• Zmartwychwstał Pan i żyje dziś... Alleluja!!!

          • Świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego społeczność Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu rozpoczęła od Apelu Wielkanocnego. Młodzież klas VII, VI i IV przygotowała program artystyczny w oparciu o wiersze : św. Jana Pawła II, księdza Jana Twardowskiego i Józefa Tischnera oraz Ernesta Brylla. Recytacja poezji przeplatana była pieśniami i piosenkami wykonanymi w mistrzowski sposób. „Zbawienie przyszło przez Krzyż”; „Tam na krzyżu”; „Ciągle zaczynam od nowa”.   

            W refleksję wielkopostną o męce i śmierci naszego Pana wprowadzono  każdego uczestnika inscenizacji przez ciszę grobu…. do radosnego Alleluja… Inscenizację uświetniła gra naszych uczniów na  różnorodnych instrumentach: Dariusza Zapały, Filipa Stożka, Macieja Stożka,  Magdaleny Trembacz i Pawła Potaczka. Sabina Smaciarz grą na gitarze towarzyszyła koleżankom w śpiewie i grą ubogacała całość akademii. Młodzież wykazała się dojrzałym podejściem do tematyki cierpienia, śmierci aż do Zmartwychwstania i wesołego ALLELUJA. Obsługę techniczną sprawowali Dawid Jania i Oliwier Górniak. Dekorację wykonała Pani Agata Worwa. Wspólne spotkanie zostało zakończone wielkanocnymi życzeniami  i radosną piosenką” Zmartwychwstał Pan i żyje dziś…” dla całej społeczności szkolnej, pracowników obsługi i uczniów.

            Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za pełne zaangażowanie w program artystyczny. Panu Tadeuszowi Zapale i Paniom Sprzątającym.

            Opiekunowie s. Teresa Sokołowska i p. Agata Worwa

          • W świecie wartości

          • W dniu 22.03.2024 r klasa I b zaprezentowała innowacyjne  przedstawienie pt. „W ŚWIECIE WARTOŚCI” w którym głównym tematem były wartości moralne. Celem nauczania wartości jest - pomóc dzieciom w ukształtowaniu mocnego i prawego charakteru, który pozwoli im żyć godnie, twórczo i szczęśliwie. Wartości to standardy naszych myśli, postaw i zachowań, które określają kim jesteśmy, jak żyjemy i jak traktujemy innych ludzi.

            . Pozytywne wartości kształtują lepszych ludzi, lepsze życie i stosunki międzyludzkie. Tak rozumiane wartości nadają życiu sens i dzięki nim dzieci mogą poruszać się w świecie, stawiać sobie właściwe cele i podejmować słuszne decyzje. To ważne wydarzenie przyczyniło się do zwiększenia świadomości społeczności szkolnej na temat ważności szacunku i empatii w codziennym życiu.

            "Największą wartością w życiu  nie jest to, co uda Ci się zdobyć.

            Największą wartością w życiu jest to kim się stajesz."

            Jim Rohn

            mgr Antonina Wsół

          • Wiosna, wiosna, wiosna ach to TY !!!

          • Wiosna wreszcie zawitała. Po wejściu do szkoły czuliśmy już wiosenny nastrój, na sali gimnastycznej od rana słychać było piosenki o wiośnie. Młodzież wraz z nauczycielami stanęli na wysokości zadania, aby przygotować całą uroczystość. Były klasowe prezentacje na przebrania piżamowo – szlafrokowe w rytmach znanych wiosennych przebojów.

