw udaliśmy się do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni”. O godzinie 9 przedstawienie rozpoczęło się. Stylowe kostiumy i realistyczna scenografia wzbogacona ruchem, kolorem i ekspresją świateł, przeniosły nas na ulice dawnego Budapesztu, przedstawiając relacje panujące w grupie nastolatków, dla których najważniejszymi były: honor, braterstwo i odwaga, lojalność wobec przyjaciół. Ukazało wartości, którymi kierować powinien się każdy, bez względu na wiek i okoliczności historyczne.

            Wszyscy po obejrzeniu sztuki wyszliśmy zachwyceni grą aktorów i myślimy, że będzie to spotkanie niezapomniane na długi czas. Następnie ulicami Krakowa udaliśmy się na spotkanie przy Smoczej Jamie z naszą panią przewodnik p. Dominiką z Grupy Aktywnych, gdzie która przedstawiła nam Legendę o tym miejscu. Następnie udaliśmy się  na trasę Via regia, która to nawiązuje do czasów, gdy trakt ten przemierzały wspaniałe orszaki królewskie. Zostaliśmy zapoznani z historią Wzgórza Wawelskiego i Katedrą na Wawelu, Dzwonem Zygmunta. Następnie udaliśmy się uliczkami w stronę rynku, gdzie podziwialiśmy  i zobaczyliśmy wiele niezapomnianych malowniczych miejsc, ciekawych detali architektonicznych. Na rynku zwiedziliśmy Kościół Mariacki oraz wysłuchaliśmy sławnego hejnału. Kościół zachwycił nas swoimi misternymi zdobieniami. Kolejnym punktem były Sukiennice, w których oglądaliśmy pięknie wykonane ozdoby i różne rękodzieło. Na zakończenie naszej przygody przy Ratuszu mieliśmy podsumowujące łamigłówki i gry. Zabawa była świetna, mogliśmy sprawdzić, co zapamiętaliśmy z naszej trasy. Przy pomniku Adama Mickiewicza zrobiliśmy klasowe zdjęcie upamiętniające wycieczkę. Z żalem żegnaliśmy Kraków, który odcisnął w naszych sercach swój ślad. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą go ponownie. Podczas drogi powrotnej do szkoły podzieliliśmy się naszymi wrażeniami. Dziękujemy opiekunom Pani Joannie Cichańskiej, Pani Jolancie Smaciarz i Pani Irenie Kicmal za wspólnie spędzony czas😊. A była to wspaniała integracyjna przygoda z naszymi kolegami ze Stowarzyszenia im. Brata Alberta w Niedźwiedziu. Możemy potwierdzić, że  „niepełnosprawni – nie są inni, a tacy sami…”.

            Uczestnicy wycieczki

          • Gminny konkurs matematyczno-chemiczny „Dwa Światy: matematyka i chemia”

          • W  dniu 2 czerwca 2023r. odbył się gminny konkurs matematyczno-chemiczny ,,Dwa Światy matematyka i chemia” w Szkole  Podstawowej w Podobinie.  Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów  z kasy 8a i 8b:

            Natalia Wielowska
            Wiktoria Hadwiczak
            Paweł Borek
            Maciej Domagała

            Dziękujemy i gratulujemy wyników! mgr A. Worwa , mgr D. Liberda-Smreczak, mgr W. Smaciarz

          • Dzień Dziecka 2023

          • Kochani Uczniowie,

            z okazji Waszego święta życzymy, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach od ucha do ucha, a każdy dzień był niesamowity i wyjątkowy oraz niósł ze sobą wiele pozytywnych doświadczeń. Rozwijajcie pasje, talenty, korzystajcie z beztroskiej zabawy, przeżywajcie niesamowite przygody, spełniając swoje najskrytsze marzenia. Bądźcie szczęśliwi a Wasze dzieciństwo niech trwa jak najdłużej.

            Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy 
            Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana
            w Niedźwiedziu

          • Życzenia z okazji Dnia Dziecka

          • „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.

             Jan Paweł II

            Drogie Dzieci

            Z okazji Waszego Święta - Dnia Dziecka, życzę wszystkim dzieciom promieniującego uśmiechu od ucha do ucha, radosnych i szczęśliwych dni, niezapomnianych przygód przeżytych wspólnie z przyjaciółmi oraz spełnienia dziecięcych marzeń.

            Niech każdy dzień niesie pozytywne doświadczenia oraz naukę prowadzącą do sukcesów oraz rozwoju Waszych talentów dla dobra naszej ukochanej Ojczyzny.

             

                                                                                                        Wójt Gminy Niedźwiedź

                                                                                                                 Rafał Rusnak

          • Dyskoteka szkolna

          • W dniu 31.05.2023 roku w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu odbyła się dawno wyczekiwana dyskoteka z udziałem zaproszonej młodzieży z klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej z Poręby Wielkiej. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski. W czasie dyskoteki nie zabrakło dobrej muzyki, tańca i uśmiechu. Młodzież super się bawiła.

            Zabawa trwała od 16,00 do 19,00, oprawę muzyczną zapewnili Oliwer Górniak z klasy 7, Robert Florczak z klasy 8a i Krystian Zapała z klasy 6. Obecnie nie pozostaje nam nic innego jak z niecierpliwością czekać na następną dyskotekę lub komers. Dziękujemy wszystkim za zorganizowanie tak wspaniałej zabawy.

            Szczęśliwe uczennice i uczniowie!!!

          • MAŁOPOLSKA TARCZA HUMANITARNA. FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA UKRAINY – PAKIET EDUKACYJNY

          • Gmina Niedźwiedź realizuje Projekt pn. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny” w ramach 15 Osi Priorytetowej REACT-EU (EFS) dla sprostania wyzwaniom migracyjnym.

