W roku szkolnym 2023/2024 w Szkole Podstawowej im Władysława Orkana w Niedźwiedziu zrealizowano zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
We wrześniu
Dnia 25 września 2023 r. uczniowie klasy 1a na lekcji języka polskiego ćwiczyli pisanie poznanych literek długopisami 3D zakupionymi z programu Laboratoria Przyszłości. Tworzyli trójwymiarowe litery, świetnie się przy tym bawiąc, a wygląd ich dzieł leżał całkowicie w ich rękach. Praca z długopisami 3D była niezwykle wciągająca i dała możliwość tworzenia wielu innych rzeczy, które podpowiada wyobraźnia.
W październiku
Na lekcji fizyki uczniowie nagrali filmik dotyczący zamiany jednostek prędkości. Korzystali z bardzo dobrego sprzętu tj.: kamery wideo i aparatu fotograficznego zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
W listopadzie
Uczniowie klasy 8 mogli się przekonać podczas lekcji matematyki co to jest siatka graniastosłupa jak obliczyć pole powierzchni całkowitej czy objętość. W czasie zajęć uczniowie wykonywali szereg aktywności wykorzystując zakupione długopisy 3D oraz drukarkę w ramach programu Laboratoria Przyszłości, Bardzo pomocne okazały się być wielokąty wykonane przy użyciu długopisów 3D oraz drukarki 3D, dzięki którym uczniowie tworzyli siatki graniastosłupów Różne kolory filamentów rozwijały wyobraźnię uczniów i pomagały zrozumieć właściwą budowę figur przestrzennych. Wiedzę zdobywali w praktyce nie tylko z książek. Dzięki długopisom 3D nauka staje się znacznie bardziej atrakcyjna i interesująca. Długopisy 3D ułatwiły naukę łączenia teorii z praktyką co przyczyniło się do bardziej efektywnej edukacji i zrozumienia zadań ze stereometrii.
W grudniu
W ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI uczniowie KLASY III wykorzystując DŁUGOPISY 3D tworzyli trójwymiarowe śnieżynki. Praca z Długopisami 3D aktywizuje uczniów, rozwija kreatywność poprzez realizację własnych pomysłów. Dzięki Długopisom 3D z różnobarwnymi filamentami uczniowie rozwijali swoje zdolności manualne oraz wyobraźnię przestrzenną i artystyczną.
Świąteczna matematyka i nie tylko - warsztaty z długopisami 3D jako element stymulujący wszechstronny rozwój uczniów
Okres przedświąteczny był wspaniałą okazją do wspierania wielokierunkowej aktywności dziecka oraz kształtowania wyobraźni przestrzennej. Wykorzystując sprzęt zakupiony z projektu ,,Laboratoria przyszłości” - długopisy 3D włączono uczniów klas 4-6 w działania praktyczne, zaangażowano je emocjonalnie, kształtując takie cechy, jak wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania. Zaznajamianie uczniów z technologiami jest niezbędne i wynika z szybkiego rozpowszechnienia techniki w codziennym życiu o walorach poznawczych i wychowawczych. Dzięki warsztatom z długopisami 3D wspomagano aktywność motoryczną – usprawniano motorykę małą, usprawniano percepcję wzrokowo-ruchową. Podczas warsztatów widać było duże zainteresowanie uczniów procesami i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, uczniowie swoje prace wykonywali z wielkim zaangażowaniem i precyzją. W rozwoju każdego dziecka, również u uczniów ze SPE dużą rolę odgrywa nauka przez doświadczenia oraz kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem, jest skuteczniejsza od posługiwania się opisami i zdjęciami.
Długopis 3D zmienia rysunki w przestrzenne obiekty, a efekty są natychmiast widoczne, przez co dziecko osiąga sukces i wiarę we własne możliwości. Wykonane ozdoby świąteczne m.in. gwiazdki, bombki i dekoracje o tematyce świątecznej zasiliły dekorację choinki w naszej szkole. Zajęcia z długopisami 3D integrują uczniów i uczą współpracy oraz rozbudzają kreatywność, ćwiczą myślenie trójwymiarowe oraz rozwijają wyobraźnię.
Świąteczna lekcja na języku angielskim w klasie Ib
Świąteczna lekcja na języku angielskim w klasie I b. Filmik został nagrany z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
W styczniu
W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, w którym uczestniczy nasza szkoła, otrzymaliśmy różne sprzęty optyczne typu mikroskopy i lupy, które służą do wnikliwego obserwowania organizmów żywych, zwłaszcza budowy wewnętrznej, której obserwacja gołym okiem nie jest dostępna.
