•  

       

      1. Krótki opis programu.

        Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
        Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
        W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
         
      2. Informacje o tym jaki sprzęt został zakupiony do Szkoły Podstawowej.
         

        Szkoła w ramach programu LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI zakupiła sprzęty dla szkoły takie jak:

        1) Drukarka Banach School z 5-letnim pakietem wsparcia

        2) Przedłużenie gwarancji na drukarkę 3D Banach School do 5 lat

        3) Szafka z pojemnikami na drukarkę 3D i filamenty

        4) Stacja lutownicza z gorącym powietrzem

        5) Drut lutowniczy

        5) Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami. Mega 2560najbardziej kompletny zestaw startowy dla Arduino

        6) Kamera cyfrowa. SONY HDR-CX405B

        7) Statyw Fancier Statyw Fancier Wt-3750 - 183cm

        8) Fomei tekstylne Batik 2,7 x 2,9 m - Chromagreen

        9) Żelazko Tefal Easygliss FV3951

        10) Edukacyjny zestaw z robotem, kartami pracy i scenariuszami lekcji

        11) Dyktafon Olympus WS-852

        12) Programming Time. Zestaw do nauki kodowania i programowania.

        13) Elektryczność. Walizka doświadczalna  z kartami pracy i scenariuszami

        14) Podstawowe obwody elektryczne

        15) Eksperymenty z elektrycznością

        16) Ławka ASO 2600 osobowa z blatem pokrytym laminatem HPL. Rozmiar 5. Kolor buk

        17) Ławka ASO 2700 osobowa z blatem pokrytym laminatem HPL. Rozmiar 6. Kolor buk

        18) Krzesło szkolne Classic szare 5

        19) Krzesło szkolne Classic szare 6

        20) Mikroskop 100x-1000x

        21) Mikroskop cyfrowy 20–500x z ekranem LCD i kamerą 5Mpix

        22) Laptop multimedialny 2

        23) Office 2019 Standard dla Edukacji 1 stanowisko

        24) Stół warsztatowy szkolny

        25) Robot Codey Rocky

        26) Szafa wysoka z 2 parami drzwi szarych z zamkami. Seria Fresh

        27) Szafa wysoka z półkami, drzwiami szklanymi i drzwiami szarymi z zamkiem. Seria Fresh

        28) Zestaw do zawieszania tła 200x368cm

        29) Adapter Bluetooth BT 4.0 do DA8030

        30) Aparat fotograficzny. Lustrzanka Canon EOS 250D + 18-55mm IS STM

        31) Przenośny mikroskop cyfrowy USB 10x,300x,500x (cyfrowo do 1200x) z wyświetlaczem LCD i kamera 5 Mpx

        32) Długopisy Banach 3D

        33) Zestaw Lampa Mini Boom Żuraw Oświetleniowy Softbox + Żarówka fotograficzna 85W

        34) Statyw mikrofonowy z uchwytem

        35) Zestaw mikrofonów nagłownych

        36) Kostki do nagrywania

        37) Biała tablica magnetyczna duża

        38) Krzesło I SO szare SZ0113

        39) Farby  1-litrowe. 6 kolorów

        40) Mobilna tablica mała

        41) Farby  1-litrowe. 6 kolorów

        42) Pędzle szerokie 24mm 6 szt

        43) Gimbal do telefonu
         

      3. Do czego i na jakich zajęciach będzie używany.
         

        Sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratorium Przyszłości  tj. aparat fotograficzny, kamera będą służyły do nagrywania i fotografowania uroczystości szkolnych na terenie szkoły i również poza nią.

        Nauczyciele na lekcjach takich jak: matematyka, fizyka, biologia, informatyka, technika będą korzystali z tego sprzętu przez co lekcje będą ciekawe, atrakcyjne.

      Wrzesień 2022
       
      Październik 2022
       
      Listopad 2022
      Grudzień 2022
       
      Styczeń 2023
       
      Luty 2023
       
      Marzec 2023
       
      Kwiecień 2023
       
      Maj 2023
       
      Czerwiec 2023
       

      Sprawozdanie Laboratoria Przyszłości

      W ramach programu Laboratoria Przyszłości Szkoła Podstawowa im Władysława Orkana w Niedźwiedziu otrzymała wsparcie  finansowe w wysokości 60000 zł na zakup wyposażenia technicznego, informatycznego, robotyki zakup sprzętu audio-video potrzebnego do kształtowania i rozwijania umiejętności manualnych, technicznych, umiejętności samodzielnego i kreatywnego myślenia, zdolności matematycznego oraz umiejętności  w zakresie nauk przyrodniczych, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

      Od września 2022r w Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu zrealizowano  zajęci  z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

      Na lekcjach matematyki w klasie 4 odbyły się zajęcia  z wykorzystaniem długopisów 3D. Uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. Na lekcjach oraz zajęciach dodatkowych uczniowie klasy IV, znając już obsługę długopisów 3D zakupionych z projektu Laboratoria Przyszłości, rysowali, pisali odblaskowe cyfry i znaki rzymskie , przy użyciu tych długopisów. Wykonane samodzielnie odblaskowe przedmioty w 3D przypięli sobie do tornistrów, plecaków, kurtek tak, aby być widocznym i bezpiecznym na drodze. Wykonane rysunki mogli zmienić w przestrzenny obiekt, a efekty były widoczne po paru minutach. Wszyscy byli bardzo zaangażowani oraz zainteresowani taka pracą. Zajęcia sprzyjały integracji uczniów i współpracy, kształtowały wytrwałość oraz cierpliwość. To wspaniała nauka przez zabawę.