            Celem projektu jest wsparcie potencjału małopolskich organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe kształcenia ogólnego i zawodowego oraz placówki oświatowe w organizacji nauki i wsparcia uczniów ukraińskich w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym, w odpowiedzi na kryzys migracyjny związany z działaniami wojennymi prowadzonymi w Ukrainie. 

            Dofinansowanie projektu z UE: 350 093,57 zł

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2.0 uchwalonym na lata 2021-2025

          • Gmina Niedźwiedź otrzymała dotację celową z przeznaczeniem na realizację zadania publicznego polegającego na zakupie książek oraz realizację działań promujących czytelnictwo w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu. Łączna wartość programu 5000,00 zł.

            Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2.0 uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

            W ramach tego programu otrzymaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 4000 zł z programu przy wkładzie własnym 1000 zł, co daje kwotę 5000 zł.

            Zakupiliśmy w tej kwocie książki z najnowszej beletrystyki dziecięcej i młodzieżowej do szkolnej biblioteki, uwzględniając preferencje czytelnicze naszych dzieci opracowane na podstawie konsultacji czytelniczych zorganizowanych przez bibliotekę wśród naszych uczniów (172 woluminy) oraz 98 książek na nagrody. Książki zostały już dostarczone do szkoły.

          • II Gminny Konkurs z Języka Angielskiego "My Little English World".

          • W dniu 29 maja br w Szkole Podstawowej w Porębie Wielkiej odbył się II Gminny Konkurs Języka Angielskiego "My Little English World".
            W etapie gminnym udział wzięło 12 uczniów czterech szkół Gminy Niedźwiedź, którzy uzyskali najwyższe wyniki w etapie szkolnym.

            Naszą szkołę reprezentowali: Sabina Smaciarz, Alicja Jania oraz Zuzanna Murzyn z klasy III.

            Uczestnicy drugiego etapu konkursu mieli za zadanie wykazać się znajomością treści wykraczających poza program nauczania klas I-III. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej (test) oraz ustnej (prezentacja swojego pokoju „My bedroom” - praca plastyczna oraz ustna wypowiedź).

            Poziom był bardzo wysoki, a uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami językowymi.

            Nasza uczennica Sabina Smaciarz zdobyła w konkursie II miejsce,  a jej koleżanki wyróżnienia.

            Sponsorem konkursu było wydawnictwo Macmillan Education, które przekazało nam upominki i gadżety oraz Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która finansowo wsparła konkurs. Bardzo im dziękujemy!

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratuluję i życzę wspaniałych wyników w dalszej nauce.

             Bogusława Gniecka

          • Laboratoria Przyszłości

          • Korzystając z robotów Codey Rocky zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Na zajęciach informatyki młodsi uczniowie uczyli się podstaw programowania robotów. Tworzyli programy i wprawiali CodeyRocky w ruch co wzbudzało wiele emocji. Uśmiechy zagościły na twarzach, gdy robot posłusznie spełniał polecenia naszych najmłodszych programistów!

          • Laboratoria Przyszłości

          • W ramach projektu „ Laboratoria Przyszłości”  uczniowie na zajęciach logopedycznych indywidualnych i grupowych mieli okazję zapoznać się z kostkami do nagrywania. Są to magiczne pudełka, które nagrywają mowę a następnie odtwarzają ją podczas podniesienia wieczka.

            Podczas ćwiczeń właściwych korygujących zaburzone głoski, uczniowie nagrywali swoje wypowiedzi - zdania albo krótkie wiersze z głoskami zaburzonymi, a następnie odsłuchiwali i poprawiali źle wypowiedziane słowa ponownie je nagrywając. 

            Kostki do nagrywania sprawiły uczniom wiele radości i przyczyniły się do  uatrakcyjnienia zajęć.

          • Dzień Mamy w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych im. Sw. Brata Alberta

          • „Jest tylko jedna istota, pamiętaj, która ci krew swą odda do ostatka,

            jedno jest słowo tak wielkie, tak święte, tak jedyne na świecie, to - MATKA.”

            /A. Rudowcowa – Matka/

            Dnia 20 maja 2023r. w Stowarzyszeniu im. Św. Brata Alberta w Niedźwiedziu odbyła się majówka, na której to nasi wolontariusze i podopieczni uczcili zbliżające się święto 26 maja- Dzień Matki. Najserdeczniejsze życzenia złożyli dla wszystkich Matek na świecie. Dla tych, które mimo problemów, zawsze uśmiechają się do swoich dzieci. Dla tych, które nie mają swoich dzieci blisko siebie. Dla tych, które kochają i akceptują swoje dzieci za to, kim są i jakie są. Dla tych, które nigdy się nie poddają mimo trudności przeszkód i dla tych przybyłych na majówkę. Chcąc podziękować za dobroć i troskę, przedstawiliśmy montaż słowno-muzyczny pt. ,,Portret Matki Wyjątkowej”. Scenariusz poruszał tematy roli matki w rodzinie i jej poświęcenia w codziennej pracy. Na zakończenie przepięknie zagrała i zaśpiewała „Sto lat” dziecięca kapela p. Huberta Rapciaka. Następnie wolontariusze i podopieczni stowarzyszenia wręczyli wszystkim przybyłym mamom drobne upominki wykonane samodzielnie. Po części oficjalnej odbyło się wspólne biesiadowanie, słodki poczęstunek i grill przy pięknie nakrytych stołach. Cała uroczystość została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała, niecodzienna atmosfera zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników.