Sprzęty optyczne tym razem wykorzystują uczniowie klasy 7 na zajęciach rozwijających kreatywność
W Lutym
Fizyka ma zastosowanie w codziennym życiu bez niej nie byłoby wiele odkryć i wynalazków .Dlatego na lekcjach fizyki nie może zabraknąć takich elementów, dzięki którym uczniowie mogą zrozumieć przerabiany materiał .Aby polubić lekcje fizyki trzeba je zrozumieć, a z pewnością najłatwiej uczyć na bazie doświadczeń. Uczniowie klasy 8 na lekcji fizyki ( dział Elektryczność) wykorzystali sprzęt zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości
W Marcu
Kamera i aparat fotograficzny zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości są wykorzystywane do utrwalania ważnych uroczystości szkolnych i wydarzeń. W tym roku szkolnym wykorzystano do zrobienia zdjęć z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dnia 1 marca 2024r. Uczniowie uczą się w ten sposób prawidłowego kadrowania i ustawień aparatu wykorzystując naturalne światło oraz lampę błyskową . Filmy i zdjęcia znajdują się na stronie szkoły.
W Kwietniu i Maju
Tangram z drukarki 3D- matematyczne warsztaty w klasie IV
Uczniowie klasy 4a uczestniczyli w warsztatach ,,Z tangramem za pan brat” największym zainteresowaniem okazało się jak powstaje tangram z drukarki 3D. Na warsztatach wykorzystaliśmy drukarkę 3D zakupioną z projektu ,,Laboratoria przyszłości” do wydruku tangramów. Czwartoklasiści z wielkim zaangażowaniem obserwowali jak drukarka 3D analizuje projekt /model dostarczony przez komputer i drukuje go w prawdziwym życiu, osadzając warstwę po warstwie materiału- żywicę polimerową, aby stworzyć model 3D - kolorowe tangramy. Tangram to łamigłówka, która rozwija wyobraźnię i analityczne myślenie. To doskonała gra testująca umiejętności, to świetne ćwiczenie wyobraźni, spostrzegawczości, koncentracji i pamięci oraz kreatywne tworzenie własnych kompozycji, o czym mogli się przekonać czwartoklasiści, którzy wykonane tangramy wykorzystują na zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki, rozwija wyobraźnię i analityczne myślenie. To doskonała gra testująca umiejętności, to świetne ćwiczenie wyobraźni, spostrzegawczości, koncentracji i pamięci oraz kreatywne tworzenie własnych kompozycji, o czym mogli się przekonać czwartoklasiści, którzy wykonane tangramy wykorzystują na zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki, rozwijających oraz terapeutycznych. Uczniowie klas drugich mieli również możliwość na przerwach obserwację tworzenia tangramu przez drukarkę 3D. Pomagają one odkrywać nie tylko świat geometrii. Powstałe tangramy z drukarki 3D czwartoklasiści wykorzystają również do wspólnych integracyjnych zabaw podczas klasowej uroczystości z okazji Dnia Rodziny w klasie 4a. Tangramy są świetną formą integracji środowiska rodziców i dzieci oraz wyjątkowymi chwilami spędzenia czasu z rodzicem poprzez edukacyjną przygodę w formie gry ,,Tangram” Tangram” to chińska łamigłówka znana od ok.3000lat. Składa się z 7 elementów w postaci figur geometrycznych /tany/, powstałych przez rozcięcie kwadratu. Celem łamigłówki jest odtworzenie położenia wszystkich siedmiu elementów tangramu w przedstawionym obrazku na podstawie jedynie kształtu jego konturów z zewnątrz, a także wymyślanie własnych wzorów. Według legendy wymyślił go uczony imieniem Tan. Do dziś każda z części tangramu jest nazywana tanem. Pierwsze europejskie wzmianki o tangramie pochodzą z XVIII wieku. Początkowo był on używany do nauki geometrii, jednak z czasem przekształcił się w grę towarzyską. Z tych prostych tanów można zbudować wiele tysięcy różnych wzorów. W Polsce znana jest od około 200 lat.
Tangramy wykonane za pomocą drukarki 3D zakupioną w projektu,, Laboratoria przyszłości” wzbogaciły warsztat pracy nauczycieli/specjalistów, a co najważniejsze aktywizują uczniów do logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię i spostrzegawczość, motywują do nauki i wzbudzają ciekawość świata. Zachęcamy do codziennych gier i zabaw ze swoimi dziećmi i wspólnego odkrywania tajników matematyki.
W Czerwcu:
Uczniowie podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego wykorzystali sprzęt : aparat fotograficzny i kamerę wideo do robienia zdjęć oraz nagrania filmiku z pożegnania i zakończenia roku szkolnego klasy 8 oraz wszystkich klas Szkoły Podstawowej.