ZHP - Obóz Harcerski
"Festiwal Zawodów" - Kraków
Dnia 24.04.2024 r. klasa ósma wraz z wychowawczynią uczestniczyła w przedsięwzięciu o nazwie,, Festiwal Zawodów”. Impreza odbywała się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie.
28W trakcie wydarzenia uczniowie mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych z Małopolski, a także zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż, spróbować samodzielnie wykonać prace związane z danym zawodem na interesujących ich stanowiskach pracy, porozmawiać ze starszymi uczniami kształcącymi się w danym zawodzie. Wyjazd był udany i uczniowie byli bardzo zadowoleni!!!!
Barbara Moskała
„Maraton czytelniczy”
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Kamil Draus - uczeń klasy V naszej szkoły, zajął I miejsce w powiatowym konkursie czytelniczym dla kl. V-VII pt. ,,Maraton czytelniczy”. Konkurs odbył się 18.04.2024r. w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu. Kamil będzie reprezentował naszą gminę w drugim etapie na szczeblu powiatowym. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia!!!
Laboratoria Przyszłości
W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, w którym uczestniczy nasza szkoła, otrzymaliśmy różne sprzęty optyczne typu mikroskopy i lupy, które służą do wnikliwego obserwowania organizmów żywych, zwłaszcza budowy wewnętrznej, której obserwacja gołym okiem nie jest dostępna.
Pozyskaliśmy także wysokiej jakości aparat fotograficzny i kamerę, sprzęty te wykorzystujemy do dokumentacji różnych uroczystości, imprez czy apeli przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Ostatnio dokumentowaliśmy DZIEŃ ZIEMI, który obchodzimy 22 kwietnia. Uroczystość przygotowali uczniowie kółka ekologicznego z klasy szóstej i siódmej.
Bożena Zabrzeńska-Szczygieł
22 Kwietnia - Dzień Ziemi
W poniedziałek 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. W tym dniu uczniowie z klas 6 i 7 należący do kółka ekologicznego przygotowali happening pt. CZTERY ŻYWIOŁY. Przedstawienie z udziałem wszystkich uczniów uzmysłowiło jak bardzo nasza planeta jest zagrożona zagładą.
16„Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie.
22 kwietnia obchodzimy Święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki – Ziemi.
Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Jest to następstwem często nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się, że zniszczenia dokonane w przyrodzie przez człowieka zaczynają zagrażać samemu człowiekowi.Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.”
Bożena Zabrzeńska - Szczygieł
Kamerun w……… Niedźwiedziu
W dniu wczorajszym naszą Szkołę odwiedził Gość Wyjątkowy, Siostra Symeona z dalekiego i gorącego Kamerunu. Podczas spotkania ze społecznością szkolną w bardzo ciekawy i zrozumiały dla nas sposób Siostra przekazała nam jak żyją, pracują, uczą się, mieszkają młodzi ludzie w Kamerunie.
7Pokazała nam swoją rodzinną wioskę ukrytą pośród afrykańskiego buszu. W przywiezionej ze sobą walizce znajdowało się wiele skarbów, którymi Kameruńczycy posługują się na co dzień. Mogliśmy choć na chwilę usłyszeć rytmy i tańce, zobaczyć rzeczy i zabawki dzieci. Na prośbę Siostry postaramy się pomóc naszym rówieśnikom w Kamerunie….
s. Teresa
23 IV Światowy Dzień Książki
Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.
Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.
Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie
w przeciwnościach.”
W tym dniu w naszej szkole odbył się konkurs „Wiedzy o książce”.
Nagrody książkowe zostały zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w którym nasza szkoła uczestniczy.
I miejsce Alicja Jania ucz. kl.4
II miejsce Sabina Smaciarz ucz. kl.4
III miejsce Marcelina Kraus ucz. kl.6
Organizatorem konkursu była pani mgr Danuta Stachura
„Zagórzańska cytanka” – Finałowa Gala kuratoryjnego konkursu na etapie wojewódzkim
18 kwietnia w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyło się uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród za wyniki w konkursie: Góralskie cytanie gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej.
5W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły i odebrali nagrody za wyniki:
- Antoni Ogiela – klasa VI – drugie miejsce w konkursie plastycznym, wyróżnienie w konkursie czytelniczym,
- Alicja Jania – klasa IV – wyróżnienie w części czytelniczej,
- Magdalena Trembacz – klasa VII – wyróżnienie w części czytelniczej.
Gratulujemy laureatom oraz dziękujemy przygotowującym ich do konkursu nauczycielom:
p. Agnieszce Naporze, p. Halinie Kaciczak oraz p. Katarzynie Krzan.
GOPS w Niedźwiedziu zaprasza na konferencje z psychologiem
Uroczystości Upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej
Dnia 13 kwietnia 2024 roku delegacja naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni Katyńskiej i Charkowskiej z 1940 roku zamordowanych przez sowieckie NKWD oraz ofiary katastrofy Smoleńskiej z 2010 roku. Uroczystości organizowane są corocznie przez Miasto i Gminę Mszana Dolna oraz Gminę Niedźwiedź.
4
Szanowni Państwo!
W dniu 23 kwietnia 2024 r. o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie z Rodzicami.
Plan spotkania:
- zebranie ogólne na sali gimnastycznej,
- indywidualne rozmowy z wychowawcami klas.
Serdecznie zapraszamy i prosimy o obecność wszystkich Rodziców.
Dyrektor Szkoły - mgr Joanna Dudzik
Archiwum
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie