• Sprawozdanie z pracy kółka ekologicznego!!!

          • Uczniowie klasy V w czasie realizacji ekologicznego programu innowacyjnego, nabywają; pozytywnego stosunku do przyrody i gotowości do jej ratowania, nawyków proekologicznych w codziennym życiu, szacunku wobec przyrody, a także umiejętności współdziałania w grupie. W trakcie realizacji innowacji omawiane i rozwijane są treści dotyczące następujących zagadnień:

            - rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i skłanianie do samodzielnego poznawania świata żywego

             - kształtowanie zachowań ukierunkowanych na ochronę środowiska przyrodniczego

            -  poznawanie różnorodności świata roślin i zwierząt oraz środowisk ich życia

            -  rozumienia wzajemnych zależności i relacji między organizmami oraz środowiskiem

             - poznawanie warunków życia świata przyrody w najbliższym otoczeniu.

             Podczas zajęć z uczniami wykorzystuję różnorodne metody nauczania: eksperyment, dyskusję, doświadczenia, obserwację, burzę mózgów, wycieczki, konkursy, prace plastyczno-dydaktyczne LAPBOOKI, uczymy się piosenek ekologicznych, redagujemy gazetki, sadzimy drzewa. Uczniowie pracują zbiorowo, grupowo oraz indywidualnie. Zróżnicowanie metod i form pracy przyczyna się do uatrakcyjnienia zajęć i motywuje uczniów do intensywniejszej pracy.
            Efekty: rozwój świadomości ekologiczno-przyrodniczej u młodego człowieka, kontakt dzieci ze środowiskiem przyrodniczym poprzez wycieczki, ścieżki edukacyjne w Gorczańskim Parku Narodowym, bezpośrednie obserwacje przyrody, fotografię przyrodniczą, programy multimedialne, działania praktyczne oraz gry i zabawy. Po realizacji programu uczeń:  potrafi obserwować przyrodę, dostrzegać jej walory w najbliższym regionie, zna chronione obiekty i obszary ,wie, jak zachować się w środowisku, na szlakach turystycznych, w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, potrafi przewidzieć skutki rabunkowej  działalności gospodarczej człowieka, racjonalnie korzysta z zasobów przyrody – wody, lasów, podejmuje działania ekologiczne w szkole, w domu i środowisku – segregacja śmieci, zmniejszenie ilości odpadów, tworzenie kompostowników, docenia wpływ środowiska na zdrowie człowieka, żywność ekologiczną, efektywnie współpracuje w  grupie, aktywnie uczestniczy w akcjach ekologicznych Sprzątamy Świat, sadzenie drzew, stosuje wiedzę z zakresu ochrony środowiska, wie, jak opiekować się roślinami i zwierzętami podczas zimy.
            Wnioski: maksymalne wykorzystanie czasu pracy z uczniem zdolnym, więcej zajęć w terenie i na wycieczkach, kreatywność i samodzielność myślenia uczniów.

            mgr inż. Bożena Zabrzeńska-Szczygieł