            Opiekun wolontariatu Joanna Cichańska

          • Szczawnica – wycieczka klasy 4a, 6a i 7a

          • Pieniny jest to mała, skalista, grupa gór, widoczna dobrze już od Nowego Targu, ciągnących się od Czorsztyna do Szczawnicy. Za Sromowcami przebija je Dunajec, tworząc wśród nich kilka dużych zakrętów, którymi wije się do Szczawnicy i to jest ich część najpiękniejsza. Do rzeki spadają prostopadłe, białe wapienne skały, porosłe bujną roślinnością, a za każdym zakrętem odkrywa się coraz to nowe, coraz piękniejsze i bardziej poetyczne widoki.

            Dnia 19.05.2023r klasy czwarta, szósta i siódma odwiedziły ten malowniczy teren.

            Pierwszym etapem było muzeum Pienińskiego Parku Narodowego.

            Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego jest zlokalizowane w malowniczej wsi Krościenko nad Dunajcem, w budynku Dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego, w województwie małopolskim.

            W obiekcie są prezentowane ekspozycje związane z walorami przyrodniczymi i krajoznawczymi Pienin. W Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego znajduje się wystawa przyrodnicza „Jak powstał współczesny krajobraz Pienin – dlaczego i jak go chronimy”. Kompleksowe spojrzenie na ochronę przyrody, geologię, architekturę, etnografię i ekologię regionu pozwala na dokładniejsze przyjrzenie się regionowi i jego specyfice. Makieta Pienin dostępna w muzeum jest świetnym sposobem na szczegółowe poznanie budowy obszaru.

            Szczawnica kolejny punkt zwiedzania,  jest uzdrowiskiem malowniczo położonym tuż nad potokiem Grajcarek, pomiędzy pastelowymi Pieninami a Pasmem Radziejowej. Od lat skupia na sobie spojrzenie turystów. Przybywają tutaj zarówno kuracjusze szukający oparcia w wodach leczniczych, jak również piechurzy spragnieni górskich pejzaży. Bo przecież pienińskie szlaki należą do tych najbardziej malowniczych w całej Polsce, a sama miejscowość słynie nie tylko z oryginalnej drewnianej architektury, ale również z wielu atrakcji.

            Zamek Niedzica, zwany Zamkiem Dunajec, jest kolejnym przystankiem naszej podróży.

            Zamek Dunajec w Niedzicy to jeden z najciekawszych zamków Małopolski. Uroczo położony nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego jest genialną atrakcją Pienin. Przemierzając jego zamkowe komnaty wyruszamy w historyczną podróż. Odkryjemy tu zarówno intrygujące legendy, jak i zachwycające widoki.

            Wycieczka była bardzo pouczająca i ekscytująca.

            Opiekunki grupy: Barbara Moskała, Agnieszka Napora i Bożena Zabrzeńska - Szczygieł

          • Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci

          • 17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci. Celem tego wydarzenia jest informowanie o istniejących telefonach zaufania i ich roli. W Unii Europejskiej istnieje uniwersalny numer przeznaczony dla dzieci i młodzieży - 116 111. W każdym kraju połączenie z tym numerem jest bezpłatne i w pełni anonimowe. W Polsce istnieją także inne numery, pod które mogą zadzwonić dzieci, a nawet osoby dorosłe, będące w potrzebie.

          • Zawody Powiatowe - Drużynowe Biegi Przełajowe

          • 18 kwietnia 2023 w Limanowej odbyły się Zawody Powiatowe Drużynowe Biegi Przełajowe w kategorii dziewcząt i chłopców.

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tych zawodach i zdobyli następujące miejsca. W kategorii  chłopców urodzonych 2012 i młodsi na dystansie 1000m indywidualnie Kamil Draus zdobył III miejsce w powiecie, a drużynowo chłopcy w tej kategorii zdobyli VIII miejsce w składzie: Kamil Draus, Kacper Potaczek, Maksymilian Stożek, Dawid Rypel, Antoni Michorczyk, Maciej Stożek.

            W kategorii dziewcząt urodzonych 2012 i młodsze na dystansie 800m indywidualnie Karolina Kawala zdobyła IV miejsce w powiecie.

            W kategorii dziewcząt urodzonych 2010-2011 na dystansie 800m dziewczęta zdobyły VIII miejsce w składzie: Magdalena Trębacz, Joanna Krzan, Judyta Smaciarz, Emilia Bogdanowska, Natalia Mysza, Martyna Domagała.

            W kategorii chłopców urodzonych 2010-2011 na dystansie 1000m chłopcy zdobyli IX miejsce w składzie: Paweł Dobosz, Wiktor Hanula, Karol Mysza, Filip Stożek, Adrian Kowalczyk, Marcin Pietrzak.

          • Wycieczka klas 8a i 8b do Oświęcimia-Wadowic

          • Dnia 27.04.2023r. klasy ósme pod opieką pani Agaty Worwy i pani Ilony Cudzik-Mateńki wybrały się na wycieczkę do Oświęcimia i Wadowic. Wyjazd rozpoczęliśmy o godzinie 6:00 i ok. godziny 9:00 dotarliśmy do muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zwiedzanie tych ważnych miejsc dostarczyło nam  wiele emocji, wiedzy na temat holokaustu i ludobójstwa dokonywanego w czasie II wojny światowej przez Nazistów na Żydach, Polakach, Cyganach i innych.