      W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała super sprzęty, a mianowicie kompaktowe aparaty cyfrowe z opcjami łączenia i rejestrowania filmów i zdjęć. Wybrani uczniowie zaopiekowali się tym sprzętem, zostali przeszkoleni w nagrywaniu filmów, robieniu zdjęć i zgrywaniu ich na komputer lub dysk zewnętrzny. Każda uroczystość szkolna lub poza szkołą jest dokumentowana w postaci filmów i zdjęć właśnie tym sprzętem, którego wcześniej nam brakowało

      W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie klasy II mieli okazję zapoznać się z kostkami do nagrywania. Są to tajemnicze pudełka z wbudowanym mikrofonem, które pozwalają zarejestrować 10 sekundową wypowiedź, a potem odtworzyć ja automatycznie po każdorazowym podniesieniu wieczka.

      Na lekcji angielskiego uczniowie ćwiczyli dialog: „In a restaurant”. W parach lub 3 osobowych grupach zadawali sobie pytania i odpowiadali na nie. Każdy uczeń miał okazję posłuchać jak brzmi jego wypowiedź w języku obcym.

      Na lekcjach fizyki zostały użyte pomoce z walizki science Elektryczność. Realizując temat: Elektryzowanie ciał przez dotyk i tarcie w klasach 8, wykorzystaliśmy kawałki futra, jedwabiu, szklane pręty i gumowe pręty oraz wspornik obrotowy. Przedmioty te zakupiono z programu Laboratoria Przyszłości. Doświadczenia przeprowadzone na zajęciach pomogły uczniom lepiej zrozumieć nowy temat. Lekcja okazała się dla nich interesująca i chętnie brali w niej aktywny udział.

      Świąteczna matematyka i nie tylko - warsztaty z długopisami 3D jako element stymulujący rozwój uczniów Okres przedświąteczny był wspaniałą okazją do realizacji jednego z zadań szkoły jakim jest „wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka przez organizowanie sytuacji edukacyjnych umożliwiających eksperymentowanie i nabywanie doświadczeń oraz poznawanie polisensoryczne, stymulujących jego rozwój we wszystkich obszarach: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym”

      Wykorzystując sprzęt zakupiony z projektu ,,Laboratoria przyszłości” - długopisy 3D włączono dzieci w działania praktyczne, zaangażowano je emocjonalnie, kształtując takie cechy, jak wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania.

      Zaznajamianie uczniów z technologiami jest niezbędne i wynika z szybkiego rozpowszechnienia techniki w codziennym życiu. Ma ono zatem duże znaczenie poznawcze i wychowawcze. Dzięki warsztatom z długopisami 3D wspomagano aktywność motoryczną – usprawniano motorykę małą, rozwijano umiejętność chwytu pisarskiego, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, a także koordynacji tych czynności przy pomocy wzroku.

      Podczas warsztatów w zachowaniu uczniów widać było duże zainteresowanie procesami technicznymi, technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, uczniowie swoje prace wykonywali z wielkim zaangażowaniem i precyzją. W rozwoju każdego dziecka, a zwłaszcza ucznia ze SPE dużą rolę odgrywa nauka przez doświadczenia oraz kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem, jest skuteczniejsza od posługiwania się opisami i zdjęciami.

      Długopis 3D zmienia rysunki w przestrzenne obiekty, a efekty są natychmiast widoczne, przez co dziecko osiąga sukces i wiarę we własne możliwości. Wykonane ozdoby świąteczne zostały przekazane na charytatywny kiermasz świąteczny organizowany przez Wolontariat oraz zasiliły dekorację choinki w naszej szkole. Zajęcia z długopisami 3D integrują uczniów i uczą współpracy oraz rozbudzają  kreatywność, ćwiczoną myślenie trójwymiarowe oraz rozwijają wyobraźnię.