            Wszystkie klasy prezentowały się znakomicie, kreatywność uczniów była nieograniczona i bardzo trafiona w ten sposób zaprezentowali z humorem również swoje uczucia, jakie towarzyszą im z nastaniem wiosny. Kolorowe przebrania oraz przyniesione Przytulanki do snu podsycały nastrój.  W akcie solidarności z osobami chorymi na Zespół Downa każdy uczeń ubrał dzisiaj dwie różne skarpetki. W drugiej części zaprezentowano bardzo ciekawy film przygodowy pt. POWRÓT DO DOMU. Na zakończenie rozegrano mecze w piłkę siatkową między klasami 6, 7 i 8 zwyciężyła klasa 7 – GRATULUJEMY WYGRANYM natomiast klasy 4 i 5 rozegrały mecz w piłkę ręczną, zwyciężyła klasa 5 – GRATULACJE. Atmosfera wiosenna jaka panowała w sali gimnastycznej na pewno była alternatywą dla wagarów w tym dniu.

            Opiekunowie SU -  Agnieszka Napora i Bożena Zabrzeńska-Szczygieł

          • Wyniki Konkursu Recytatorskiego dla klas I-III

          • W dniu 20.03.2024r. ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody w KONKURSIE RECYTATORSKIM dla klas I-III utworów Małgorzaty Strzałkowskiej. Nagrodzono 10 uczniów książkami zakupionymi z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym uczestniczy szkoła. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy z wyróżnieniami.

            Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.

            Organizatorzy konkursu: mgr Danuta Stachura, mgr Małgorzata Stec

          • Wyróżnienie dla Kacpra Potaczka

          • Serdecznie gratulujemy uczniowi klasy V Kacprowi Potaczek zdobycia wyróżnienia w II Powiatowym Konkursie Artystycznym, Cuda – Stworki z Papierowej Rolki.

            Gratulacje – mgr Agnieszka Napora

          • Matematyczny Konkurs Kuratoryjny - Krakowska Matematyka

          • Dnia 15 marca 2024r uczeń klasy 5 Kamil Draus brał udział w Konkursie matematycznym etap wojewódzki KRAKOWSKA MATEMATYKA. Wyniki będą 13 kwietnia.

            Krakowska Matematyka 2023/2024 to matematyczny konkurs dla uczniów klas V i VI województwa małopolskiego organizowany przez Oddział Krakowski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

            Celem konkursu jest popularyzacja matematyki i rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów. W tym roku hasło konkursu brzmi „Artyści w Krakowie”

            Gratulacje!

          • Konkurs recytatorski wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej

          • 13.03.2024 r. odbył się konkurs recytatorski dla klas 1-3 wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej (projekt edukacyjny NPRCz). Małgorzata Strzałkowska jest autorką książek edukacyjnych, piosenek i scenariuszy telewizyjnych oraz laureatką wielu nagród literackich. Książki Małgorzaty Strzałkowskiej to nie tylko świetna pozycja dla uczniów szukających wsparcia w nauce zawiłości języka polskiego, ale przede wszystkim ogromna przyjemność z czytania.

            Uczniowie recytujący trudne w wymowie wiersze autorki mieli również ciekawe rekwizyty, przebrania. W konkursie brało udział 20 uczniów klas 1-3. Nagrodzono 10 uczniów książkami zakupionymi z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym szkoła uczestniczy.

            I miejsca zajęli: Jan Przybytek kl. 1b, Mateusz Myszak l.1b, Jakub Domagała kl.2b, Martyna Kozyra kl.2b,Filip Ogiela kl.3

            II miejsca: Liliana Sochacka kl.3, Aleksandra Borek kl.2a

            III miejsca: Oskar Wielowski kl.3, Joanna Michór kl.1b, Kacper Lupa kl. 1b

            Pozostali uczniowie otrzymają dyplomy z wyróżnieniami: Dagmara Juszczak kl.1a, Maria Cichorz kl.1a, Antoni Szczyrbuła kl. 1a, Aleksandra Stróżak kl. 1a, Grzegorz Paruszewski kl. 2a, Piotr Mażnicki kl. 2a, Mateusz Kraus kl. 2a, Magdalena Haras kl. 2b, Piotr Smreczak kl. 2b,Kamil Klimek kl.3.

            Dziękujemy wychowawcom klas za przygotowanie uczniów do recytacji wierszy.

            Organizatorami konkursu byli: mgr Danuta Stachura, mgr Małgorzata Stec.