            Przed wejściem do obozu koncentracyjnego przeszliśmy przez bramki, otrzymując słuchawki i odbiorniki rozpoczęliśmy zwiedzanie z przewodnikiem. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis ,,Arbeit macht frei”- ,,Praca czyni wolnym”, w rzeczywistości jednak tak nie było… Dowiedzieliśmy się, że ten kto przekroczył próg bramy nie miał szans na wolność, czekała go tam jedynie praca, śmierć i tortury. Jedna z liter na bramie ,,b” w słowie Arbeit ułożona jest odwrotnie, według niektórych relacji więźniów była to po prostu pomyłka. Kolumny więźniów wprowadzonych do pracy i prowadzących do obozu przekraczały tę bramę, często przy dźwiękach obozowej orkiestry symfonicznej. W większości budynków znajdowały się dokumenty, liczne fotografie przedstawiające ludzi w różnym wieku i w różnych sytuacjach oraz przedmioty codziennego użytku. Były także fotografie pokazujące ludzi w wagonach, których czekała śmierć w komorach gazowych. Mieliśmy również okazję zobaczyć celę, w której przebywał Maksymilian Maria Kolbe – znany święty Kościoła Katolickiego, który oddał życie za jednego z więźniów. Dziewięć bloków 1,2,3,12,13,14,22,23,24 stanowiły ogrodzony obóz dla radzieckich jeńców wojennych. Blok 10 stanowił miejsce zbrodniczych medycznych eksperymentów. Bloki od 1 do 10 stanowiły pierwsze obozy kobiece, które później zostały przeniesione do obozu w Brzezince. Blok 11 był wewnętrznym więzieniem przeznaczonym do odbywania kar. Ściana śmierci znajdowała się na dziedzińcu między blokami 11 a 10. Następnie przejechaliśmy do byłego obozu w Brzezince gdzie zobaczyliśmy wagon, w którym przewożono więźniów oraz ruiny spalonych przez Niemców budynków oraz pomnik. Na końcu zwiedzania podziękowaliśmy pani przewodnik za oprowadzenie i wyjaśnienie pewnych kwestii na temat obozu Auschwitz – Birkenau i jego znaczenia. Te miejsca, historie okrucieństwa pozostaną nam na długo w pamięci. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie w Wadowicach Kościoła oraz interaktywnego muzeum w  domu rodzinnym Wojtyłów-miejsce, gdzie wychował się i  uczył się  św. Jan Paweł II - słynny papież Polak, o którym wciąż pamiętamy. Pobyt w Wadowicach tradycyjnie zakończyliśmy skosztowaniem kremówek, które były ulubionym deserem Jana Pawła II. Na zakończenie wychowawczynie zabrały nas do KFC. Zmęczeni lecz pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Wycieczka ta była wspaniałą lekcją historii.

            Uczniowie klas ósmych

          • Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy

          • Dnia 5 maja 2023 roku w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne z zakresu podstawowej pierwszej pomocy. Wzięli w nich udział uczniowie klas I – III. Zajęcia były prowadzone przez przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z Niedźwiedzia.

            Miały one na celu poznanie sposobów postępowania podczas: omdlenia, zasłabnięcia, utraty przytomności i zatrzymania krążenia. Uczniowie uczyli się w jaki sposób należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Panowie – Strażacy najpierw prezentowali uczniom jak należy zachować się w przypadku powyższych sytuacji, a następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne uczniów. Do realizacji zadań wykorzystano fantomy oraz niezbędne akcesoria. Uczniowie bardzo chętnie włączali się w ćwiczenia, każdy chciał samodzielnie wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową i inne czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Zaprezentowano też ćwiczenia dotyczące wzywania pogotowia ratunkowego w nagłych wypadkach. Podczas zajęć zwrócono szczególną uwagę na konieczność zadbania o bezpieczeństwo własne i poszkodowanego w miejscu zdarzenia. Zaakcentowano też kolejność przeprowadzania poszczególnych czynności, ponieważ od tego może zależeć uratowanie komuś życia.

            Składamy serdeczne podziękowanie Ochotniczej Straży pożarnej z Niedźwiedzia, a szczególnie Panom prowadzącym akcję – Marcinowi Wojciechowskiemu oraz Kacprowi Antoszowi za przeprowadzenie z uczniami zajęć praktycznych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Mamy nadzieję, że przekazana dzieciom wiedza w przyszłości zakiełkuje.

          • Koncert Uczniów i Nauczycieli Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Niedźwiedziu

          • W poniedziałek 8 maja 2023 r. uczniowie i nauczyciele szkoły Muzycznej z Niedźwiedzia zaprezentowali naszym uczniom bajki, które zilustrowali piękną grą na instrumentach muzycznych. Wśród muzyków byli także nasi uczniowie. Serdecznie dziękujemy za koncert!!!

            Szkoła muzyczna zaprasza do zapisów na nowy rok szkolny 2023/2024

          • Udział Pocztu Sztandarowego w Gminnych Obchodach Uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • Gminne obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w Kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej. Uroczystość uświetnili swoim występem słowno - muzycznym uczniowie szkoły im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej. W tej uroczystości wzięła udział delegacja pocztu sztandarowego naszej szkoły.

          • Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” 2023

          • 16 marca 2023r. został przeprowadzony w naszej szkole międzynarodowy konkurs matematyczny ,,KANGUR MATEMATYCZNY”. Wzięło w nim udział 24 uczniów z klas IV-VIII.

            Konkurs miał na celu praktyczne sprawdzenie posiadanych wiadomości i umiejętności logicznego myślenia podczas rozwiązywania podanych zadań. Stwarzał możliwość przeżycia pięknej przygody z matematyką, popularyzację matematyki, propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów, zachęcenie młodych do wspólnej, intelektualnej, międzynarodowej zabawy. 

            Wyróżnienie otrzymali:

            Kamil Draus klasa IVa ( uzyskał 104,75 punktów),

            Judyta Smaciarz klasa VI ( uzyskała 102,00 punktów).

            Wszyscy uczniowie bezpośrednio po zakończeniu konkursu otrzymali upominki.