      W klasach 8a i 8b przeprowadzono zajęcia z fizyki (Działa Elektryczność), na których wykorzystano materiały pozyskane z programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie tworzyli obwody elektryczne Budowali proste obwody elektryczne z wykorzystaniem żarówki , źródła napięcia , przewodów elektrycznych, odbiornika , wyłącznika , dzwonka. Poznawali jakie elementy wchodzą w skład obwodów i za pomocą jakich symboli można je przedstawić na schemacie . Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

      Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez MEN, której celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

      Uczniowie klasy IIa po raz drugi mieli okazję w trakcie zajęć szkolnych wykorzystać pudełka do nagrywania. Tajemnicze pudełka wbrew pozorom nie służą tylko do przechowywania. Wbudowany mikrofon pozwala zarejestrować 10 sekundową wypowiedź, która odtwarzać się będzie automatycznie, po każdorazowym podniesieniu pokrywy. Urządzenie doskonale sprawdziło się podczas dzisiejszych zajęć, ponieważ uczniowie ćwiczyli dykcję i wymowę w trakcie prób do klasowego przedstawienia pt. „ Bajka o smoku, królu, królewnie, rycerzu i … nie zgadniecie, o kim jeszcze”.

      Pudełka nagrywające niewątpliwie stwarzają okazję do wielu zabaw i ćwiczeń edukacyjnych w atrakcyjnej formie i na pewno jeszcze nie raz będą wykorzystane przez uczniów młodszych klas szkolnych.

      W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała różne sprzęty optyczne do obserwacji niewidzialnej gołym okiem przyrody i biologii

      W klasach: 5a i 4b – ukraińskiej na lekcjach biologii i przyrody odbyły się zajęcia z mikroskopowania, na których uczniowie obserwowali różne gotowe oraz samodzielnie wykonane preparaty mikroskopowe wykorzystując otrzymany sprzęt optyczny.

      Uczniowie obserwowali pierwotniaki, komórki roślinne i zwierzęce, tkanki roślinne i zwierzęce, gotowe preparaty krwi płazów i ssaków, a także plechę oraz zarodniki grzybów, włosy i paznokcie.

      Zainteresowanie uczniów jak zawsze takimi lekcjami było bardzo duże. 

      Na zajęciach rozwijających z biologii i dodatkowych z matematyki uczniowie klasy 8a i 8b odkrywali funkcjonowanie drukarki 3D. Poznali sposób i zasady drukowania wykorzystując gotowe programy do drukowania .

      Sprzęt zapewnia atrakcyjny angażujący przekaz wiedzy, uczy projektowania 3D, przyczynia się do rozwoju kreatywności i umiejętności technicznych, wdraża uczniów do obsługi nowoczesnych urządzeń i korzystania z niezbędnego oprogramowania. Uczniowie wydrukowali na drukarce 3D gotowe modele takie jak: zajączek, walec, tangramy itp.

      W ramach projektu „ Laboratoria Przyszłości”  uczniowie na zajęciach logopedycznych indywidualnych i grupowych mieli okazję zapoznać się z kostkami do nagrywania. Są to magiczne pudełka, które nagrywają mowę a następnie odtwarzają ją podczas podniesienia wieczka.

      Podczas ćwiczeń właściwych korygujących zaburzone głoski, uczniowie nagrywali swoje wypowiedzi - zdania albo krótkie wiersze z głoskami zaburzonymi, a następnie odsłuchiwali i poprawiali źle wypowiedziane słowa ponownie je nagrywając. 

      Kostki do nagrywania sprawiły uczniom wiele radości i przyczyniły się do  uatrakcyjnienia zajęć.

      Korzystając z robotów Codey Rocky zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Na zajęciach informatyki młodsi uczniowie uczyli się podstaw programowania robotów. Tworzyli programy i wprawiali CodeyRocky w ruch co wzbudzało wiele emocji. Uśmiechy zagościły na twarzach, gdy robot posłusznie spełniał polecenia naszych najmłodszych programistów!

      Dnia 2 czerwca 2023 r. został zorganizowany się w naszej szkole Dzień Dziecka. Uczniowie klas 4-8 brali udział w warsztatach naukowych podczas których zapoznali się z obsługą i programowaniem drukarki 3D, drukując, np. modele tangram. Wykorzystali tez laptop do ściągnięcia różnych model, aby móc drukować pomoce do lekcji chemii, matematyki, biologii. Wykonywali modele  wielokątów foremnych za pomocą długopisów 3D.Uczyli się nagrywać nagrywali i robili zdjęcia aparatem fotograficznym. Wszystkie te sprzęty zostały zakupione z programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia były bardzo ciekawe  i atrakcyjne. Wszyscy się bardzo zaangażowali i brali chętnie aktywny udział.

      koordynator    mgr Dorota Liberda-Smreczak

       

      Klasa 1a - Długopisy 3D - wrzesień 2023

      Korzystamy ze sprzętu zakupionego w ramach rządowego projektu Laboratoria Przyszłości - październik

      Laboratoria Przyszłości na lekcji matematyki – listopad

      Świąteczna lekcja na języku angielskim w klasie Ib - grudzień 2023

      Laboratoria Przyszłości klasa 3 - Długopisy 3D - grudzień 2023

      Świąteczna matematyka i nie tylko… - warsztaty z długopisami 3D jako element stymulujący wszechstronny rozwój uczniów - grudzień 2023

       Lekcja biologii na zajęciach rozwijających - styczeń 2024

      Lekcja Fizyki - luty 2024