          • Program Stypendialny Horyzonty dla uczniów klas VIII

          • Zgłoś się do Programu Stypendialnego i ucz się w wybranym liceum i technikum w Polsce!

            Jeżeli osiągasz dobre wyniki w nauce, chcesz się dalej rozwijać i poznać przyjaciół na całe życie – zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty! To szansa na naukę w najlepszych liceach i technikach w Polsce.
             

            Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej.

            • Pokrywamypełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek.
            • Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie.
            • Wiemy, żeznajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy na certyfikaty.
            • Podchodzimy do stypendystów indywidualnie, pracujemy z nimi metodątutoringu i Indywidualnego Planu Rozwoju. Wspieramy ich finansowo w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy też do udziału w ciekawych warsztatach i projektach społecznych.
            • Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów.

            Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1900 złotych netto na osobę. Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednej ze szkół, w których realizowany jest program Horyzonty.

            Rekrutacja trwa do 31 marca!
            Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji EFC: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty, na Instagramie i TikToku: @stypendium_horyzonty.

            Więcej informacji udziela Łukasz Krzemiński, e-mail: lkrzeminski@efc.edu.pl,

            tel. 696637216

            ***

            Fundacja EFC od 13 lat wspiera dzieci, młodzież i nauczycieli w równym dostępie do rzetelnej i jakościowej edukacji. Wzmacnia szkoły w tworzeniu przyjaznego środowiska do wszechstronnego rozwoju. Promuje postawy zaangażowania społecznego i filantropii. To jedna z największych fundacji rodzinnych w Polsce. Utworzona przez polskiego biznesmena  i filantropa – Andrzeja Czerneckiego, obecnie zarządzana jest przez jego synów – Igora i Andrzeja Czerneckich. 

            Do tej pory Program Stypendialny Horyzonty wsparł edukację blisko tysiąca uczniów i uczennic. Obecnie ponad 200 stypendystów i stypendystek uczy się w 14 szkołach średnich w całej Polsce.

            Program prowadzony jest w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.

          • Uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • Dzień 1 marca od roku  2011, decyzją Sejmu RP, jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci zwani też Niezłomnymi to partyzanci polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy prowadzili po zakończeniu II wojny światowej, nierówną walkę z przeważającymi siłami komunistycznego aparatu bezpieczeństwa i ich radzieckimi mocodawcami z ZSRR. Prześladowanym, mordowanym, skazywanym na  karę śmierci przez komunistyczne sądy partyzantom, po upadku komunizmu Polacy przywrócili szacunek .

            1 marca spotkaliśmy się  na szkolnym apelu aby przypomnieć niezłomną postawę jednej z nich, sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki”.
            Obejrzeliśmy film „ Inka1946. Ja jedna zginę”. Piękną piosenkę Andrzeja Kołakowskiego „ Przysięga” zaśpiewała z  akompaniamentem swojej gitary uczennica klasy VII Magda Trembacz, a Martyna Filipiak  z klasy IV zaśpiewała inny kultowy już utwór „ Biały Krzyż” napisany przez Krzysztofa Klenczona dla  upamiętnienia swego ojca, żołnierza AK i podziemia antykomunistycznego. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich  Niezłomnych Żołnierzy. Pani mgr Barbara Cyrek prosiła abyśmy nigdy o nich nie zapomnieli i przypominali o ich wielkim poświęceniu dla Ojczyzny swoim dzieciom i wnukom.

          • Laboratorium Przyszłości

          • Kamera i aparat fotograficzny zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości są wykorzystywane do utrwalania  ważnych uroczystości szkolnych i wydarzeń. W tym roku szkolnym wykorzystano do zrobienia zdjęć z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dnia 1 marca 2024r. Uczniowie uczą się w ten sposób prawidłowego kadrowania i ustawień aparatu wykorzystując naturalne światło oraz lampę błyskową. Filmy i zdjęcia znajdują się na stronie szkoły.