            Koordynatorzy konkursu mgr Agata Worwa, mgr Dorota Liberda-Smreczak

          • Wyróżnienie dla Kacpra Potaczka z kl. IV

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń z naszej szkoły Kacper Potaczek  z klasy 4 został wyróżniony  w XXIII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO
            Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia naszym Patronem
            pod hasłem: „POKÓJ W SERCU – POKÓJ W ŚWIECIE”

            Naszą szkołę reprezentowali również Marcelina Kraus, Maja Szwaja i Wiktor Hanula z klasy 5. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło łącznie 1 243 prace, w tym: 780 w kategorii plastycznej, 441 w kategorii literackiej (proza i wiersz) oraz 22 w kategorii słowno-muzycznej.
            Prace zostały nadesłane z szesnastu województw. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 50 w Lublinie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia. Współorganizatorzy: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Lublinie, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”.
            Komisja konkursowa, której obrady trwały w dniach 10-30 kwietnia 2023 r., przyznała łącznie 65 nagród oraz 58 wyróżnień w trzech kategoriach.
            Gala podsumowująca Konkurs z wręczeniem nagród odbędzie się 26 maja 2023 r. o godz. 12.00 w SP 50 w Lublinie. Zostali zaproszeni laureaci wraz z opiekunami.

            Poniżej protokół konkursowy.

            http://www.zs7.lublin.pl/downloads/2022_23_konkursy/KONKURS_2023.pdf  

            http://www.zs7.lublin.pl/news.php

            W galerii prace konkursowe plastyczne  i  poniżej wiersz .

            op. Joanna Cichańska

             

            Pokój w sercu – Pokój na świecie     

            Pokój małe pomieszczenie,

            prawie każdy go posiada.

            Pokój ma dorosły,

            czy też dzieci gromada.

            Pokój to nie tylko cztery ściany,

            każdy jest do swego przywiązany.

             

            Pokój mówiąc nie mam na myśli kuchni,

            salonu czy garderoby.

            Chodzi mi o pokój w sercu,

            więc na dobro muszę być gotowy.

            Pokój w sercu, czyli serce pełne miłości,

            empatii, równowagi i radości.

            Serce pełne dobrego nastawienia do innych,

            nie uwzględniając pochodzenia.

            Ocenianie pochopne jest tylko dla lenia,

            lepiej poznać choć kawałek czyjegoś otoczenia.

            Lepiej serca na połówki innym nie krój,

            ponieważ serce to pokój.

             

            Pokój na świecie, ciężkie powiedzenie,

            więc jakie jest jego znaczenie?

            Niektórzy się z tego śmieją,

            a po drugiej stronie granicy brutalne rzeczy się dzieją.

            Wiele ludzi chce uciec przed wojną,

            choć nawet gdy uciekną, nie nazwą swej głowy ,,spokojną’’.

            Porzucają domy, a w domu ich pokój

            porzucają rodzinę, bliskich i wszystko ważne wokół.

             

            Pokój na świecie, jest upragniony w wielu innych krajach,

            choć to pewnie już wiecie.

            Nie chcemy zła, wojny, przemocy,

            chcemy tylko jednego, niech życie w spokoju się toczy.

             

            Ja wiem jedno, pokój to nie tylko cztery ściany,

            ponieważ  to nie jego piękno.

            Pięknem pokoju jest szczerość, braterstwo, życzliwość,

            pamiętaj jeszcze, że ważna też jest miłość.

             

            Więc przypomnij sobie kiedyś te słowa

            ,, Chcesz spokoju, dąż do pokoju’’.

             

            Wiktor Hanula klasa 5

          • 1248 Kopalnia Soli Bochnia

          • Województwo Małopolskie, Departament Edukacji realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich” Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”. W projekcie tym bierze udział nasza szkoła realizując cele tego projektu organizując naukę i wsparcie uczniów ukraińskich w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym, w odpowiedzi na kryzys migracyjny związany z działaniami wojennymi prowadzonymi na Ukrainie.

            Dnia 24.04.2023r uczniowie ukraińscy wraz z uczniami polskimi z klasy 5 i 6 odwiedzili Kopalnię Soli w Bochni oraz Muzeum Motyli.

             Zwiedzanie zabytkowej Kopalni Soli w Bochni nie jest zwykłą wycieczką szkolną, to podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni obejmujące poziom od 212 -250 m głębokości. Do kopalni zjeżdża się prawdziwą windą górniczą. Podczas zwiedzania dzieci i opiekunowie mają okazję przejechać się prawdziwą górniczą kolejką. Unikatowe solne komory o charakterystycznym kształcie i budowie geologicznej, pięknie wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzą zadziwiające podziemne miasto. Podziemna Ekspozycja Multimedialna ilustruje i uzupełnia wiedzę, przenosi w odległe czasy pokazując pracujących górników, postacie historyczne, a także zjawiska przyrodnicze. Uczniowie otrzymali ogromną dawkę wiedzy podanej z odrobiną humoru. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy piękne Muzeum Motyli. To największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca   ponad 6 tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Zbiór jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej Jacka Kobieli trwającej ponad 40 lat. Cześć kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów a także entomologów w różnych zakątkach świata. Wycieczka była super!!!!

            mgr Bożena Zabrzeńska-Szczygieł    

          • Wywiadówka !!!

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na spotkanie w dniu 9 maja 2023 r. o godzinie 16:00.

            Harmonogram:

            1. Spotkanie z dyrektorem na sali gimnastycznej.

            2. Spotkanie z wychowawcami w klasach.

          • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • "NARÓD, KTÓRY NIE ZNA SWOJEJ PRZESZŁOŚCI UMIERA

            I NIE BUDUJE SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI." – Jan Paweł II.

            28.04.2023r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczysty apel został przygotowany przez uczniów klasy V pod kierunkiem wychowawczyni Pani Joanny Cichańskiej i Pani Barbary Cyrek. Sejmik uczniowski rozprawiał nad problemem- Dlaczego czcimy 3 Maja? Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Starali się odpowiedzieć na pytania, czym jest Ojczyzna, Naród, Wolność. To spotkanie zachęciło do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Przypomnieliśmy sobie jakże ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które powinniśmy znać. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości. Pamiętajmy o tym. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość, dostarczały wielu wzruszeń. Po występach artystycznych pani dyrektor Joanna Dudzik podziękowała uczniom i nauczycielom, a widzowie nagrodzili artystów brawami.

          • Dzień Ziemi 2023 r. w naszej szkole.

          • 22 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ ZIEMI przygotowany przez uczniów klasy szóstej wraz z wychowawczynią panią Bożenę Zabrzeńską – Szczygieł. Uczniowie przygotowali przedstawienie ekologiczne promujące aktywne działanie na rzecz planety, a także edukację dotyczącą zagrożeń i prawidłowych nawyków w społeczeństwie w celu ochrony ZIEMI.

            Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej i przyszłych pokoleń. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale każdego dnia.

            Dekoracją uroczystości były piękne plakaty przygotowane przez klasy i indywidualnie przez uczniów „SOS DLA ZIEMI”. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Dziękujemy bardzo wychowawcom i uczniom za zaangażowanie w wykonanie prac.

            Bożena Zabrzeńska - Szczygieł i Agnieszka Napora

          • Laboratoria Przyszłości drukarka 3D

          • Na zajęciach rozwijających z biologii i dodatkowych z matematyki uczniowie klasy 8a i 8b odkrywali funkcjonowanie drukarki 3D. Poznali sposób i zasady drukowania wykorzystując gotowe programy do drukowania .

            Sprzęt zapewnia atrakcyjny angażujący przekaz wiedzy, uczy projektowania 3D, przyczynia się do rozwoju kreatywności i umiejętności technicznych, wdraża uczniów do obsługi nowoczesnych urządzeń i korzystania z niezbędnego oprogramowania. Uczniowie wydrukowali na drukarce 3D gotowe modele takie jak: zajączek, walec, tangramy itp.

            Nauczyciele: B. Zabrzeńska -Szczygieł i D. Liberda-Smreczak

          • Przez Krzyż do chwały

          • Wielkanoc – to święta przypominające nam o wielkiej miłości Boga do człowieka. W atmosferę TRIDUUM PASCHALNEGO I WIELKIEJ NOCY wprowadzili nas uczniowie klasy IV. Przedstawili oni montaż słowno – muzyczny, w którym pytali siebie i nas. Dlaczego ten krzyż? Za co ten krzyż?

             

            Odpowiedzi każdy musi udzielić sobie sam. Wspólnym odśpiewaniem „Barki” uczciliśmy również pamięć naszego Wielkiego Polaka Jana Pawła II.

            Na zakończenie życzenia świąteczne złożyła Pani Dyrektor Joanna Dudzik.

            s. Agnieszka Szczygieł

          • Dzień z Aleksandrem Fredrą - Projekt edukacyjny NPRCZ

          • W ZWIĄŻKU Z OGŁOSZENIEM PRZEZ SEJM  RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ  ROKU 2023 ROKIEM ALEKSANDRA FREDRY BIBLIOTEKA SZKOLNA WRAZ Z P. MGR MAŁGORZATĄ STEC ZORGANIZOWAŁA 29 III 2023 r. OBCHODY ROKU ALEKSANDRA FREDRY.

            W UROCZYSTOŚCI UCZESTNICZYLI UCZNIOWIE KLAS 1-5 WRAZ Z NAUCZYCIELAMI.

            UCZNIOWIE ZAPREZENTOWALI ŻYCIORYS POETY, SCENKĘ  Z „ZEMSTY” ORAZ  RECYTOWALI WIERSZE.

            CZĘŚĆ UCZNIÓW  PRZEBRAŁA SIĘ W STROJE DO PRZEDSTAWIANYCH W UTWORACH POSTACI.

            ZAPREZENTOWALI UTWORY ALEKSANDRA FREDRY UCZNIOWIE:

             KL. 2 SOCHACKA LILIANA, KRZANIK ALEKSANDRA, BOGDANOWSKI PIOTR

            KL.3: PARUSZEWSKI MACIEJ, MURZYN ZUZANNA, SMACIARZ SABINA, DOMAGAŁA ALICJA, JANIA ALICJA

            KL. 4: BULIK AMELIA, DOMAGAŁA MARIA

            KL. 5: KRAUS MARCELINA, DOMAGAŁA MARTYNA, MYSZA NATALIA, HANULA WIKTOR

            BARDZO DZIĘKUJĘ  NAUCZYCIELOM ZAANGAŻOWANYM W  PRZYGOTOWANIE UCZNIÓW DO RECYTACJI UTWORÓW A. FREDRY ORAZ P. MAŁGORZACIE  STEC ZA WYKONANIE GAZETKI POŚWIĘCONEJ ALEKSANDROWI  FREDRZE.

            mgr Danuta Stachura

          • Ogłoszenie biblioteczne

          • 29. 03. 2023 r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Okładka mojej ulubionej książki” dla kl. 1-3. organizowany przez szkolną bibliotekę w Niedźwiedziu.

            Złożyło swoje prace 22 uczniów. Prace  plastyczne były wykonywane różnymi technikami  i były na bardzo wysokim poziomie.

            Nagrodzono dyplomami oraz książkami 22 uczniów. Współpraca przy konkursie odbywała się z pomocą i zaangażowaniem nauczycieli  klas  nauczania początkowego, którym bardzo dziękuję.

            oprac. Mgr Danuta Stachura

            Lista uczniów nagrodzonych:

            I miejsce

            POTACZEK  ANTONI KL. IB

            MALEC ZOFIA KL. I

            II miejsce

            KOZYRA MARTYNA KL. IB

            SOCHACKA LILIANA KL. II

            BOREK ALEKSANDRA KL. IA

            III miejsce

            WAŻYDRĄG LENA KL. II

            KRAUS MATEUSZ KL.IA

            Wyróżnienia

            ANTOSZ KRYSTIAN KL. II

            HARAS MAGDALENA KL. I B

            KĘSKIEWICZ MARTYNA KL. IB

            PALUCHOWSKA ZOFIA KL. II

            PIETRZAK HANNA KL. IB

          • Wiosna już zawitała!!!

          • Pierwszy dzień Wiosny w naszej szkole był niesamowity. Po wejściu do szkoły czuliśmy już wiosenny nastrój, na sali gimnastycznej od rana słychać było piosenki o wiośnie. Młodzież stanęła na wysokości zadania, aby przygotować całą uroczystość.

            Był konkurs na najpiękniejszą Ekologiczną Marzannę, tańce, śpiewanie piosenek ekologicznych i wiosennych. Był to dzień kolorowych przebrań: piżamowych, postaci bajkowych, filmowych, wiosennych lub innych według własnego pomysłu. Każda klasa zaprezentowała się na apelu w rytm wybranej przez siebie muzyki.

            Kreatywność uczniów i nauczycieli była nieograniczona i bardzo trafiona w ten sposób zaprezentowali z humorem również swoje uczucia, jakie towarzyszą im z nastaniem wiosny. Kolorowe i wiosenne przebrania podsycały nastrój.  W akcie solidarności z osobami chorymi na Zespół Downa każdy uczeń ubrał dzisiaj dwie różne skarpetki na nogi. Wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenie zrobili wiosenny korowód po szkole w rytm muzyki „Zielony dom”. Atmosfera wiosenna jaka panowała w sali gimnastycznej na pewno była alternatywą dla wagarów w tym dniu.

            Opiekunowie SU Agnieszka Napora i Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Spotkanie online z rówieśnikami z Finlandii

          • W dniu 22 marca uczniowie klasy IV spotkali się online z kolegami z klasy III i IV z miasta Nokia w Finlandii. W czasie lekcji mogliśmy posłuchać języka fińskiego, ale przede wszystkim mogliśmy wykorzystać język angielski w praktyce.

            Młodzi Finowie oraz nasi uczniowie przygotowali i pięknie zaśpiewali  piosenkę w swoim ojczystym języku.

            Następnie, uczniowie zadawali sobie nawzajem pytania dotyczące np. ulubionego piłkarza, przedmiotu szkolnego czy zwierzątka domowego.

            Okazało się, że interesują nas te same rzeczy, lubimy te same drużyny piłkarskie (PSG J), no i oczywiście najbardziej ulubionym przez uczestników spotkania przedmiotem jest … W-F!

            Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali także plakaty dotyczące dodatkowych zajęć pozaszkolnych i pięknie o tych zajęciach opowiedzieli.

            Myślę, że lekcja online była udana i czekamy na kolejne spotkanie, nie tylko w formie online, ale także na żywo w naszym lub ich kraju.

            Mamy nadzieje, że to nastąpi, gdyż właśnie został wysłany wniosek o dofinansowanie kolejnego już projektu Erasmus plus.

            Prosimy, trzymajcie kciuki! Keep your fingers crossed!!!

          • Dni otwarte w "INSTALU"

          • Dnia 20.03.2023r. uczniowie klas VIII a i VIII b pod opieką p. Katarzyny Filipiak oraz p. Agaty Worwy wybrali się na wycieczkę do Mszany Dolnej na dni otwarte do Zespołu Szkół Teczniczno-Informatycznych. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których mieli szansę pod opieką uczniów szkoły dowiedzieć się jak wygląda i na czym polega nauka poszczególnych zawodów w tej szkole.

            Uczniowie mogli przyglądnąć się bliżej takim zawodom jak:

            - technik budownictwa

            - technik mechanik

            - technik informatyk

            - technik elektryk

            - technik reklamy

            - echnik spawalnictwa

            Niektórzy uczniowie dostali breloczki zrobione przez uczniów ZSTi. Dziękujemy p. Agacie Worwie, p. Katarzynie Filipiak oraz Zespołowi Szkół Techniczno-Informatycznych za zaproszenie oraz miłe przyjęcie.

            Uczniowie klasy 8a i 8b.

          • Laboratoria Przyszłości!!!

          • W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała różne sprzęty optyczne do obserwacji niewidzialnej gołym okiem przyrody i biologii.

            W klasach: 5a i 4b – ukraińskiej na lekcjach biologii i przyrody odbyły się zajęcia z mikroskopowania, na których uczniowie obserwowali różne gotowe oraz samodzielnie wykonane preparaty mikroskopowe wykorzystując otrzymany sprzęt optyczny.

            Uczniowie obserwowali pierwotniaki, komórki roślinne i zwierzęce, tkanki roślinne i zwierzęce, gotowe preparaty krwi płazów i ssaków, a także plechę oraz zarodniki grzybów, włosy i paznokcie.

            Zainteresowanie uczniów jak zawsze takimi lekcjami było bardzo duże. Poniżej prezentujemy zdjęcia z przeprowadzonych zajęć.

            mgr Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Misterium Męki Pańskiej

          • W piątek 3 marca 2023 r. Wolontariat SP w Niedźwiedziu zorganizował wyjazd dla osób niepełnosprawnych i starszych do Myślenic na Misterium Męki Pańskiej „Z Eucharystią w tle”. Droga Krzyżowa niesamowicie przedstawiona, dopięty każdy szczegół mistrzowska gra aktorów, scenariusz i reżyseria, po prostu cudowne. 

            Według naszych podopiecznych była to wspaniała  uczta dla ducha…. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będzie nam dane brać udział w takim dziele. Dziękujemy z możliwość skorzystania w w/w wydarzeniu. Bóg zapłać wszystkim Tym którzy przyczynili się do tego wyjazdu. 

            Opiekun Wolontariatu - Joanna Cichańska

          • Apel 1 marca 2023 - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"

          • Lecz przysięgaliśmy na Orła i na Krzyż,
            Na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,
            Na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,
            Na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych.

            Fragment pieśni „Przysięga” Andrzeja Kołakowskiego

            Żołnierze Niezłomni dotrzymali  przysięgi. 20 tys. zginęło z bronią w ręku walcząc o wolność zniewolonej przez Sowietów Ojczyzny. Kolejne dziesiątki tysięcy trafiły do katowni NKWD, UB, Informacji Wojskowej, czy obozów pracy w sowieckiej Polsce, czy wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego.

            Tych, którzy nie poddali się sowieckiemu okupantowi - dowódców i żołnierzy, kapłanów, działaczy politycznych, a także harcerzy i uczniów - czekały represje, wieloletnie wyroki więzienia lub śmierć.

            1 marca 1951 r. komunistyczne władze zamordowały w więzieniu mokotowskim w Warszawie członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. To właśnie wydarzenie upamiętnione zostaje w ustawie z 2011r.o powołaniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Komendant płk. Łukasz Ciepliński w grypsie z celi śmierci napisał: „Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży”

            Pułkownik Ciepliński miał rację. Prawda zwyciężyła. Żołnierze Wyklęci żyją w świadomości Polaków. Żyją w pamięci młodych pokoleń jako niezłomni bohaterowie.

            1 marca społeczność naszej szkoły spotkała się aby przypomnieć o ich niezłomności, poświęceniu dla Ojczyzny i aby oddać im cześć. Spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym - Niezłomnym przygotowali uczniowie klas VIII .

          • Pomagamy Julce!!! - Sprawozdanie z akcji charytatywnej.

          • W dniu 21 lutego 2023 roku Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję charytatywną w naszej szkole Zbiórka pieniężna przeznaczona jest dla Julki Nieckuli, dziewczynki chorej na nowotwór mózgu.

            Rezultaty przeszły nasze oczekiwania, zebrano 1413,00 złotych. Pieniądze zostały przelane na konto fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba” – kod 3495 dla Julii Nieckuli.

            Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i okazane SERCE.

            Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami

            Bożeną Zabrzeńską-Szczygieł i Agnieszką Naporą

          • Sprawozdanie z realizacji programu „Owoce i warzywa w szkole” w roku szkolnym 2022/23

          • Głównym celem było zachęcenie dzieci do spożywania większych ilości warzyw oraz owoców, a tym samym przyczynienie się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych. Przeprowadzone zostały następujące działania:

            Dnia 06.10.2022 Uczniowie klasy III przypomnieli o zasadach zdrowego odżywiania. Przybliżyli także Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywność Fizyczną, wskazując najważniejsze produkty spożywcze w naszym jadłospisie czyli warzywa i owoce, których spożywanie odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. W tym dniu klasa III wykonała pyszne i zdrowe sałatki owocowe. Mieli tym samym okazję do wykazania się pomysłowością, kierując się indywidualnymi upodobaniami smakowymi. Dodatkowo uczniowie poznali różne owoce i warzywa pochodzące nie tylko z polski ale także z innych krajów. Uczniowie przygotowali również gazetkę z wesołymi wierszykami zachęcającymi do spożywania owoców oraz warzyw. Gazetka znajduje się  na korytarzu w szkole przed jadalnią.

          • "Tłustoczwartkowy sklepik" - dla Marianki

          • „ Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością, obudziłam się i spostrzegłam, że życie
            jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością”.

            /Matka Teresa z Kalkuty/

            Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli serce i razem z nami tak licznie, z poświęceniem i wielkim zaangażowaniem włączyli się do przygotowania i przeprowadzenia „TŁUSTOCZWARTKOWEGO SKLEPIKU”  - Dla Marianki w dniu 16 lutego 2023r. w naszej placówce.

            Razem udało się nam zebrać kwotę 1914,26zł i 1 €. Zebrane pieniądze zostały przekazane rodzicom Marianki na dalsze leczenie.

            Jeszcze raz dziękujemy za ogromną wrażliwość i otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka. Ofiarowana pomoc jest dowodem serdeczności, współczucia oraz ludzkiej solidarności. Czujemy ogromną radość, że nasza społeczność szkolna tak wspaniale dzieli się z innymi. Dziękujemy - Nie zawiedliście…

            Koordynatorzy akcji - Joanna Cichańska

          • Laboratoria przyszłości - klasa IIa

          • Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez MEN, której celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

            Uczniowie klasy IIa po raz drugi mieli okazję w trakcie zajęć szkolnych wykorzystać pudełka do nagrywania. Tajemnicze pudełka wbrew pozorom nie służą tylko do przechowywania. Wbudowany mikrofon pozwala zarejestrować 10 sekundową wypowiedź, która odtwarzać się będzie automatycznie, po każdorazowym podniesieniu pokrywy.

            Urządzenie doskonale sprawdziło się podczas dzisiejszych zajęć, ponieważ uczniowie ćwiczyli dykcję i wymowę w trakcie prób do klasowego przedstawienia pt. „ Bajka o smoku, królu, królewnie, rycerzu i … nie zgadniecie, o kim jeszcze”.

            Pudełka nagrywające niewątpliwie stwarzają okazję do wielu zabaw i ćwiczeń edukacyjnych w atrakcyjnej formie i na pewno jeszcze nie raz będą wykorzystane przez uczniów młodszych klas szkolnych.

            wych. M. Stec